Φωτογραφίες στο διαδίκτυο - Ι

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
flesland":24lccwcf said:
Απλά ονειρεύομαι την βρωμιά και στο εσωτερικό του. 28 χρόνια φούρναρης που γράφει και ο καλλιτέχνης...
http://www.airliners.net/photo/Biman-Ba ... 1882921/L/

Παραμένει κούκλα όμως, όπως και τότε που πρωτοπέταξε. Ακόμα το θυμάμαι να κατεβαίνει στα μέσα του '90, στον 33R και εγώ να πληρώνω τα "μαλλιοκέφαλα" μου στο ταξί που λόγω κίνησης δεν έφτασε αρκετά γρήγορα για να το τραβήξω στην προσγείωση. :D
Τελικά μου "πόζαρε" στον 25R της FRA, ένα όμορφο φθινοπωρινό απόγευμα (με καλοκαιρινό καιρό...), το 2002. Μήπως άραγε πρέπει να "πεταχτώ" μέχρι το FCO για να το τραβήξω και ψηφιακά, όσο ακόμα πετάει; :D
 
Σύμφωνα με την Biman, τα DC10 της θα αποσυρθούν το 2013/14 :!:
 
Εγώ κάνω δημόσιο κάλεσμα για εθελοντή τριπ ριπορτ LHR-DAC-FCO με Α310 και DC10.
 
Καλές... αλλά σαν την Ρώμη δεν έχει... :D :D :thx:
 
flesland":19lu4zqw said:
Επίσης, 30 χρόνια NUE-ZRH και η SWISS δεν το ξέχασε..! Στην θέση τoy Avro ήρθε κάτι μεγαλύτερο..
http://www.airliners.net/photo/Swiss-In ... 1551862/L/

Οπως όμως επισημαίνει ένας εκ τών σχολιαστών,το "λούσιμο" ήταν κάπως πρώϊμο.Η Swiss δέν υπήρχε πρίν 30 χρόνια που άρχισε η αεροπορική σύνδεση τών δύο πόλεων,ενώ η Swissair που το ξεκίνησε είναι πλέον αείμνηστη.

Ας φτάση και η καινούργια τα χρόνια τής παλιάς και τότε να φέρη και ελέφαντες να καταβρέξουν το αεροπλάνο με τίς προβοσκίδες τους......

Τού ιδίου φωτογράφου είναι και η φωτογραφία αυτού τού κακάσχημου πράγματος που,όπως πολύ σωστά μαντέψατε,είναι ρωσικής κατασκευής (εντάξει,σάν το Mil με το τελάρο δέν είναι,αλλά δέν είναι και Robinson ή Super Puma..)
 
Τα Sikorsky δεν ειναι αμερικάνικα?
 
Αμερικάνικο είναι, της Sikorsky aircraft, που ιδρύθηκε το 1925 από τον Ρώσο μετανάστη Igor Sikorsky.
Προφανώς, ο φίλος Hastaroth, μπερδεύτηκε από το όνομα...
Βέβαια, ο Αμερικάνικος στρατός δεν συνηθίζει να ψωνίζει από ξένους, από την στιγμή που στις ΗΠΑ υπάρχουν μεγάλες εταιρίες πολεμικού υλικού, αλλά και γιά λόγους prestige.
 
Hastaroth":anunwpm2 said:
Οπως όμως επισημαίνει ένας εκ τών σχολιαστών,το "λούσιμο" ήταν κάπως πρώϊμο.Η Swiss δέν υπήρχε πρίν 30 χρόνια που άρχισε η αεροπορική σύνδεση τών δύο πόλεων,ενώ η Swissair που το ξεκίνησε είναι πλέον αείμνηστη.

Στα χαρτιά ναι αλλά όπως και να το κάνουμε η ''παράδοση'' παραμένει...εδώ έχουμε μια regional να φορά τους κύκλους μιας που κάποτε πετούσε σε 5 ηπείρους...
Για το Sikorsky προσωπικά δεν θα το λεγα άσχημο (και μην ξεχνάμε, διαθέσιμο και στις ελληνικές φρεγάτες ως Aegean Hawk).
 
Top