Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
εννοείς από τα Χριστούγεννα κλπ; εντελώς;
 
Εντελώς! Το Λούξορ δεν υπάρχει καθόλου ενώ Σαρμ Ελ Σέιχ εμφανίζεται αλλά δεν δίνει καμία μέρα
 
Πάει και το ATH-INN που ήταν να ξεκινήσει σε λίγες ημέρες και το οποίο όμως συνεχίζει να διαφημίζει η A3 στο TikTok της. :rolleyes:
 
Δεν ξέρω αν πάει ή υπάρχει θέμα γενικά με τις κρατήσεις γιατί εγώ βλέπω να λείπουν Κισινάου, Μπρατισλάβα και Νιούκασλ μαζί με το ΙΝΝ. Εκτός και αν φεύγουν και τα 4 μαζί για βόλτα όπως αυτά τις Αιγύπτου.
 
Στο site νομίζω εμφανίζει ακόμα κανονικά το ΙΝΝ κάθε Παρασκευή.

Screenshot 2023-12-11 at 18.57.59.png

Edit: αν βάλεις "ελληνικά" στα settings, το ΙΝΝ είναι εξαφανισμένο. Αν βάλεις αγγλικά ή γερμανικά (αυτά τα δύο δοκίμασα μόνο) εμφανίζεται ακόμα. :mrgreen: :mrgreen:
Screenshot 2023-12-11 at 19.00.30.png
 
Last edited:
Δεν ξέρω αν πάει ή υπάρχει θέμα γενικά με τις κρατήσεις γιατί εγώ βλέπω να λείπουν Κισινάου, Μπρατισλάβα και Νιούκασλ μαζί με το ΙΝΝ. Εκτός και αν φεύγουν και τα 4 μαζί για βόλτα όπως αυτά τις Αιγύπτου.
Από το app που δοκίμασα, τα βγάζει κανονικά :rolleyes:
 
Εγώ και στα ελληνικά βλέπω το Ίνσμπρουκ, όπως επίσης και Κισινάου όλο τον χειμώνα. Η Μπρατισλάβα σταματάει 8 Ιανουαρίου και επιστρέφει 4 Μαρτίου. Το Νιούκαστλ νομίζω ήταν από την αρχή εποχιακό
 
Όλα καλά πλέον τα δείχνει όλα κανονικά είχαν εξαφανιστεί εντελώς όχι μόνο τον χειμώνα.
 
Πάει και το ATH-INN που ήταν να ξεκινήσει σε λίγες ημέρες και το οποίο όμως συνεχίζει να διαφημίζει η A3 στο TikTok της. :rolleyes:
Η αυστριακή αγορά είναι πολύ σημαντική για την Aegean όπως και άλλες ελληνικές αεροπορικές. Κοντά στη γερμανική που είναι ίσως η Νο 1 -διορθώστε με αν κάνω λάθος- παρέχει σημαντική επιβατική κίνηση (λόγω κοινής γλώσσας με τη Γερμανία υπάρχουν αρκετές ομοιότητες). Δεν αποκλείεται να δούμε πολλά δρομολόγια ακόμα προς/από Αυστρία από Aegean, Skyexpress, Lumiwings, Marathon, Bluebird. Ήδη έχει γίνει νύξη από το αεροδρόμιο Κλάγκενφουρτ ότι υπάρχει ενδιαφέρον για ελληνικούς προορισμούς. Πολλά από αυτά τα αεροδρόμια παρέχουν κίνητρα, μεταξύ άλλων και οικονομικά, για την προσέλκυση νέων αερομεταφορέων και επιχειρήσεων. Γιατί καθόμαστε λοιπόν;
 
Η σύγκριση Αυστρίας με Γερμανία είναι τελείως άτοπη, είναι σα να λέμε αφού η Βρετανία έχει τόσους επιβάτες, ας ξεκινήσουμε μαζικά πτήσεις για Ιρλανδία. Η Γερμανία έχει πολύ μεγάλο αριθμό Ελλήνων που κατοικούν μόνιμα (κι είναι διάσπαρτοι σε όλη τη χώρα) και είτε ταξιδεύουν οι ίδιοι είτε συγγενείς τους. Εχει δυο τεράστια αεροδρόμια με εκατοντάδες επιλογές ανταποκρίσεων για όλο τον κόσμο. Έχει πολλά επαγγελματικά ταξίδια. Και ακόμα και στην τουριστική κίνηση, έχει προφανώς πολύ μεγαλύτερο πληθυσμό.

Η Αυστριακή αγορά είναι τελείως διαφορετική, όσο και να μοιάζουν οι δύο χώρες. Μικρές πόλεις, πρακτικά μια μητροπολιτική περιοχή (η οποία εξυπηρετείται ήδη), έλλειψη μεγάλου αριθμού ομογενών (που γεμίζουν αεροπλάνα off-season), μικρά αεροδρόμια που εξυπηρετούν κυρίως seasonal πτήσεις εκτός απο αυτές προς Γερμανία και Βιέννη.
 
Top