Δρομολόγια Aegean

• Έναρξη μίζας mrk
  • Ημερομηνία έναρξης

mrk

Business-Class-Member
Reaction score
123
Καλησπέρα,

Έμαθα πριν λίγες μέρες από εργαζόμενο στην εταιρεία ότι πρόκειται να ξεκινήσουν δρομολόγια στο Λονδίνο (δεν ξέρω αεροδρόμιο), Παρίσι και Κωνσταντινούπολη.

Ιδιαίτερα το τελευταίο έχει κάποιο ενδιαφέρον. Αλλά οι άλλοι 2 προορισμοί, δεν έχουν ήδη πολλές πτήσεις; Ή μήπως η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη που υπάρχει χώρος και για άλλους;

jerry

Concorde-Class-Member
Reaction score
324
Δικτυακός τόπος
www.air-born.gr
Μα έλεος πια με αυτή την εταιρεία και το τι θέλει να ξεκινήσει...

Έχουμε ακούσει ως τώρα Βελιγράδι, Τίρανα, Λονδίνο, Παρίσι, Βρυξέλλες, έχουμε δει χάρτες που καλύπτει σχεδόν όλη την Ευρώπη...

Ας μας πουν τι θέλουν να κάνουν επίσημα πια!

tupolev

Economy-Class-Member
Reaction score
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
KBOS
jerry,
καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, όμως δεν είναι μόνο δικό τους θέμα. Υπάρχουν πολλά άλλα θέματα, όπως διακρατικές συμφωνίες και slots των αεροδρομίων που περιπλέκουν τα πράγματα.

bari

First-Class-Member
Reaction score
15
YAHOO
brge15
το Παρισι και Λονδινο το ακουω εδω και μηνες απο ατομο που εργαζεται στην εταιρια, αλλα οτι ειδατε ειδα. παντως και τα 2 ειναι υπερ καλυμενα και ειδικα το Παρισι

fotis

Concorde-Class-Member
Reaction score
1
Δικτυακός τόπος
www.videoart.gr
IMP
EDDM
Βρε jerry, μην τον αποπαίρνεις τον άνθρωπο.
Τι πιο λογικό από το να ρωτήσει σε ένα αεροπορικό φόρουμ, σχετικά με κάτι που πήρε το αυτί του για νέους προορισμούς μιας εκ των δύο ελληνικών εταιρειών.
Άλλωστε γι' αυτό είναι τα φόρουμ. Ανταλλάσουμε απόψεις, ρωτάμε απορίες και δίνουμε απαντήσεις αν γνωρίζουμε κάτι σε μια σχετική ερώτηση που θα υποβληθεί.
Ας μη γινόμαστε επιθετικοί χωρίς να φταίνε οι άλλοι.
Απλά μια ερώτηση έθεσε! ;)

jerry

Concorde-Class-Member
Reaction score
324
Δικτυακός τόπος
www.air-born.gr
Προφανώς και δεν αποπήρα το συντάκτη, την εταιρεία "αποπήρα".

@tupolev : Αναφέρομαι σε πηγές μέσα από την εταιρεία που ο καθένας λέει πως "θέλει" (δε μιλάμε για το επόμενο επίπεδο των διακρατικών συμφωνιών/slot κτλ) να ξεκινήσει διάφορους κατά καιρούς προορισμούς.

Λέω δηλαδή να το ρίξουμε στοίχημα ποιος θα είναι τελικά ο επόμενος προορισμός της εταιρείας... :rolleyes:

fotis

Concorde-Class-Member
Reaction score
1
Δικτυακός τόπος
www.videoart.gr
IMP
EDDM
Ίσως έτσι η εταιρεία να πετυχαίνει κάποιους σκοπούς της.
Έχουμε μια συνεχή φιλολογία γύρω από το όνομα της εταιρείας, έχουμε τους υπαλλήλους να δουλεύουν χωρίς να ζητάνε πολλά-πολλά και χωρίς να διαμαρτύρονται διότι τώρα που θα εμπλουτίσουμε τους προορισμούς θα προσλάβουμε και επιπλέον προσωπικό (οπότε μην πολυμιλάτε γιατί θα σας κάνουμε νταντά).

Άλλωστε, οι φήμες είναι δωρεάν. Τι έχουν να χάσουν?
Και μια και λέμε για φήμες, εγώ άκουσα ότι ξεκινάει νέα δρομολόγια προς ΗΠΑ, Καναδά, Ακτή Ελεφαντοστού και νομίζω (νομίζω, δεν είμαι 100%σίγουρος) Γιοχάνεσμπουργκ.
Ξέρει κάποιος κάτι επ'αυτού?
:D :D :D

IATA

Business-Class-Member
Reaction score
2
Αυτό για Λονδίνο/Παρίσι το άκουσα κι εγώ. Δεν είναι πια και κάτι εξωπραγματικό, η Cronus άλλωστε είχε αυτά τα δρομολόγια οπότε γιατί να μην τα ξαναρχίσουν. Φαντάζομαι η αντίστοιχη ζήτηση υπάρχει. Για Κων/πολη λογικά θα είναι πιο δύσκολο να πάρουν τα slots αλλά γιατί όχι... Υποτίθεται ζούμε στην εποχή της απελευθέρωσης των αγορών και δη των αεροπορικών... Αν λάβουμε υπόψη μας και την ανανέωση του στόλου τι πιο λογικό από την έναρξη νέων δρομολογίων... Γιατί το κάνουμε τόοοοσο μεγάλο θέμα;

bari

First-Class-Member
Reaction score
15
YAHOO
brge15
IATA":1lwy4ctq είπε:
η Cronus άλλωστε είχε αυτά τα δρομολόγια οπότε γιατί να μην τα ξαναρχίσουν.

μονο που απο οτι θυμαμαι πεταγε ψιλοαδεια...μαλιστα ειχα πεταξει κι εγω επιστροφη απο Παρισι με αλλους 13-14 επιβατες και περασα καταπληκτικα, ολο το αεροπλανο για παρτι μου!
το θεμα ειναι οτι με AF το Παρισι καλυπτεται πληρως μιας και εχει πολλες πτησεις ημερησιως. φυσικα και η ΟΑ με τα 340, αλλα πλεον και Easy..σκοτωμος γινεται.
προσωπικη μου εκτιμηση-αν μου επιτρεπεται- ειναι οτι η Αιγαιου δε θα το κουνησει απο τα Βαλκανια. εκ του ασφαλους και με χαρακτηρα (και καλα) leader στην περιοχη.
οσο για ΗΠΑ και τα σχετικα, μονο ενα σχολιο μπορω να κανω. ενα Α330 θα ηταν κουκλα! αλλα θα μεινει μονο στα πολυ μακρυνα ονειρα μας!

Akis

Administrator
Μέλος του προσωπικού
Reaction score
217
Δικτυακός τόπος
www.airliners.gr
ANA
EDLW
Όλα τα off topic μηνύματα διαγράφηκαν (των KOSTASX, tupolev, fotis και flightnumber). Όχι άλλες εξυπνάδες περί Ακτές Ελεφαντοστού, συκοφαντίες, χιούμορ κτλ. κτλ. Τα επόμενα οφφ τόπικ θα διαγραφούν δίχως αναφορά.

nikos_k.

Business-Class-Member
Reaction score
0
bari":3t0mxcqy είπε:
προσωπικη μου εκτιμηση-αν μου επιτρεπεται- ειναι οτι η Αιγαιου δε θα το κουνησει απο τα Βαλκανια. εκ του ασφαλους και με χαρακτηρα (και καλα) leader στην περιοχη.

Αν επαληθευτεί φίλε bari η εκτίμησή σου, τότε πιστεύω πως η Aegean θα φάει τα μούτρα της! Γιατί δεν μπορεί να κάνεις μία τεράστια επένδυση παραγγέλνοντας 25 καινούρια αεροσκάφη και να μην προσθέτεις προορισμούς!
Είδωμεν...

fotis

Concorde-Class-Member
Reaction score
1
Δικτυακός τόπος
www.videoart.gr
IMP
EDDM
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην "ανοιχτεί".
Τι θα τα κάνει τόσα αεροπλάνα?
Εκτός αν τα πήρε για να κάνει συλλογή.
Δε νομίζω όμως να θέλει ένας επιχειρηματίας (και ειδικά ο συγκεκριμένος) να κάνει συλλογή.
Λεφτά θέλει να μαζέψει.
Και απ' ότι φαίνεται, ξέρει πώς να τα μαζεύει.

flying Doc

Concorde-Class-Member
Reaction score
181
EBBR
Ε δεν τρώγεσαι ρε φίλε tarig_gr.

Επιχείρηση έχει ο άνθρωπος, λεφτά θέλει να βγάλει. Εκτός κι αν εσένα σε πληρώνουν σε είδος στην ΟΑ.

Αμαν πια :5:

fotis

Concorde-Class-Member
Reaction score
1
Δικτυακός τόπος
www.videoart.gr
IMP
EDDM
tarig_gr":1r5ivp2i είπε:
fotis":1r5ivp2i είπε:
Και απ' ότι φαίνεται, ξέρει πώς να τα μαζεύει.

Αυτή τη φράση κρατάω και ο νοών νοείτο!

Προς Θεού, δεν το είπα με κακία. Σαφώς και κάνει τη δουλειά του ο άνθρωπος και απ' ότι φαίνεται την κάνει πολύ καλά!!!

Akis

Administrator
Μέλος του προσωπικού
Reaction score
217
Δικτυακός τόπος
www.airliners.gr
ANA
EDLW
@tarig_gr
Το ποστ μου παραπάνω δεν το διάβασες; Για κάνε τον κόπο σε παρακαλώ μην αλλάξουμε τροπάριο!

sggr

Economy-Class-Member
Reaction score
0
LGAV
Δεν μπορείς να πεις το παραμικρό έτσι; Μην σας θίξουμε την Aegean. Για γέλια όμως έτσι. Ο αέρας της αλαζονίας που επικρατεί στην εταιρία γενικότερα, από την πίστα του Βενιζέλος και γενικά όλων όσων έχουν σχέση με αυτή την εταιρία με προβληματίζει. Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται φίλοι μου. Με προηγούμενο πόστ μου 5 λέξεων η απαντηση μου ήταν ρητορική χωρίς να δηλώνω θέσεις. Ο αξιότιμος κύριος από πάνω όμως βρήκε σωστό να κρίνει το πώς, που, πώς με μεταχειρίζεται εταιρία λες και του έθιξα δικιά του εταιρία. Τι να πεις ότι και να πω κάποια αρλούμπα θα βρείτε να δικαιολογηθείτε. Και όχι δεν φταίω εγω τώρα που τα χώνω για το θέμα ΟΑ VS A3, που στην ουσία καίγεστε να τα χώσετε σε οποιονδήποτε όχι απλώς δουλεύει αλλά σε όποιον ασχολείται με την ΟΑ.

TeaCHeRaKiS

Economy-Class-Member
Reaction score
0
Χμ... η Aegean αυτη τη στιγμη δεν μπορει να επεκταθει σε ανταγωνιστικες αγορες αν δεν διαφοροποιησει το προϊον που παραγει. Το οτι δεν εχει διαφορα με την ΟΑ στις onboard υπηρεσιες ειναι κατι το σημαντικο. Αν θελει να ανοιχτει σε Λονδινο / Παρισι, τοτε πρεπει να μπορει να κατεβασει τις τιμες ... κατω απο την Easyjet. Ισως να εκανε εκ περιτροπης Scheduled direct flights απο περιφερειακα αεροδρομια. Γιατι εγω να πρεπει δλδ π.χ. για να φτασω Λονδινο ή Παρισι να ανεβω Αθηνα ντε κ καλα το χειμωνα αφου η BA κοβει τα απευθειας δρομολογια απο Ηρακλειο (κ αλλες πολεις κ νησια της Ελλαδας).

Επισης δεν βρισκω το λογο γιατι να μην χρησιμοποιησω μια BA με το 767 της, για να παω στο Heathrow κ να χρησιμοποιησω εναλλακτικα τα στενα, 737 ή έστω κ 320/321 της Α3. Τα οποια στην τελικη δεν μου προσφερουν κ τπτ το ξεχωριστο (onboard entertainment κλπ κλπ).

Με απλα λογια οι προτασεις μου (χωρις να το εχω πολυψαξει το θεμα ομολογουμενως) ειναι αφενος μεν να κανει direct routes απο περιοχες της Ελλαδας που δεν εξυπηρετουνται όλο το χρονο...

Αφετερου... θα μπορουσε να δημιουργησει κ ενα charter department, ωστε να κανει προσπαθεια κ σε εκεινη την αγορα. Συνδεοντας ισως κ τις υπολοιπες χωρες των Βαλκανιων με πιο απομακρυσμενες χώρες. Αν κ ειναι μια ιδιαιτερα ασταθης κ ανταγωνιστικη αγορα... αυτη των τουριστικων/ναυλωμενων πτησεων.
(περιμενω βεβαια τωρα κ σχολιο οτι ... η τακτικη των θυγατρικων / παραρτηματων κλπ δοκιμαστηκε κ στην ΟΑ...) Πετυχε η δεν πετυχε?

bari

First-Class-Member
Reaction score
15
YAHOO
brge15
nikos_k.":pvk5wemo είπε:
bari":pvk5wemo είπε:

δεν μπορεί να κάνεις μία τεράστια επένδυση παραγγέλνοντας 25 καινούρια αεροσκάφη και να μην προσθέτεις προορισμούς!
Είδωμεν...

δεν πρεπει να ξεχναμε ομως οτι τα νεα αεροσκαφη ειναι αντικατασταση του στολου και οχι επεκταση. και οτι μια τετοια επενδυση αποσβενεται μονο με σιγουρες κινησεις και οχι με τολμηρα βηματα-π.χ. ανταγωνιζομενη τις ΒΑ και AF στα σπιτια τους.
βεβαια..ειδωμεν. τιποτα ακομα δεν ειναι σιγουρο και φυσικα η φημες σερνονται συνεχως

The Superber

Νέο μέλος (Tourist)
Reaction score
0
Εαν και εφόσον η Α3 αποφασίσει να ξεκινήσει νέο δρομολόγιο, αυτό θα είναι προς IST, καθώς το κυνηγά επίμονα τα τελευταία 2 έτη.
Φιλικά,

The Superber :cool:

GIANNIS_ATH

Economy-Class-Member
Reaction score
0
Δικτυακός τόπος
www.airliners.gr
YAHOO
dioalfa@yahoo.gr
και εγω θεορω πολυ καλο να ξεκινηση δρομολογια σε προορισμους που δεν εχουν μεγαλο ανταγωνισμο,ως προτο βημα επεκτασης προορισμων.
Βεβαια πεταει ειδη σε καποια μεγαλα αεροδρομια οπως μιλανο,μοναχο που εχει πολη ανταγωνισμο αλλα δεν γνωριζψ απο εδω πως πανε αυτα τα δρομολογια.

Μπλουζα