Ιδιωτικό αεροπλάνο έπεσε στην θάλλασα κοντά στην Καβάλα

MerNion

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
20/08/2006
Μηνύματα
2.839
Likes
147
Περιοχή
Αθήνα
Website
athensairport.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Σύμφωνα με το star, μικρό ιδιωτικό αεροπλάνο έπεσε σε θαλάσσια περιοχή κοντά στην Καβάλα (προφανώς έχει να κάνει με το fly in στην Καβάλα που γίνεται αυτές τις μέρες).
Η Ναυτεμπορική δεν αναφέρει για την πτώση αλλά έγραψε μόλις:
20:52 ΣΩΟΣ ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΕ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΕΠΙΒΑΤΗΣ ΜΙΚΡΟΥ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΥΣ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΤΣΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

-edit-
Απ' ότι έμαθα πρόκειται για κάποιο cirrus που είχε κράτηση κινητήρα.
 
Ένα Pipistrel Sinus έκανε το απόγευμα Ditching ΝΔ της πόλης στη θάλασσα.
Ο χειριστής βγήκε αμέσως έξω και εντοπίστηκε εντός λεπτών να είναι σε μια βάρκα σώος.
Την πρώτη ουσιαστική επιβεβαίωση έδωσαν τα δύο αμφίβια Zenair της Hellenic Seaplanes Association που έφυγαν από την επίδειξη και έκαναν πολύ χαμηλή διέλευση πάνω τον τον χειριστή και από τη συχνότητα εξέπεμψαν πως "ο Ζαχαρίας είναι καλά". Μετά από λίγη ώρα το α/φος που επέπλεε ρυμουλκήθηκε και στην ξηρά.

Επίσης νωρίτερα το απόγευμα ένα LANCAIR έκανε ελεγχόμενη Gear Up προσγείωση στο αεροδρόμιο της Καβάλας αποτέλεσμα κάποιου προβλήματος στο σύστημα τροχών.
 
Λίγο πριν την προσγείωση στον 23 δεξιό στην Καβάλα χωρίς τον αριστερό τροχό

[album]21972[/album]
 
Κυπριανέ, έχουμε νηολόγιο;
 
Εγώ χτές στο Air Show για κάποια στιγμή πήρε το αυτί μου τον διπλανό μου να μιλάει στο τηλέφωνο για μια πτώση αεροσκάφους κοντά στην καβάλα . . . ρώτησα και μου είπε πως έπεσε ένα μικρό αεροσκάφος γενικής αεροπορίας κοντά στην ακτή, δεν γνωρίζαμε ακόμα για την κατάσταση του πιλότου . . . ευτηχώς δεν είχαμε τα χειρότερα και δεν διακόπηκε το Air Show . . .
 
το ειδα σημερα πριν το φορτωσουν σε φορτηγο...pipistrel sinus ειναι, με ζημιες στον ελικα και στον ανεμοθωρακα, το φτερο δεν προλαβα να δω...εκανε προσθαλασσωση στο παλιο καβαλας, οχι στην ηρακλειτσα οπως γραφουν ολοι..για το air show, αν και λιγο φτωχο σε συμμετοχη,μας αποζημιωσε με τις ακροβατικες πτησεις...δεν εχουμε εδω πανω πολλα τετοια να μας συνδεουν με το υπολοιπο του κοσμου !
 
MerNion":17ajxvug said:
Κυπριανέ, έχουμε νηολόγιο;

Όχι δεν γνωρίζω.

Δυστυχώς είχαμε άλλο ένα ατύχημα ενός ακόμη ΥΠΑΜ εχτές.
Ο ΑΡΧΩΝ http://www.youtube.com/watch?v=p04NCzTYbyI από Φλώρινα κατά την επιστροφή από Καβάλα εχτές το απόγευμα είχε ατύχημα στο Πολύκαστρο.

Πηγή:
http://www.aeromodelling.gr/ForumS/inde ... c=22178.30

Εκεί έχει και link από ανάσυρση του Sinus.

3 ΥΠΑΜ σε ένα Σ/Κ ...
Προσοχή είναι το μόνο που μπορώ να εύχομαι σε αυτές τις περιπτώσεις.
 
Στην καβάλα έπεσε το SX UBS απ ότι έμαθα. Ο πιλότος είναι καλά.
Κακό ΣΚ για την γενική αεροπορία, Ευτυχώς δεν θρηνήσαμε κανέναν.
 
Top