Γενικές ερωτήσεις για πτήσεις με ryanair

Yπάρχει περίπτωση να αλλάζει χωρις χρεωση;Ρωταω γιατι μου ειπαν ότι εγινε σε πτήση εσωτερικού,αν και δυσκολεύομαι να το πιστεψω
 
Αύριο Δευτέρα, μετά τις 11 το πρωί ώρα ελλάδας (9 uk) ανοίγει το chat στο site τους, μπες και ρώτα τον υπάλληλο για να είσαι σίγουρος πόσο θα σου κοστίσει η αλλαγή.
Εγώ χρησιμοποίησα το chat για ν'αλλάξω ημερομηνία σε μια πτήση που ακυρώθηκε λόγω κλεισίματος του αεροδρομίου τη συγκεκριμένη ημερομηνία, οπότε η αλλαγή έγινε δωρεάν. Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις, η chat είναι δωρεάν ενώ το τηλέφωνο όχι

http://www.ryanair.com/en/questions/rya ... t-service/
 
Έγγραφα για ταξίδι με παιδί 2,5 ετών με Ryan

Καλησπέρα σας. Έκλεισα εισητηρια με Ryanair για μένα και τον 2,5 ετών γιο μου. Μπορώ αντί να του βγάλω ταυτότητα, να έχω μαζί μου πιστοποιητικό γέννησης όπως γίνεται με την Aegean; Γιατι στο site τους γράφει:
Ισχύον εθνικό δελτίο ταυτότητας * δείτε την έκδοση για τις παρακάτω χώρες
Έγκυρο διαβατήριο
Επιβεβαίωση της ταυτότητας από τα "Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών ή την Αστυνομία.

Τι εννοεί επιβεβαίωση ταυτότητας από ΚΕΠ;

Ευχαριστώ
 
Re: Έγγραφα για ταξίδι με παιδί 2,5 ετών με Ryan

Για να ταξιδέψει ένας ανήλικος εντός Ελλάδας απ'οτι ξέρω χρειάζεται ένα πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας το οποίο είναι ένα πιστοποιητικό γέννησης με συνημένη φωτογραφία (στο ΚΕΠ η στην αστυνομία). Πιθανόν και το βιβλιάριο υγείας που είναι επίσημο έγγραφο με φωτογραφία να κάνει. Για το εξωτερικό χρειάζεται διαβατήριο. Επίσης χρειάζεται συγκατάθεση (υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής) του άλλου γονέα ότι συναινεί στο ταξίδι όταν δεν ταξιδεύει μαζί.
 
Re: Έγγραφα για ταξίδι με παιδί 2,5 ετών με Ryan

Το πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας δεν είναι τίποτε άλλο από ένα κοινό πιστοποιητικό γέννησης από τον Δήμο, στο οποίο έχει μπει πάνω από το ΚΕΠ μια βεβαίωση ταυτοπροσωπίας με τη φωτογραφία του παιδιού. Αυτό είναι το απαραίτητο έγγραφο για την έκδοση διαβατηρίου από την αστυνομία.
 
Re: Έγγραφα για ταξίδι με παιδί 2,5 ετών με Ryan

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικα όντως χρειάστηκε ένα απλό πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας με φωτογραφία του παιδιού επάνω και ολα καλα!
 
peripolo":3gyslj70 said:
καλησπερα και καλως σας βρηκα ηθελα να ταξιδεψω με την ryanair τον ιουνιο απο Αθηνα για Χανια
θα ταξιδεψω με την γυναικα μου και το μικρο μου παιδι που ειναι μολις 3 χρονων εγω με την γυναικα μου μπορω να ταξιδεψω με την καινουργια ταυτοτητα σωστα? το παιδι μου ομως που ειναι μολις 3 χρονων τι εγγραφο χρειαζεται εκτος απο διαβατηριο ? με πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης γινεται ή ληξιαρχικη πραξη γεννησης ?
και κατι αλλο μαζι με τα εισητηρια τι αποσκευες δικαιουμαι να παρω ?
σας ευχαριστω γαι τον χρονο σας και χρονια πολλα


Kalispera,

Epidi kai ego exo tin idia aporia me esena, telika ti xartia xriastike gia na taksidepsi to paidi se ptisi esoterikou.

Euxaristo


Thanos
 
Καλό θα ήταν να ρωτήσετε την αεροπορική εταιρία με την οποία ταξιδεύετε.
Πάντως, στο παρελθόν η Aegean μου είχε πει ότι εφόσον η πτήση ήταν εσωτερικού και το παιδί συνοδευόταν, το μόνο που θα χρειαζόταν ήταν ένα έγγραφο από το οποίο να προκύπτει η ταυτοπροσωπία του παιδιού με το όνομα του εισιτηρίου. Για τη δουλειά αυτή ήταν αποδεκτό οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο είχε το ονοματεπώνυμο μαζί με τη φωτογραφία του παιδιού. Σαν τέτοιο ήταν αποδεκτό ακόμη και το βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ.

(Σημ. όταν τελικά ταξίδεψα δεν μου ζήτησαν τίποτα, Μονάχα με ρώτησαν αν είμαι ο πατέρας του παιδιού.)
 
peripolo":2xy0ryel said:
καλησπερα και καλως σας βρηκα ηθελα να ταξιδεψω με την ryanair τον ιουνιο απο Αθηνα για Χανια
θα ταξιδεψω με την γυναικα μου και το μικρο μου παιδι που ειναι μολις 3 χρονων εγω με την γυναικα μου μπορω να ταξιδεψω με την καινουργια ταυτοτητα σωστα? το παιδι μου ομως που ειναι μολις 3 χρονων τι εγγραφο χρειαζεται εκτος απο διαβατηριο ? με πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης γινεται ή ληξιαρχικη πραξη γεννησης ?
και κατι αλλο μαζι με τα εισητηρια τι αποσκευες δικαιουμαι να παρω ?
σας ευχαριστω γαι τον χρονο σας και χρονια πολλα


Τελικά με τη έγραφα ταξίδεψε το μικρό; Ρωτάω γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα τώρα.

Ευχαριστώ

Θάνος
 
Για πτησεις εσωτερικου μπορεις να ταξιδεψεις και με το βιβλιαριο υγειας του παιδιου η με πιστοποιητικο γεννησεως με φωτογραφια επανω . Δεν είναι θεμα ryanair αλλα για ολες τις εταιριες.Εγω με την Aegean ειχα το βιβλιαριο υγειας μαζι και δεν ειχα κανενα πρόβλημα .

Επισης
http://www.ryanair.com/gr/family/
 
Top