Κλείδωμα "off topic" θεμάτων...ένα λάθος που συνεχίζεται...

  • Thread starter Luz
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Luz

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
02/12/2007
Μηνύματα
1.188
Likes
69
Περιοχή
Περιστέρι
Website
www.luz.gr
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
TWITTER
elspoterdeavion
Ωραία κλειδώνετε τα off topic θέματα.Μπείτε στη διαδικασία όμως να διαγράψετε και τις off topic απαντήσεις...Στο θέμα της Ο.Α κλειδώσατε το θέμα,υπάρχει όμως απάντηση μέλους πάνω στο δικό μου post και ως τελευταία απλώς δημιουργεί την εντύπωση της "σωστής" αφού δεν μπορώ να απαντήσω και να την αντικρούσω.Επίσης,μια ελαστικότητα θα έπρεπε να υπάρχει.Στην τελική ανάλυση δε μιλάγαμε για ποδόσφαιρο,για την Ο.Α μιλάγαμε...
 
Συμφωνώ. Είναι πρακτικά αδύνατον σε ενα τόπικ με πάνω από 2, 3 σελίδες να μην παρεκλίνει έστω λίγο σε ενα σκέλος του θέματος η συζήτηση. Συγγνώμη φίλε για την παρατηρησή μου στον φίλτατο aas54 αλλά βαρέθηκα να τον βλέπω να "κράζει" συνέχεια την Ολυμπιακή.
 
Θεωρώ ότι καθ' υπερβολή κλειδώθηκε το θέμα (αν και αναφαίρετο δικαίωμα του Admin) αφού η επιλογή των αεροσκαφών που θα πετά η ΟΑ είναι σχετική και με το οικονομικό γίγνεσθαι της εταιρείας.

Ευελπιστώ ότι θα αναθεωρηθεί η απόφαση αυτή .

Φίλτατε tarig_gr ,
Aν σε κούρασε να διαβάζεις τα μηνύματά μου (αμφιβάλω αν τα διαβάζεις... μάλλον τα κοιτάς απλώς) , μάλλον έχεις παρεξηγήσει την κριτική που κάνω.
Σαφώς και δεν "κράζω" την ΟΑ αλλά επικρίνω το σαθρό σημερινό καθεστώς που έχει πέσει.......
 
Ίσως σαν πιο μεγάλος και έμπειρος σε ορισμένα θέματα να έχεις δίκιο εν μέρει κατά την δική μου γνώμη. Από την μεριά μου σου οφείλω μια συγγνώμη για τον άσχημο τρόπο έκφρασής μου απέναντί σου. Η άποψή σου ακόμα και αν δεν την συμμερίζομαι σε μεγάλο μέρος είναι σεβαστή. Συμφωνώ στην ιδιωτικοποίηση της ΟΑ.
 
Πάλι τα ίδια θα γράφουμε; Κάθε δύο-τρεις μήνες το ίδιο θέμα έχουμε, γιατί κλειδώθηκε το θέμα Χ κτλ κτλ.

Ο τίτλος του θέματος ήταν σαφής. Μέχρι που άρχισαν οι συγκρίσεις σε τιμές, οι κατηγορίες και τα «εσύ είσαι άσχετος εγώ όχι» ποστ. Αυτό δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το θέμα. Τι να το κάνω αυτό το τόπικ; Να το αφήσω ακόμη δύο μέρες να τσακωθείτε για τα καλά; Ούτως ή άλλως θα κλειδωθεί, το έχω ξαναδεί αυτό το έργο αρκετές φορές εδώ. Οπότε, το κόβω όσο είναι νωρίς και συνεχίζουμε (αν φυσικά θέλετε).

Όσον αφορά αυτό που έθεσε ο imaginas («»υπάρχει όμως απάντηση μέλους πάνω στο δικό μου post και ως τελευταία απλώς δημιουργεί την εντύπωση της «σωστής» αφού δεν μπορώ να απαντήσω και να την αντικρούσω»), πιστεύω ότι όλοι βλέπουν ότι δεν είχες την δυνατότητα να απαντήσεις απλά γιατί κλειδώθηκε το θέμα. Αυτό όμως έχουν οι off-topic συζητήσεις. Να περίμενα να απαντήσεις εσύ και να το κλείδωνα; Μετά θα παραπονιόταν ο aas59 ότι έμεινε η δική σου απάντηση και φαίνεται ως «σωστή». Βλέπεις ... δεν λειτουργεί! :wall:

Α! Και κάτι τελευταίο. Κάποιος έγραψε κάτι περί ελαστικότητας. Δεν ήμαστε πλέον τόσο ελαστικoί, γιατί μάθαμε από τα λάθη του παρελθόντος. Παραδείγματα:
viewtopic.php?f=9&t=5117
viewtopic.php?f=9&t=5127
Έτσι για να μην ξεχάσουμε τι μπορεί να επιφέρει η «ελαστικότητα» ;)
 
Συγνώμη παιδιά, αλλά και οι 3 είστε λίγο λάθος.

Τα διαφορετικά τοπικς υπάρχουν για να ξεχωρίζουμε κάποια πράγματα. Αλλιώς θα είχαμε ένα τοπικ μόνο όπου μέσα θα λέγαμε όλοι ότι μας κατέβει.

Έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν ΟΛΑ τα θέματα που αφορούν στην ΟΑ καταλήγουν σε καβγά μεταξύ ΟΑτζίδες και Aegeanίδες.

@ imaginas

“Επίσης,μια ελαστικότητα θα έπρεπε να υπάρχει.Στην τελική ανάλυση δε μιλάγαμε για ποδόσφαιρο,για την Ο.Α μιλάγαμε...”

Όταν το θέμα ζήτα από τους χρήστες να αναπτύξουν τις απόψεις τους για το ποια αεροσκάφη θα μπορούσαν να ενταχθούν στο στόλο της ΟΑ, δε μπορούμε να αρχίσουμε να λέμε ΠΑΛΙ για την οικονομική κατάσταση. Αυτό το έχουμε συζήτηση ξανά και ξανά σε αμέτρητα τοπικς. Είναι λάθος να το κάνουμε αυτό... τέρμα. Ο Άκης έχει κλειδώσει πάρα πολλά τοπικς για τον ίδιο λόγο.

Αν ανοίξω εγώ τώρα ένα θέμα για τα μαχαιροπίρουνα της ΟΑ... σας βάζω στοίχημα ότι μετά από 5 Posts κάποιος θα πει για τον Ονάση (οκ μέχρι εδώ) μετά κάποιος θα πει ότι της Α3 είναι καλύτερα (αρχίζει να φεύγει το θέμα) και θα καταλήξει πάλι στο «Η ΟΑ, αν κάποιοι δεν την είχαν καταντήσει έτσι τότε θα είχε πιρούνια από πλατίνα» και τη συνεχεία τη ξέρουμε. «Εγώ ξέρω, εσύ δε ξέρεις», «Η Α3 είναι μπροστά» κτλ κτλ ...

Για την ΟΑ θα μιλάμε και πάλι αλλά όχι για το θέμα που ανοίξαμε.

@ tarig_gr

“Συγγνώμη φίλε για την παρατηρησή μου στον φίλτατο aas54 αλλά βαρέθηκα να τον βλέπω να "κράζει" συνέχεια την Ολυμπιακή.”

OK... βαρέθηκες ... στείλε ένα προσωπικό μήνυμα και πες του «Φίλε βαρέθηκα». Γιατί πρέπει στα καλά καθούμενα όταν μας ενοχλήσει κάποιος να αρχίσουμε τη δημόσια αντιπαράθεση? Αν μιλάμε για τα αεροπλάνα της ΟΑ και μου κάποιος ότι τα 737 είναι σαράβαλα ... εκεί πρέπει να απαντήσω εγώ? Καλύτερα δεν είναι να απαντήσω σε ένα σχετικό θέμα ή με ένα προσωπικό μήνυμα? Αν δε το κάνω, τότε οδηγώ το τοπικ εκτός και στο τέλος θα πλακωνόμαστε οι Boeingακιδες με τους Airbusακιδες. Και φτου και πάλι από τη αρχή και θα κλειδώσει και ο Άκης γιατί το θέμα ήταν άλλο.

@ aas59

“Θεωρώ ότι καθ' υπερβολή κλειδώθηκε το θέμα (αν και αναφαίρετο δικαίωμα του Admin) αφού η επιλογή των αεροσκαφών που θα πετά η ΟΑ είναι σχετική και με το οικονομικό γίγνεσθαι της εταιρείας.”

Όπως ανέφερα και τα μαχαιροπίρουνα της ΟΑ αφορούν το οικονομικό γίγνεσθαι της εταιρείας αλλά το θέμα αναφέρει «ΜΑΧΑΙΡΟΠΙΡΟΥΝΑ» υπάρχει άλλο θέμα (5-6 ίσως και περισσότερα) που αφορούν τα οικονομικά και μόνο. Επειδή ο τίτλος αναφέρει «ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ» δε σημάνει ότι μπορούμε να μιλάμε γενικά για την ΟΑ. ΟΚ μπορείς να πεις κάτι για να υποστηρίξεις την άποψη σου αλλά όχι με τρόπο που θα οδηγήσει σε γενίκευση του θέματος.

Συγνώμη που τα λέω αυτά αλλά το φόρουμ μας είναι εδώ για να παραθέτουμε απόψεις σε συγκεκριμένα θέματα όχι να πλακωνόμαστε για το ποιος φταίει για την ΟΑ και για το αν η Α3 είναι καλύτερη σε ΚΑΘΕ θέμα και σε ΚΑΘΕ ευκαιρία.

Πολύ καλώς λοιπόν και κλειδώθηκε το θέμα γιατί πολύ άπλα δε προσέφερε τίποτα και σε κανέναν.

EDIT: Sorry Ακη, Μέχρι να γράψω το κατεβατό μου με πρόλαβες :)
 
Έχεις δίκιο.
 
Εντάξει τη διαβάσαμε την "εξυπνάδα"
Code:
Να περίμενα να απαντήσεις εσύ και να το κλείδωνα; Μετά θα παραπονιόταν ο aas59 ότι έμεινε η δική σου απάντηση και φαίνεται ως «σωστή». Βλέπεις ... δεν λειτουργεί!
Αλλά δεν απάντησες στο "αίτημα" να διαγραφούν όλα τα off topic...
 
Τα off topic posts διαγράφονται όταν το topic έχει να προσφέρει κι άλλες πληροφορίες στα μέλη. Σε αυτήν την περίπτωση σβήνονται τα μυνηματα που είναι εκτός θέματος για να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Στα topics όμως που ότι είχαν να το προσφέρουν, το προσέφεραν (καλή ώρα για το τι αεροσκαφη θέλουμε για την αντικατάσταση των 734) κλειδώνεται το topic. Εχουν γραφτεί ένα σωρό σελίδες γι' αυτό το θέμα. Επειδή λοιπόν το θέμα έφτασε στον κορεσμό, αρχίσατε να γράφετε ότι σας ερχόταν στο κεφάλι. Το συγκεκριμένο topic έχει καλυφθεί, γι' αυτό και κλειδώθηκε.
Όσο για το “Επίσης,μια ελαστικότητα θα έπρεπε να υπάρχει.Στην τελική ανάλυση δε μιλάγαμε για ποδόσφαιρο,για την Ο.Α μιλάγαμε...” του imaginas, έχω να παρατηρησω ότι σαφώς και μιλάγατε για την ΟΑ (εξ' άλλου στη δημόσια συζήτηση της ΟΑ βρισκόσασταν) αλλά αν είναι να είμαστε σε όλα τα topics της ΟΑ εντός θέματος, μόνο και μόνο επειδή μιλάμε για την ΟΑ, τότε θα είχαμε ένα και μοναδικό topic με τίτλο "Olympic Airlines" και θα τα γράφαμε ΟΛΑ εκει μέσα. Δεν θα υπήρχε λοιπόν λόγος να ανοίγουμε διαφορετικά topics για καθε θεμα (ιδιωτικοποίηση, leased aircrafts, ife, concorde για την ΟΑ, απαράδεκτα πληρώματα κλπ).
Μήπως το προτιμάτε έτσι?

Αντί λοιπόν να διαμαρτύρεστε που κλειδώνονται τα topics, κάντε κάτι κι εσείς για να μην κλειδώνονται. Όχι να γράφουμε ότι μας κατέβει και μετά να διαμαρτυρόμαστε κιόλας...
 
PAME KALA RE MAGKES? GIATI SBHSATE TA POSTS STO EPILOGH SXOLHS?
EPEIDH EINAI GREEKLISH?? AFOY APO KATW EIPA OTI DEN EXW ELLHNIKA SE AYTO TO COMPUTER.
ANTI NA AFHNETE NA DOYNE LEPTOMERIES ATOMA , MAS TA SBHNETE GIA NA TA KSANA GRAPSOUME, ALLA PIOS EXEI OREKSH GIA TETOIA? ELEOS MERIKOI EDW MESA.
 
Top