Εμπειρία με την Ryanair

Βρε aris320 αντί να πετάξεις με την Α3 που την έχεις και ρεκλάμα, επέλεξες το κτελ του τρακαδόρου Λίγδη; Με 357 ευρώ ίσως να έπαιρνες και business για Γερμανία από Θεσσαλονίκη.
 
Παραπονιέσαι για το θόρυβο; Αγόρι μου, ο ήχος των κινητήρων του δεν είναι φασαρία... Είναι μια γλυκιά μελωδία... Μουσική... πάω στοίχημα ότι το 85 - 90% εδώ μέσα θα διάλεγε αυτή τη θέση μόνο για τον ήχο...
 
Φίλε μου Άρη320, η ryanair είναι εταιρεία low-cost, έχει της αρχές της και ο επιβάτης που την επιλέγει πρέπει να είναι έτοιμος να τις δεχθεί. Τα 300+ ευρώ που πλήρωσες για αυτήν την εταιρεία είναι κατ' εμε ανέκδοτο, δεν μου πέφτει λόγος ούτε με αφορά βέβαια συγγνώμη, όμως όπως είπαν κι άλλοι γιατί δεν επέλεξες διαφορετική εταιρεία, μιλώντας για το συγκεκριμένο ποσόν πάντα? Προσωπικά πήγα δύο φορές Μιλάνο (για τις ανάγκες της γκαρνταρόμπας μου), και μία φορά Ρώμη (για να τιμωρήσω τον εαυτό μου) και πλήρωσα και στις τρεις περιπτώσεις κάτω από 50 ευρώ. Ιδικά τον προηγούμενο μήνα είχε πήγαινε έλα αυθημερόν με 14.99Ε για Αθήνα.
 
Συμφωνώ ότι η «υπηρεσίες» της FR με τίποτα δεν αξίζουν τέτοια τιμή, αλλά και η FR εκμεταλλεύεται περιόδους με υψηλή ζήτηση (έχω δει και τιμές των 500 Ευρώ). Και συμφωνώ ότι η FR δεν φταίει για αναταράξεις, ότι είναι γνωστό ότι εκεί τα λάθη κοστίζουν ακριβά κλπ.

Δείξτε μου όμως τις φθηνές πτήσεις από Θεσσαλονίκη για Φραγκφούρτη π.χ. τις επόμενες μέρες (ή εβδομάδες). Η απευθείας της Α3 σε κάποιες μέρες ούτε καν μία θέση έχει, στις άλλες μόνο στους πιο ακριβούς ναύλους, παρόμοιο η Α3 για Μόναχο, η OS για Βιέννη, η LX για Ζυρίχη... Ούτε μέσω Αθήνας η κατάσταση δεν είναι πολύ καλύτερη. Για πιο φθηνές τιμές θα έπρεπε να έχεις κλείσει πριν από μήνες.

Και εάν πρέπει να πας συγκεκριμένη ημερομηνία σε συγκεκριμένη πόλη, δεν σε βοηθάει ότι κάποια στιγμή τον Νοέμβριο για την τιμή της FR θα μπορούσες να πας business class ή ότι πριν από κάποιους μήνες η FR είχε θέσεις των 14.99 Ευρώ για Αθήνα ή κάτω των 50 Ευρώ για Μιλάνο ή Ρώμη...
 
astronautofemotion":1rkn9r87 said:
Τα 300+ ευρώ που πλήρωσες για αυτήν την εταιρεία είναι κατ' εμε ανέκδοτο,
Εγώ θα έλεγα ότι όλο το trip report είναι σαν ανέκδοτο. Εγώ τουλάχιστον δεν θα το μοιραζόμουν σε ένα δημόσιο φόρουμ δείχνοντας καθαρά ότι σχεδόν όλα που έκανα ήταν λάθος (τιμή εισιτηρίου, επιλογή θέσης, όνομα στην κράτηση κλπ) και να παραπονιέμαι κι από πάνω, εκτός αν ήθελα να μάθω από κάποια άλλα μέλη πως θα τα κάνω σωστά την επόμενη φορά. Αυτό που στο τέλος δεν κατάλαβα είναι γιατί θα πρέπει να αποφεύγουμε την Ryanair; Δεν διάβασα κάτι που έκανε λάθος η εταιρία. Το μόνο λάθος που έκανε ήταν να σου επιτρέψει να ταξιδέψεις με λάθος όνομα χωρίς να σε χρεώσει το νόμιμο πρόστιμο!!!

Πάντως, πέραν των αναταράξεων, και η φασαρία - θόρυβος δεν έχει να κάνει με την εταιρία αφού αυτό συμβαίνει παντού. Φασαρία όμως από που; Κινητήρες ή συνεπιβάτες;
 
Δεν κρίνω τον άνθρωπο για την επιλογή του, κρίνω την εταιρεία για τις αστείες τιμές που βάζει. Τα εισιτήρια των 14.99 ήταν στα μέσα Ιουλίου και μάλιστα μπορούσες να τα κλείσεις σε αυτή την τιμή μια εβδομάδα πριν την πτήση. Όσες φορές κι αν πέταξα μαζί τους ήταν στην ώρα τους, τα αεροπλάνα τους καθαρά, τα πληρώματα τους πολύ ευγενικά και πρόθυμα να σε εξυπηρετήσουν, και κάτι τελείως άκυρο είναι ότι οι κυβερνήτες ποτέ δεν μου αρνήθηκαν να καθίσω στην θέση τους και να βγάλω φωτογραφίες.
 
Όταν μια εταιρία (και μάλιστα η Ryanair) έχει το εισιτήριο 350 ευρώ, δεν φταίει η εταιρία αλλά οι επιβάτες που τα δίνουν για να πετάξουν με low cost σε αυτή την τιμή. Η εταιρία τόσο κρίνει ότι πρέπει να το βάλει το εισιτήριο. Από κει και πέρα όποιου του κάνει αυτή η τιμή, το αγοράζει και μια χαρά. Όταν λοιπόν βλέπεις ότι μια low cost εταιρία σαν την FR σε χρεώνει αυτή την τιμή και δεν κοιτάς τις εναλλακτικές λύσεις, δε φταίει η Ryanair και καμία Ryanair ανά τον κόσμο.
Έχω πετάξει με FR και ήταν αξιοπρεπέστατη για low cost και για τα χρήματα που έδωσα. Ξέρεις από πριν ότι δεν περιμένεις πολυτέλεια και παροχές Qatar Airways αλλά το προϊόν που σου προσφέρει είναι μια χαρά.
 
Εντάξει δεν έγραψα αυτό το θέμα για να ανάψουν τα αίματα. Ούτε έγραψα αυτό το θέμα για να κατακρίνω την ryanair ίσα,ίσα το έγραψα επειδή πέταξα πρώτη φορά στην ζωή μου και ήθελα να με συμβουλέψουν τα μέλη του φόρουμ για τυχόν λάθη που έκανα για να μην επαναληφθούν επόμενη φορά . Η ryanair και με εξυπηρέτησε και με βοήθησε αλλά δεν μου άρεσαν συγκεκριμένα πράγματα. Τον θόρυβο
δεν τον κατέκρινα αλλά λόγω της πρώτης φοράς μου φάνηκε υπερβολικός(ίσως ήταν η θέση). :cool:
 
Μα το ερώτημα είναι εάν πραγματικά δεν κοίταξε ή εάν οι εναλλακτικές ήτανε το ίδιο ή πιο ακριβείς… Η δική μου εντύπωση είναι ότι εάν ακόμα η FR ζητάει τιμές των 300 Ευρώ oneway ή παρόμοια, το κάνει γιατί ξέρει αρκετά καλά ότι όποιος πρέπει να πάει αναγκαστικά θα τα πληρώσει, αφού δεν θα βρει καλύτερες / φθηνότερες εναλλακτικές.
 
Έψαξα και με την A3 αλλά δεν είχε θέσεις. Εντάξει όμως 300 ευρώ συν τις υπόλοιπες μικροχρεώσεις πήγε 357 και μην ξεχνάμε το εισιτήριο το έκλεισα 5 ήμερες πριν λογικό είναι να πληρώσω τόσο γιατί είχε μόλις 3 θέσεις.
 
Top