Eπιλογή σχολής

Μην αποθαρρύνεσαι και σίγουρα μην κατηγορείς τους γονείς σου εάν δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να σου καλύψουν την αεροπορική εκπαίδευση!
Δεν είχαν όλοι οι πιλότοι πλούσιους γονείς. Υπάρχουν πάρα πολλοί που εργάστηκαν επί χρόνια σε άλλες δουλειές και στερήθηκαν πολλά για να πετύχουν το όνειρό τους!
Αν κι εσύ το θέλεις πραγματικά, τελείωσε πρώτα το σχολείο και μετά ξεκίνησε να εργάζεσαι για να συγκεντρώσεις το απαραίτητο ποσό.
Ιδανικό θα ήταν να σπούδαζες κάτι άλλο πρώτα σε ένα κρατικό Πανεπιστήμιο.
Εναλλακτικά ίσως να σκεφτόσουν τη Σχολή Ικάρων κατευθείαν από το σχολείο.

Μην ξεχνάς "τα αγαθά κόποις κτώνται"!
 
Σε καμοια περιπτωση δεν τα παραταω και επισης σε καμοια περιπτωση δεν κατηγορω τους γονεις μου...η σχολη ικαρων με εβαλε σε πολλες σκεψεις αλλα δεν ειμαι των μαχητικων αεροσκαφων...λατρευω την πολιτικη αεροπορια και αυτο θα ακολουθησω στην ζωη μου απο περσυ ιδη στερουμαι εξοδους και κραταω ενα κουμπαρα μαζευοντας καποια χρηματα αλλα οπως ειπα και ειπες και εσυ χωρις δουλεια δεν...υπομονη...
 
Ετσι ειναι τα πραγματα. Και γω 28 χρονων ξεκινησα με λεφτα που μαζεψα μονος μου με μισθο δημοσιου των 1000 ευρω και πουλοντας το αμαξι μου. Οταν ημουν 18 δεν υπηρχε καν το σεναριο να μου πληρωσουν γονεις 40000. Το παν αυτη τη στιγμη αν δεν υπαρχουν αμεσα λεφτα ειναι να μπεις στο πανεπιστημιο. Ακομα και πιλοτος να γινεις στο μελλον η πανεπιστημιακη μορφωση ειναι πολυ σημαντικη. Οσο θα εισαι στο πανεπιστημιο θα μπορεις να δεις τα πραγματα πολυ πιο ωριμα και χωρις να σε πιεζει ο χρονος. Ξεκινα αρχικα με σχετικα λιγα λεφτα και δωσε 7000 τμηματικα για το PPL. δε χρειαζεται να βιαστεις. Με PPL και πτυχιο πανεπιστημιου στα 22 θα ξεκινας απο εντελως διαφορετικη βαση. Ισως τοτε να εχεις βρει και δουλεια και να εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να συνεχισεις μονος σου.
 
Nαι οντως αυτο σκεφτηκα σε μια ηλικια τοσο νεα θα μπορουσα να παρω το PPL και να κανω ενα build up μετα μεχρι να μαζεψω τα λεφτα ATPL το θεμα ειναι οτι οι αερολεσχες θελουν τα 7000 μπαμ αλλιως δεν...
 
οχι καμια αερολεσχη δεν τα ζηταει μπαμ. ολες ζητανε 500-1000 περιπου προκαταβολη για τα θεωρητικα και μετα για καθε ωρα πτησης 160 ευρω
 
Ερωτηση

Καλησπερα σε ολους λοιπον λεγομαι Δημητρης και ενδιαφερομαι να βρω σχολη πιλοτων και να ασχοληθω με αυτο το επαγγελμα...ειδα διαφορα αρθρα αλλα δεν εβγαλα ακρη αφενως γιατι ηταν σε greeklish αφεταιρου γιατι ηταν παλια και υπηρχαν κατι συντομευσεις που δεν εχω ιδεα τι ειναι!!τι ακριβως χρειαζεται εκτος απο 50+ χιλιαδες τι επαγγελματικη αποκατασταση υπαρχει??πια τα ρισκα τι διπλωματα θελει??και αν υπαρχει καποια πανεπιστημιακη σχολη στην αγγλια πχ οπως aviation technology και pilot lessons που χρηματοδοτουνται μεσω δανειου απ το αγγλικο κρατος ακομα καλυτερα γιατι τα 50+ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...επισης τι βαθμοι υπαρχουν πως βγαινουν τωρα για τα χρηματα δεν καιγομαι να μαθω γιατι δουλεια να υπαρχει και ολα ερχονται...και πανω απ ολα ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ δουλεια σε αυτον τον κλαδο
 
καλησπέρα σας!θα ήθελα να ζητήσω απόψεις για σχολές στην Αθήνα και πιο πρόγραμμα modular ή intregrated θα προτείνατε
 
Καλησπερα
Γνωριζει κανεις τιποτα για το aviator flight center στην Κυπρο;
 
Σχολη για PPL

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Ενδιαφέρομαι για απόκτηση PPL και θέλω να πάρω γνώμες για την επιλογή της σχολής.
Βρίσκομαι στη Θεσσαλονίκη.

Προς το παρόν έχω υπόψιν μου την αερολέσχη και την skies. Το κόστος κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα και στις 2 από ότι είδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Αποφάσισα να γράψω εδώ, γιατί θυμήθηκα πως ήταν όταν έψαχνα και εγώ για σχολή και πληροφορίες, και δεν είχα κάποιον γνωστό να με συμβουλέψει. Διάβαζα τόσα πολλά σε ελληνικά και μη forum και το μόνο που κατάφερα ήταν να μπερδεύτω και να απογοητευτώ! :wall:

Τελικά βρήκα και ήρθα σε μία πολύ οικονομική σχολή ( 35.000 ευρώ για frozen ATPL) στην Ισπανία. Η σχολή σίγουρα δεν είναι η καλύτερη του κόσμου, δεν είναι όμως ούτε η χειρότερη! Χωρίς να έχω την πείρα άλλων σχολών, μπορώ να πω οτί σύμφωνα με τα όσα ακούω απο άλλους σπουδαστές εδώ, και από όσα διαβάζω είναι πάνω απο τον μέσο όρο και μάλιστα σε ασυναγώνιστη τιμή.
Δεν θέλω καν να κάνω σύγκρισή με οποιαδήποτε σχολή στην Ελλάδα, ούτε και να διαφημίσω την σχολή γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός που γράφω. Θέλω μόνο να απευθυνθώ στα άτομα αυτά που δεν έχουν 60-70.000 να δώσουν, αλλα είναι ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ με την αεροπορία και ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ σε ότι αφορά τις συνθήκες του επαγγέλματος πια, την πιθανότητα εύρεσης εργασίας, τις θυσίες κάθε είδους που πρέπει να κάνει ακόμα και για όλη του την ζωή ίσως όποιος 'τολμήσει να μπλέξει' με τα απίθανα αυτά ιπτάμενα πλάσματα!
Αν θέλει όμως κάποιος να γίνει πιλότος γιατί είναι 'cool' :cool: και περιτριγυρίζεσαι απο αιθεριες υπαρξεις :banana: , τότε καλύτερα ας κάνει κάτι άλλο πριν δώσει πρώτα τα μαλιά της κεφαλής του για να συνειδητοποιήσει οτί η πραγματικότητα δεν είναι καθόλου έτσι. -Φιλική συμβουλή-

Στην τελική ο καθένας μας πέρνει το δικό του ρίσκο και βάρος. Τα ζυγίζει και βλέπει αν θα προχωρήσει ή όχι. Για όσους το αποφασίσουν όμως και δεν έχουν την οικονομική άνεση να το κάνουν στην Ελλάδα η την Αγγλία, ψάξτε και παραέξω αν δεν έχετε άλλη επιλογή, δεν είναι άλλωστε η σχολή που είμαι η μοναδική σ'αυτή την τιμή
Καλή τύχη και δύναμη σε όλους! :great:
 
Top