Εορταστικό Αεροπορικό Κουίζ Gonso 2010

  • Thread starter gonso
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Εννοείτε πως εγώ προσωπικά διψάω για κουίζ. Δυστυχώς αν κάνω εγώ κουίζ σε 10 δεύτερα θα έχουν απαντήσει ΟΛΟΙ.
EDIT:

gonso":5tlxgubt said:
E9

Μόνο το Τupolev 154 έχει 6άρι σκέλος που "φωλιάζει" στα φτερά. Το βρήκαν 19 από τους 29

Σήμερα έψαχνα για μοντέλα herpa της ΜΑ και έπεσα πάνω σε ΤU-154 (της ΜΑ) και επιβεβεώθηκε αυτό το 6-άρι :rant: :rant:
 
Για νέα κουιζ, νομίζω ότι είναι ευπρόσδεκτα αρκεί να μην έχουμε ένα κάθε βδομάδα γιατί στο τέλος θα βαρεθούμε και θα χαθεί και η 'μαγεία' της αναμονής. :cool:

Επανέρχομαι με έναν σύντομο σχολιασμό κάποιων ερωτήσεων:

Δ9

payneful_tales":ht9iz2mn said:
Για την οπίσθια προπέλα δε θα ήθελα να παρατηρήσω κάτι που με βασάνισε πολύ. Πέραν από την μορφολογία της εξόδου, η φώτο του κουίζ παρέπεμπε καθαρά σε 6φυλλη προπέλα. Κάτι που είχα δει μεν αλλά δεν εγνώριζα την ύπαρξη του νικητήριου αεροσκάφους που διαθέτει πράγματι 6blades.

Ακριβώς το ίδιο. Απάντησα και εγώ το NAL SARAS αν και ήξερα ότι μάλλον είναι λάθος γιατί είδα των αριθμό των blades στις προπέλες. Το Embraer ούτε που το σκέφτηκα..

Δ11

Είμαι αυτός με την Vienna..κατά την γνώμη μου υπάρχει ένα V αν το κοιτάξεις από τα ανατολικά και ταιριάζει με το πρώτο γράμμα της πόλης (ναι, είναι πιο πολύ σαν Υ αλλά εδώ με μπέρδεψε η διατύπωση για ‘μικρή απόκλιση’ ).

Δ12
Ομολογώ ότι το ‘hint’ ότι φεύγει με την απογείωση με μπέρδεψε καθώς δεν κατάλαβα αν ήταν κυριολεκτικό ή όχι... :oops:

Δ13
Είμαι αυτός που δεν απάντησε καθόλου. Αλλά αν απαντούσα θα έβαζα την Σαμοθράκη που γνωρίζω ότι έχει κάποιου είδους στρτκο ραδιοβοήθημα (αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς και αν είναι αεροπορικό) και την Θάσο που νομίζα ότι έχει.

Δ14
Δεν ήταν και τόσο εύκολη αλλά κάποιος την είχε μαρτυρήσει...
GP707":ht9iz2mn said:
GP707":ht9iz2mn said:
[/url]
:D

Δ16
Ήταν αδύνατο να την βρω και κοίταξα πιο πολύ retro liveries αλλά χωρίς αποτέλεσμα... :wall:
 
γκουχου-γκουχου... :mrgreen:

Χριστούγεννα πλησιάζουν, θα υπάρξει και φέτος εορταστικό κουίζ ή θα την βγάλουμε μόνο με βασιλόπιτα.. :1: ; Πέρυσι είχαμε 2, εφέτο κανείς...;
 
Top