Ενδιαφέροντα άρθρα/video στο internet

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν θέλω να κολάζομαι τσάμπα, αλλά μου κάνει για άρθρο που έχεις στο συρτάρι ως καβάτζα για να δημοσιεύσεις σε μια αργία μετά από ένα ξέφρενο weekend, μετά από ενα βαρύ γεύμα με προβατίνα κλπ.

Όπως λέει και ο George ποιο πάνω, μια αμερόληπτη επιβάτιδα που εντελώς τυχαία είχε στο καρνέ της τα τηλέφωνα της εφημερίδας και μόλις συνήλθε από την ταραχή έκανε έτσι μια εμπεριστατωμένη ανταπόκριση, For crying out loud :thx:

Είναι πραγματικά φρικτό να στοχοποιούμε επαγγελματίες ως βύσματα - ανιψιές, άσχετες ξανθιές θεόχαζες που ναι μπορεί να νόστιμες, ανεπαρκείς Pursers που ένας θεός ξέρει πως πήραν την δουλειά και αλλά τέτοια.

Για κάποιον ο οποίος μπορεί να έχει ένα ψυχικό η σωματικό περιστατικό να στιγματίζεται με τόσο χυδαίο τρόπο (εάν έχει συμβεί φυσικά) είναι εξαχρείωση.

Αν δεις δε και τα σχόλια (ξέρω είναι κάψιμο) γράφουν ότι τάχα είναι πτήση της Α3 και θα πάει η Καρεν λέει να απολύσει την κοπέλα. Τρέχα γύρευε.

Είναι να αναρωτιέσαι ποσό μίσος μπορεί να κουβαλάει μέσα του κάποιος. Προς μια γυναίκα, προς ένα κλάδο, μια εταιρία. Λίγο φρένο κάπου.
 
Last edited by a moderator:
Πριν λίγα χρόνια συνέβη σε αξιωματικό του Πυροσβστικού Σώματος (υποπυραγό) σε μια πυρκαγιά σε κοντινό διαμέρισμα. Έπαθε κρίση πανικού και έβγαλε την μάσκα σε χώρο με καπνούς με αποτέλεσμα να εισπνεύσει τοξικά αέρια. Η ΠΥ και οι συνδικαλιστές το μισο-κάλυψαν ως πιθανή δυσλειτουργία της αναπνευστικής συσκευής.
 
Δεν θέλω να κολάζομαι τσάμπα, αλλά μου κάνει για άρθρο που έχεις στο συρτάρι ως καβάτζα για να δημοσιεύσεις σε μια αργία μετά από ένα ξέφρενο weekend, μετά από ενα βαρύ γεύμα με προβατίνα κλπ.
Και ένα παράδειγμα για τη σωστή τοποθέτηση του Nick:
Θυμάστε φαντάζομαι οι περισσότεροι την ιστορία πρόπερσι με τους τουρίστες που πήραν την Ryanair και αντί για τη Σεββίλη πήγαν στη Ζάκυνθο και το έμαθαν από τον ταξιτζή και ήρθε ο γιος τους να τους πάρει κλπ κλπ.
Ε λοιπόν προχθές το ξανάκαναν
Η παραπάνω είδηση εμφανίστηκε ξαφνικά σε καμία δεκαριά ελληνικά sites προχθές ως νέα και... απίστευτη! Απο εκεί να καταλάβετε τι φούμαρα μας πουλάνε οι τρανοί "δημοσιογράφοι".
 
Πολύ μικρή πιθανότητα να συμβεί ειδικά με την FR, δεδομένου ότι στην συγκεκριμένη εταιρεία ελέγχονται οι κάρτες επιβιβάσεως και κατά την επιβίβαση στο αεροσκάφος από το πλήρωμα της καμπίνας.
 
Δεν θέλω να κολάζομαι τσάμπα, αλλά μου κάνει για άρθρο που έχεις στο συρτάρι ως καβάτζα για να δημοσιεύσεις σε μια αργία μετά από ένα ξέφρενο weekend, μετά από ενα βαρύ γεύμα με προβατίνα κλπ.

Είναι πραγματικά φρικτό να στοχοποιούμε επαγγελματίες ως βύσματα - ανιψιές, άσχετες ξανθιές θεόχαζες που ναι μπορεί να νόστιμες, ανεπαρκείς Pursers που ένας θεός ξέρει πως πήραν την δουλειά και αλλά τέτοια.

Είναι να αναρωτιέσαι ποσό μίσος μπορεί να κουβαλάει μέσα του κάποιος. Προς μια γυναίκα, προς ένα κλάδο, μια εταιρία. Λίγο φρένο κάπου.
Η είδηση έπαιξε και σε κεντρικο δελτίο ειδήσεων ως κειμενακι που πέρασε απο κάτω. Συγνώμη δεν θυμάμαι πιο δελτίο ηταν. Βεβαια αυτο δε σημαίνει οτι ειναι αλήθεια.

Και επειδή μιλαμε είτε για Aegean είτε για Skyexpress (δεν ξερω αν πεταει άλλη εταιρεία Σόφια) άλλο τοσο πιθανό θα μου φαινόταν να κουκουλωθεί το θέμα ώστε να μη δωθει έκταση και χάσουν τα κανάλια τη διαφήμιση (τι δεν συμβαίνουν τετοια πράγματα;)

Και επειδή κάποιος μίλησε για ρατσισμό , ρατσισμός ειναι να διαλέγεις υπαλλήλους με κριτήριο το φύλο και την εμφάνιση οχι η διαπίστωση πώς μια εταιρία που διαλεγει με τέτοια κριτήρια σου δημιουργεί αμφιβολίες. Το να πάθει κάποιος κρίση πανικού στον αερα πρώτη φορά στη ζωη του μου φαίνεται απίθανο. Θα μου πεις μπορεί να το ειχε κρύψει από την εταιρεία το δέχομαι.
 
Αναφερόμαστε σε κάτι ως είδηση ενώ είναι μια ανεπιβεβαίωτη πληροφορία που είναι ουσιαστικά φήμη, ούτε καν πληροφορία. Ένα copy paste είναι χωρίς το παραμικρό fact checking.
Δεν έχει στόχο να πληροφορήσει αλλά να ιντριγκάρει και να κεντρίσει το συναίσθημα του φόβου αφού όλοι μπορούν να δουν τον εαυτό τους σε μια τέτοια πτήση η κατάσταση. Εύκολο αλλά πολύ φτηνό από κάθε άποψη.
Υπάρχουν πηγές για πραγματικά και σημαντικά συμβάντα αλλά ποιος να ασχοληθεί. Το να ξεμαλλιαστούν δυο επιβάτες είναι ποιο εμπορικό. Τέλος πάντων.
Το συγκεκριμένο city pair εκτελούν όχι μόνο η Aegean και η Sky Express αλλά και η BulgariaAir την συγκεκριμένη περίοδο. Εάν αναφέρουν όνομα τα μέσα, φέρουν και την ευθύνη να αποδείξουν τα λεγόμενα τους και να αποδείξουν ότι υπάρχει πραγματικά είδηση κάτι που δεν ενδιαφέρει τις tabloid και όχι μόνο. Οπότε, αν έχεις διαφήμιση ίσως να την χάσεις αλλά θα υπάρχουν και νομικές συνέπειες πέρα από αυτό. Απλά τα πράγματα δεν υπάρχει συνομωσία.

Το δημοσίευμα αναφέρετε σε ηγουμένη, όχι σε εκπαιδευόμενο πλήρωμα καμπίνας. Οι Pursers δεν πετάνε πρώτη φορά στην ζωή τους, έχουν εμπειρία, έχουν κάνει τις ανάλογες εκπαιδεύσεις έχουν πετάξει με line supervisors κλπ κλπ. Κάθε εταιρία έχει ιστορικό των pairings για πάνω από 2 χρόνια. Πρακτικά είναι γνωστό ποιος έχει πετάξει με ποιον, που, ποτέ, για ποσό, από ποτέ, ποτέ έγινε το release και από ποιον, ποιος έκανε το scheduling κλπ κλπ. Cards on the table. Αν βλέπει κάποιος όφελος για να βάλει το κεφάλι του στον ντορβά, δεν το γνωρίζω.
Η εκδήλωση τέτοιων συμπτωμάτων προϋποθέτει παρουσία πολλών παραγόντων σε μια δεδομένη στιγμή και συνθήκη. Ακόμα και 20 χρόνια να πετάς, απλά οι παράγοντες αυτοί μπορεί να μην είχαν συντονιστεί ποτέ πριν. Το να έχει συμβεί ξανά εν ώρα πτήσης και να μπεις ξανά σαν να μην τρέχει και κάτι είναι από απλουστευτικό έως αφελές. Το σώμα ενστικτωδώς αποφεύγει τα triggers ακόμα και να θέλεις απλά το σώμα δεν συνεργάζεται και αυτό πέρνει αρκετό καιρό να ξεπεραστεί και θέλει και σχετική υποστήριξη.
Σχετικά με τα ανατροφοδοτούμενα στερεότυπα σε σχέση με το επάγγελμα του πληρώματος καμπίνας και του πως γίνεται η επιλογή, υπάρχει μεγάλο περιθώριο για συζήτηση. Θα έλεγα μην αναπαράγουμε στερεότυπα έτσι απλά, αλλά το πως διαπραγματεύεται ο καθένας το άγνωστο είναι θέμα που δεν με αφορά.
 
Last edited:
Ο ορισμός του ανυπόμονου πιλότου σε αυτό το βίντεο. Πραγματικά δεν έχω λόγια... :rolleyes:

 
Η συνέχεια....... Τιποτα δεν έγινε;;
 
Ήθελα να ακούσω την συχνότητα. Πιστεύω θα έλεγε κάτι του τύπου: ήθελα να ξέρα δεν ντρέπεσαι :mrgreen:
 
Υπέροχο άρθρο στο Airways magazine (να εγγραφείτε στο newsletter) για τις απαρχές και την εξέλιξη της αεροπορικής φωτογραφίας (και εμπορικής και spotting) με ιστορικά στοιχεία, σπάνιες εικόνες κλπ. Στο κομμάτι του spotting είναι σαν να βλέπω τα ramp tour μας.

Enjoy

 
Top