Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αυτόν τον καιρό η Ρωσία είναι σε πόλεμο με την Ουκρανία. Ως αποτέλεσμα των κυρώσεων της ΕΕ προς τη Ρωσία, οι οικονομικές συναλλαγές έχουν διακοπεί και οι διπλωματικές σχέσεις είναι ιδιαίτερα τεταμένες. Ο εναέριος χώρος της Ρωσίας είναι κλειστός για τους ευρωπαικούς αερομεταφορείς και δεν εκτελούνται πτήσεις μεταξύ ΕΕ και Ρωσίας.
 
Μόνο όταν παραγγείλει Α220

Μιας και στο νήμα της United στην Αθήνα η συζήτηση ξέφυγε σε θέματα δρομολόγια Aegean, να ρωτήσω εδώ πολύ προσεκτικά, υπάρχει κάποιο αεροδρόμιο στην ανατολική Ρωσία που θα μπορούσε να αποτελέσει "long haul" προορισμό με τουριστικό, πολιτιστικό, ιστορικό αλλά και κοινωνικό- οικονομικό ενδιαφέρον; οι σχέσεις με τη Ρωσία αυτόν τον καιρό πως πάνε;
Περίφημα αν σκεφτεί κανείς τη μελανή κηλίδα ότι ακόμα δεν απελευθέρωσαν για λογαριασμό μας την Πόλη
 
Αλήθεια; τι λες βρε παιδί μου! Σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια, Aris1979. Ζούσα σε μια πλάνη νομίζοντας ότι η Πόλη έχει απελευθερωθεί! Λοιπόν προτείνω να γίνεις ο επόμενος αρχιστράτηγος και να την απελευθερώσεις εσύ. Τι λες; εγώ σε ψηφίζω ανεπιφύλακτα.

@A3ATH Was noch nicht ist kann ja noch werden που λένε και στο χωριό μου
 
Last edited:
Μόνο όταν παραγγείλει Α220

Μιας και στο νήμα της United στην Αθήνα η συζήτηση ξέφυγε σε θέματα δρομολόγια Aegean, να ρωτήσω εδώ πολύ προσεκτικά, υπάρχει κάποιο αεροδρόμιο στην ανατολική Ρωσία που θα μπορούσε να αποτελέσει "long haul" προορισμό με τουριστικό, πολιτιστικό, ιστορικό αλλά και κοινωνικό- οικονομικό ενδιαφέρον; οι σχέσεις με τη Ρωσία αυτόν τον καιρό πως πάνε;

Ελα πες την αλήθεια τρολάρεις...
 
Μόνο όταν παραγγείλει Α220

Μιας και στο νήμα της United στην Αθήνα η συζήτηση ξέφυγε σε θέματα δρομολόγια Aegean, να ρωτήσω εδώ πολύ προσεκτικά, υπάρχει κάποιο αεροδρόμιο στην ανατολική Ρωσία που θα μπορούσε να αποτελέσει "long haul" προορισμό με τουριστικό, πολιτιστικό, ιστορικό αλλά και κοινωνικό- οικονομικό ενδιαφέρον; οι σχέσεις με τη Ρωσία αυτόν τον καιρό πως πάνε;
Petropavlovsk-Kamchatsky. Φανταστικό μέρος, υπέροχα ιστορικά γκουλάγκ, μαγευτική φύση, τεράστια καβούρια και φιλικοί άνθρωποι (όταν δεν κρατούν το τουφέκι, αλλά εσύ κρατάς το πακέτο με τα $$$). Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
Yes, indeed. Σε ευχαριστώ φίλε aakunz, ελπίζω ο αδελφός και φίλος λαός της Ρωσίας μαζί με τον κύριο Πούτιν να διαβάζουν και ακούνε για να έρθουμε πιο κοντά. Φυσικά αυτά που περιγράφεις δε συμβαίνουν ούτε κατά διάνοια στην ειρηνική Ευρώπη και Αμερική (αλήθεια, σε ποιο μέρος του υπέροχου πλανήτη μας είπαμε ότι ζεις; ), όπου η αισχροκέρδεια και τα όπλα είναι άγνωστες λέξεις. Σου ζητώ συγνώμη.
Πέρα από ειρωνείες, τρολ και πλάκες, πείτε μου ποιος/ποια εδώ μέσα γράφει κάτι που ισχύει, που το εννοεί και ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Ακολουθεί σοβαρή δήλωση για όσους μπορούν να διαβάσουν και να κατανοήσουν:
Το θέμα εδώ είναι δρομολόγια Α3, σωστά; έχει πάει κανείς σας τώρα τελευταία σε κάποιο αεροδρόμιο να δει την κατάσταση; ποια είναι λοιπόν τα δρομολόγια της Α3; το τελευταίο που διάβασα είναι για Σεράγεβο και Σκόπια. Σε τι ακριβώς διαφέρουν αυτά από Μόσχες, Σότσια, Μότσια, Πετροπαβλόβσκ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο; δεν είναι τόσο σικ όσο τα Λονδίνα και τα Παρίσια που θα πληρώσω 20 ευρώ τον καφέ για τον κάθε ψωνισμένο/ψωνισμένη που θα μου κάνει τα γλυκά μάτια για να με "αρμέξει" με το συμπάθειο; αν δεν αντέχετε αλήθειες πρόβλημά σας. Το έχω ξαναπεί, αντιλαμβάνομαι το φόρουμ ως χώρο συζητήσεων που ο καθένας εφόσον δεν βλάπτει, προκαλεί ή προσβάλλει έχει κάθε δικαίωμα να εκφράσει άποψη. Κι έχω επίσης ξαναδηλώσει ότι όποιος ενοχλείται από τα γραφόμενά μου ας τα αγνοήσει, ας με βάλει στην ignore list του ή ας αποταθεί στους διαχειριστές ή σε μένα με προσωπικό μήνυμα για να καταλάβω τι κάνω λάθος. Ό,τι και να γράψεις εδώ μέσα αρχίζουν οι ειρωνείες και οι εξυπνάδες. Αν υπάρχει τρόπος, ας μου κλειδώσουν οι διαχειριστές τους <25 χρονών, τους στρατόκαυλους με το συμπάθειο, τους κολλημένους στο παρελθόν, τους φανατικούς, τους είρωνες (το μπορώ κι εγώ αν και δεν το προτιμώ) και τους φιλόνικους. Αν αυτό σας αρκεί, νικήσατε. Τη γνώμη μου παρόλα αυτά θα τη λέω είτε σας αρέσει είτε όχι. Ισχυρίζεστε ότι εδώ στην "πολιτισμένη" Ευρώπη έχετε δημοκρατία και ελευθερία έκφρασης και μόλις κάποιος πει κάτι διαφορετικό κάνετε σαν τα υστερικά 15χρονα. Θέλετε να έχετε λόγο στο πως θα μιλήσει ο άλλος (κατανοητό σε κάποιο βαθμό, κανείς δε θέλει να του φωνάζουν ή να τον προσβάλλουν), τι θα πει, πως θα ντυθεί, που θα κοιτάει, πόσα χρήματα θα ξοδέψει, αν θα φάει, πόσο θα φάει, πως θα "χτίσει" το σώμα του και γενικά πως θα χρησιμοποιήσει τη ζωή και τις ικανότητές του. Στρέφετε τον έναν εναντίον του άλλου, διαιωνίζετε έχθρες και φόβους (κι εγώ έχω προκαταλήψεις, προσπαθώ ως εκεί που με παίρνει να έχω μια ανεκτικότητα). Να ρωτήσω κάτι άλλο, έστω λοιπόν ότι τα δρομολόγια της Α3 μένουν ως έχουν και προσθέτουν ολίγη Ευρώπη, ό,τι απομείνει δηλαδή καθώς την ώρα που εμείς γράφουμε τις σοφίες μας άλλοι καταθέτουν αιτήσεις για σλοτς, κάνουν παραγγελίες αεροσκαφών, προσλαμβάνουν προσωπικό. Το μέλλον της ποιο θα είναι; Αυτό; Καλή σας επιτυχία!
 
Αλήθεια; τι λες βρε παιδί μου! Σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια, Aris1979. Ζούσα σε μια πλάνη νομίζοντας ότι η Πόλη έχει απελευθερωθεί! Λοιπόν προτείνω να γίνεις ο επόμενος αρχιστράτηγος και να την απελευθερώσεις εσύ. Τι λες; εγώ σε ψηφίζω ανεπιφύλακτα.

@A3ATH Was noch nicht ist kann ja noch werden που λένε και στο χωριό μου

Δεν αντιλέγω. Αλλά ρώτησες για «αυτόν τον καιρό» και σ’ αυτό απάντησα.
 
Συγνώμη για την ειρωνεία, με παρέσυρε το ρέμα. Ο πόλεμος, οι εντάσεις, κάποια στιγμή θα τελειώσουν, σωστά; εμείς τώρα τι θα κάνουμε; θα μείνουμε θεατές; μήπως είναι καιρός να προετοιμάσουμε το έδαφος και να προετοιμαστούμε κι εμείς για τη μετά covid, μετά πολέμων, μετά καταστροφών, μετά Δευτέρα παρουσία και Αρμαγεδδώνα εποχή; κερδίζουμε κάτι με το να συνεχίζουμε άσκοπες κόντρες, διαμάχες, πειράγματα, κλπ. που δεν πάνε μπροστά κανέναν;
 
Όσον αφορά τη Ρωσία στηριζόμενοι σε πραγματικά γεγονότα μπορούμε να πάρουμε μια ιδέα από το πρόγραμμα της Α3 που σκόπευε να πετάξει το καλοκαίρι του 2022 πριν το κλείσιμο του εναέριου χώρου από τις δυο πλευρές. Υπήρχε τότε μια πρόθεση να επανέλθει η χωρητικότητα στα προ-covid επίπεδα σε DME & LED από Αθήνα, Θεσσαλονίκη και περιφερειακές βάσεις, στις οποίες μάλιστα είχε αυξήσει τότε και συχνότητες. Θα έπαιζε 9xWeekly και με A321 νομίζω το HER-DME. Και υπήρχε και η ανακοίνωση του ATH-KRR με 2xWeekly. Φυσικά έμειναν μόνο στον προγραμματισμό για ευνόητους λόγους.
Πιο παλιά στο peak του εισερχομένου Ρωσικού τουρισμού είχε πετάξει και προγραμματισμένα SKG-ROV (2015) & SKG-SVX (2012) και διαφορά charter σε DME,LED,ROV,KZN,GOJ & PEE από πλειάδα βάσεων (HER,RHO,KGS,SKG,CFU,KLX)
Νομίζω πως πέρα από τα DME, LED και πιθανώς μια ανάπτυξη στα κοντινά KRR,AER,ROV στα πλαίσια του προλαβαίνω να φεύγω βράδυ και να επιστρέφω πρωί, δεν υπήρχε λόγος για πιο μακρινούς Ρώσικους προορισμούς από τη στιγμή που αυτοί ήδη ήταν καλυμμένοι από το διευρυμένο codeshare με την S7.
 
Και με την ευκαιρία αυτής της συζήτησης, θυμήθηκα την ανησυχία και τα κηδειόχαρτα που είχαν κρεμάσει κάποιοι για τις δήθεν καταστροφικές συνέπειες από την απώλεια του ρωσικού τουρισμού. Οι ελληνικοί προορισμοί πάνε από ρεκόρ σε ρεκόρ, το ίδιο και η Α3, δεν τη βλέπω να θρηνεί και πολύ την απώλεια των DME, LED κλπ.
 
Top