Καθυστερήσεις Aegean

καλά δίνει η aegean δωρεάν εισιτήριο,επιπλέον για καθυστέριση 2 ωρών?
εμείς με skyeurope και μας άλλαξε την πτήση τελευταία στιγμή ,με 5 ώρες διαφορά μετά,και επειδή διαμαρτυρηθήκαμε ,μας είπαν ότι καλύτερο θα ήταν να μην πετάξουμε .....
φυσικά χάσαμε το ταξίδι και ουτε μας έδωσαν εισιτήριο άλλο,όχι επιπλέον αλλά ούτε του ίδιου μας του ταξιδιού!!!!!!!!!
 
Akis":252mx0ir said:
Σε πτήσεις εξωτερικού δεν ισχύει αυτό με το free εισιτήριο.
Εγω το Φεβρουαριο του 2008 επεστρεφα απο Φρανκφουρτη και ειχαμε πανω απο 2,5 ωρες καθυστερηση.
Εδωσαν free tickets (delay International) σε ολους τους επιβατες διαρκειας ενος χρόνου. Ειχα την εντυπωση οτι μπορουσα να το χρησιμοπιησω και σε oneway πτηση εσωτερικου που μου προεκυψε ενα ταξιδι για Σαμο αλλα τελικα ίσχυε μονο για πτησεις εξωτερικου.
Ετσι δεν με βολεψε ποτε να το χρησιμοποιησω και χαθηκε!
 
δεν είναι υποχρεωτικό να σας δώσει μια εταιρεία free tickets.
ισχύουν άλλοι κανονισμοί για τις καθυστερήσεις κανονικά.
απλά η αιγαιου ίσως για διαφορους λόγους να δίνει τα εισιτήρια.

πάμε τώρα στα εισιτήρια
τα εισητήρια αυτά είναι πάντα stand by . που σημαίνει ότι αν μείνουν κενά τότε μπαίνεις στην πτήση.
είναι όπωσ και τα εισητηρια τα φριτζίδικα που πέρνουν οι υπαλληλοι της εταιρείας και πληρώνουν μόνο φόρους.
ο κανόνας για τα stand by εισιτηρια είναι ότι τσεκ ιν κάνεις κανονικά και σου δίνουν stand by borading pass. Στην έξοδο για την αναχώρηση σου δίνουν θέση.
μερικές εταιρείες αν υπαρχουν πολλα κενά σου δίνουν θέσεις κατευθείαν αλλες πρέπει να περιμένεις μέχρι την αναχώρηση.

αυτό βέβαια διαφέρει απο το σύστημα της εταιρείας στο τσεκ ιν. δλδ σε κάποια συστηματα πρέπει να κλείσει η πτήση για να φωρτωθούν οι επιβάτες λίστας αναμονής.

και κατι σημαντικό.....δεν αναφέρομαι για το πως φέρθηκε ο υπάλληλος στο τσεκ ιν που ήταν ειρωνικός, αλλα μιλάω για τη διαδικασία. :cool:
(απλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) :D
 
Από την δική μου εμπειρία για όλα τα free εισιτήρια που πήρα (καθυστέρηση, miles & bonus, και Alpha bank bonus) ποτέ δεν μου ανέφεραν είτε κατά την κράτηση/αγορά είτε στο check in, ότι θα ήμουν stand by, και ότι υπήρχε περίπτωση να μην πετάξω. Απλά μετά την τηλεφωνική "κράτηση" που έκανα, έπρεπε να μου την επιβεβαιώσουν μετά από λίγες μέρες προφανώς να δουν την κίνηση της πτήσης και να εκτιμήσουν αν θα γεμίσει ή όχι.

Αν θυμάμαι καλά, stand by είναι τα "agent discount tickets" (κάπως έτσι πρέπει να ονομάζονται) αλλά αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν άτομα που εργάζονται σε πρακτορεία.
 
Τα agent discount της Α3 επιβεβαιώνονται το νωρίτερο 1 εβδομάδα πριν την πτήση, αν θυμάμαι καλά και ισχύουν μόνο κατά το χειμερινό πλανο δρομολογίων. Περιμένουν να δουν την πληρότητα και μετά αποφασίζουν αν θα τα δώσουν.
 
Καλημερα επειδη εργαζομαι στην Aegean στον σταθμο της Θασσαλονικης , απο την μικρη μου εμπειρια γνωριζω οτι οι καθυστερησεις για Ηρακλειο συνηθως οφειλοντε στην κινηση που εχει το συγκεκριμενο αεροδρομειο (Ηρακλειο).Δεν μπορουν να προσγειωθουν πολλα αεροπλανα μαζι.
Τωρα για τα stand by , πολυ σπανια να μεινει καποιος απο εξω , και αυτο γινετε συνηθως σε πτησεις για Αθηνα λογω πληροτητας.
Για τα free εχετε δικιο.Ισχυουν οπως και σε μας.Καλυτερα να προ ελενχετε αν υπαρχουν θεσεις για να μην υπαρχουν ταλαιπωριες.
Παντως η εταιρια αποζημιωνει χωρις σκεψη ( free tickets ) τους επιβατες , ακομα και οταν δεν υπαρχει υπαιτιοτητα της εταιρειας.
 
:arrow: Thira / Santorini Aegean Airlines A3 352 22/7/2009 16:20 22/7/2009 14:30 Gate Closed

2 ώρες καθυστέρηση οι γλάροι :?: :!: :?: Είχε κανένα Α/Φ πρόβλημα σήμερα?
 
ενα airbus εχει μείνει στο έδαφος στην Μύκονο απο χτυπημένο κινητηρα....
 
Αγαπητέ φίλε έχει δίκιο ο συνομιλητής που αναφέρει πως δεν δικαιούσε αποζημίωση, διότι αυτή έγινε για τεχνικούς λόγους και δεν καλύπτεται από τον Ε.Κ. Πάντως ήθελα με την ευκαιρία να τονίσω πως τελικά σιγά σιγά όλα φθείρουν...Κάποτε έτσι ήταν και η ΟΑ και τελικά δείτε πως την καταντήσανε.
 
Τα Agent Discount Tickets δεν είναι ποτέ μα ποτέ space available, εκτός εάν είναι τελείως δωρεάν (δεν πληρωθούν ούτε οι φόροι) και ο πράκτορας δεν είναι τόσο μεγάλος σε παραγωγή για την αεροπορική εταιρία. Αυτά που είναι space available είναι τα εκπτωτικά εισιτήρια των υπαλλήλων (σίγουρα μιλάω για την Ο.Α.) όπου πληρώνονται οι φόροι, το ΦΠΑ και ένα service fee και τελικά μπορεί κανείς να μείνει και απ έξω από το αεροπλάνο.Αυτό είναι το μεγαλείο των δωρεάν εισιτηρίων των υπαλλήλων αεροπορικών εταιριών.

christos-uoa":rq51e78o said:
Από την δική μου εμπειρία για όλα τα free εισιτήρια που πήρα (καθυστέρηση, miles & bonus, και Alpha bank bonus) ποτέ δεν μου ανέφεραν είτε κατά την κράτηση/αγορά είτε στο check in, ότι θα ήμουν stand by, και ότι υπήρχε περίπτωση να μην πετάξω. Απλά μετά την τηλεφωνική "κράτηση" που έκανα, έπρεπε να μου την επιβεβαιώσουν μετά από λίγες μέρες προφανώς να δουν την κίνηση της πτήσης και να εκτιμήσουν αν θα γεμίσει ή όχι.

Αν θυμάμαι καλά, stand by είναι τα "agent discount tickets" (κάπως έτσι πρέπει να ονομάζονται) αλλά αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν άτομα που εργάζονται σε πρακτορεία.
 
Top