Ενδιαφέροντα άρθρα/video στο internet

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Το FR24 κρύβει την ταυτότητα για σχεδόν όλα τα business jets και για πολλές κυβερνητικές/στρατιωτικές πτήσεις, ιδίως VIP.

Μερικά δεν τα δείχνει καθόλου, όπως το γιαπωνέζικο που πέρασε πριν λίγο πάνω από την Ελλάδα:
 
Δε νομίζω ότι το FR24 το κάνει αυτό. Οι ιδιοκτήτες - κυβερνήσεις ζητούν το μπλοκάρισμα ορισμένων αεροσκαφών - πτήσεων. Πχ και στο Air Nav αν του κάνεις search συγκεκριμένο νηολόγιο που έχει ζητηθεί να μην φαίνεται, γράφει "This aircraft is present on our blocked aircraft list"
 
Το κάνουν από μόνοι τους, απόδειξη μέχρι πέρισυ δέν έδειχνε το νηολόγιο/hex του SX-ECI αλλά "C750", από κεκτημένη ταχύτητα επειδή είναι τύπου biz jet. Μετά την φετεινή επανενεργοποίηση το δείχνει κανονικά.

Αισθητά λιγότερα μπλοκαρίσματα έχει το Planefinder flight trakcer https://planefinder.net και σχεδόν καθόλου του ADS-B Exchange ADS-B Exchange - tracking thousands of aircraft, αλλά δυστυχώς το τελευταίο έχει πολύ κακή κάλυψη στην περιοχή μας.
 
Θέλω να πιστεύω ότι το video δεν είναι πραγματικό αλλά στην περίπτωση που είναι αυθεντικό πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος προσβάλει για να μην πω ρεζιλεύει τον εαυτό του, την εταιρεία στην οποία εργάζεται και το κυριότερο το επάγγελμα του πιλότου.
Ρεσιτάλ πιλότου στην πτήση Σαντορίνη-Αθήνα: «Το πατήσαμε, το σκίσαμε, αλλά δεν είμαστε μάγοι, πιλότοι είμαστε» (vid)


Ρεσιτάλ πιλότου στην πτήση Σαντορίνη-Αθήνα: «Το πατήσαμε, το σκίσαμε, αλλά δεν είμαστε μάγοι, πιλότοι είμαστε» (vid)
 
Από το εσωτερικό του αεροπλάνου μπορουμε να καταλάβουμε την εταιρεία;
Πολύ καθαρά ακούγεται ο 'πιλότος', που συνήθως δεν καταλαβαίνεις καν τι λένε.
 
Φυσικά δεν έχω ιδέα ποια εταιρεία είναι, εκτός του ότι είναι Ελληνική. Όπως ακούγεται η αναγγελία, μου έρχεται να ψηφίσω: "Sky Express".
 
Θέλω να πιστεύω ότι το video δεν είναι πραγματικό αλλά στην περίπτωση που είναι αυθεντικό πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος προσβάλει για να μην πω ρεζιλεύει τον εαυτό του, την εταιρεία στην οποία εργάζεται και το κυριότερο το επάγγελμα του πιλότου.
Ρεσιτάλ πιλότου στην πτήση Σαντορίνη-Αθήνα: «Το πατήσαμε, το σκίσαμε, αλλά δεν είμαστε μάγοι, πιλότοι είμαστε» (vid)


Ρεσιτάλ πιλότου στην πτήση Σαντορίνη-Αθήνα: «Το πατήσαμε, το σκίσαμε, αλλά δεν είμαστε μάγοι, πιλότοι είμαστε» (vid)

Γιατί ρεζιλευει τον εαυτό του και την εταιρεία; Γιατί δεν μιλάει με σοβαρό ύφος που δεν καταλαβαίνεις τι λέει και ρωτάς τους διπλανούς να εκμαιεύσεις κάποια πληροφορία;
 
Θέλω να πιστεύω ότι το video δεν είναι πραγματικό αλλά στην περίπτωση που είναι αυθεντικό πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος προσβάλει για να μην πω ρεζιλεύει τον εαυτό του, την εταιρεία στην οποία εργάζεται και το κυριότερο το επάγγελμα του πιλότου.
Ρεσιτάλ πιλότου στην πτήση Σαντορίνη-Αθήνα: «Το πατήσαμε, το σκίσαμε, αλλά δεν είμαστε μάγοι, πιλότοι είμαστε» (vid)


Ρεσιτάλ πιλότου στην πτήση Σαντορίνη-Αθήνα: «Το πατήσαμε, το σκίσαμε, αλλά δεν είμαστε μάγοι, πιλότοι είμαστε» (vid)
Φίλε εδώ τις προάλλες υπήρχε βίντεο που προσγειωνόταν Βενιζέλο και ο Κυβερνήτης στην αριστερή θέση κρατούσε στο χέρι το κινητό/κάμερα και τράβαγε αντί να ελέγχει την κατάσταση ως εποπτευόμενος-άσε που υπήρχε και τρίτος πιλότος στο jumpseat που Ακουγόταν να δίνει οδηγίες στον δεξιό για το πως να προσγειωθεί (δε θα καρφώσω εταιρεία αλλά τους το έστειλα σε μήνυμα). Η ανακοίνωση δε παύει να είναι άκομψη, αλλά αν ήταν αληθινή δεν υπήρχε θέμα ασφάλειας πτήσεως.
 
Από το εσωτερικό του αεροπλάνου μπορουμε να καταλάβουμε την εταιρεία;
Πολύ καθαρά ακούγεται ο 'πιλότος', που συνήθως δεν καταλαβαίνεις καν τι λένε.

Στα σχόλια αναφέρεται ξεκάθαρα η εταιρία ( και όχι δεν είναι ελληνική αλλά ξένη loco ) το επώνυμο του πιλότου ( που παραπέμπει σε πόλη της Κρήτης ) και «βιογραφικό» αφου έχει περάσει και από την ΠΑ ως πιλότος F16. Ο συγκεκριμένος φαίνεται ότι συνηθίζει τέτοιες ανακοινώσεις και είναι γνωστός σε όσους κάνουν συχνά συγκεκριμένα δρομολόγια εσωτερικού.

Προσωπικά δεν ενοχλούμαι από το συγκεκριμένο στυλάκι. Με ενοχλούν οι ακαταλαβίστικες ανακοινώσεις ( λόγω ταχύτητας και άγχους ) των πιλότων και των πληρωμάτων καμπίνας της Aegean. Έχουν καταλάβει εκεί στους «γλάρους» ότι τίθεται σοβαρό θέμα ασφαλείας των πτήσεων; :rant:
 
Low cost made in Greece :wall:
Εχω πετάξει με Volotea από Στρασβούργο τέτοιο στυλ δεν το είδα.
Ελπίζω να μην είναι πραγματικό γιατί η μαγκιά είναι λίγο παραπανίσια.
 
Top