Κωνσταντινούπολη διαμονή

Εγώ προτείνω την περιοχή του Talimhane (είναι η περιοχή δυτικά του Πάρκου του Taksim. Η περιοχή έχει πεζοδρομηθεί, φυλάσσεται από την αστυνομία και έχει πάρα πολλά και αξιόλογα ξενοδοχεία. Βρίσκεσαι στο Taksim, έχεις όλα τα MMM στα πόδια σου (μετρό, τελεφερίκ, λεωφορεία), ενώ είσαι πολύ κοντά στον πεζόδρομο İstiklâl, με κίνηση όλο το 24ωρο. Αν μείνεις στο Sultanahmet το χειμώνα ή νωρίς την άνοιξη, τα πάντα ερημώνουν το βράδυ.

Στην İstiklâl λειτουργεί το Richmond, ακριβώς πάνω στον πεζόδρομο. Καλή λύση, αν και λίγο υπερτιμημένη.

Το Marmara Taksim 5*, έχει γίνει πανάκριβο από το 2010, όταν η Κων/πολη έγινε πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης. Όταν δουν ότι είσαι έλληνας, συνήθως σου κάνουν upgrade σε club floor (19oς όροφος) ή σε βάζουν σε έναν από τους τελευταίους, χωρίς καν να τους το ζητήσεις. Μου έτυχε δύο φορές, ίσως επειδή είχα κάρτα μιλίων της THY ή επειδή μιλούσα τουρκικά. picture this: o έλληνας πελάτης μιλάει τουρκικά και ο τούρκος receptionist να μιλάει ελληνικά...

Το Marmara Pera 4*, είναι αξιοπρεπέστατο, λίγο οικονομικότερο και βρίσκεται κοντά στο Προξενείο του Ηνωμένου Βασιλείου. Στον τελευταίο όροφο λειτουργεί το πολύ hip εστιατόριο Mikla.

Αν αποφασίσεις να μείνεις στο Talimhane, ρίξε μια ματιά στα: Riva, Eresin, Grand Öztanik, Lares Park, Divan, Nippon και Madison. Στο τελευταίο, έμεινα το Δεκέμβριο. Ανακαινίστηκε πρόσφατα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ως συνεργάτης τους, το είχα βρει αρκετά χαμηλά. Από τα διάφορα sites το βρίσκεις γύρω στα 90 ευρώ, ποσό αρκετά λογικό.
 
Πρόκειται να ταξιδέψουμε κι εμείς στην Πόλη τον ερχόμενο Μάη και θέλω στην ερώτηση του flesland σχετικά με τη διαμονή, να προσθέσω και την παράμετρο "παιδιά και βρέφη".
Έχει κάποιος να προτείνει ξενοδοχείο ή περιοχή διαμονής "family & babystroller friendly";
 
οι πληροφοριες που ζητατε εχουν να κανουν και με το μπατζετ του καθενος ,γιατι υπαρχουν φανταστικα ξενοδοχεια με ολες τις ανεσεις αλλα επισης και πανακριβα, ή και πολυ μακρυα απο τα μερη τουριστικου ενδιαφεροντος.
η δικια μου συμβουλη για πολλες επιλογες και σε οικονομικες τιμες ειναι η αναζητηση στις περιοχες Ταξιμ η Σουλταναχμετ. ειδικα στο Ταξιμ εισαι στο κεντρο της πολης και εχεις αμεση προσβαση σε ολες τις συγκοινωνιες της αλλα και στα λεοφωρεια του αεροδρομιου.
η Πολη ειναι γενικα δυσκολη στις μετακινησεις της, οποτε οι επιλογες σε ξενοδοχειο πρεπει να βολευουν, ειδικα αν εχουμε μαζι μας παιδια, παππουδες και γενικα εχουμε δυσκολια στη μετακινηση.
 
Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες :thx: Έχω την κάρτα από ένα μικρό αρμένικο ξενοδοχείο στο Ταξίμ με το όνομα Plaza (όχι της αλυσίδας) αλλά οι μικροί θεοί δεν έχουν παρουσία στο ίντερνετ για τιμές ή κρατήσεις...Και για να σου δώσουν τον οντά με την θέα στον Βόσπορο πρέπει να τους παζαρέψεις σκληρά...

Thanasis_U2":1msmmfw8 said:
freshland, άμα ψάχνεις ταβέρνα για καλό φαί δώσε σήμα, και θα σε βοηθήσω ;)

Thanasis_U2 προχώρα στο παρασύνθημα plz...
 
αν θες μια μικρη συμβουλη και για το φαγητο τοτε....γινε τουρκος! χωσου σε στενα και δοκιμασε να τρως σε εστιατορια και ταβερνες που απευθυνονται σε ντοπιους. μπορεις να βρεις γευσεις που ουτε περιμενες να φανταστεις, σε ταβερνες που δε σου γεμιζουν το ματι με τιποτα. προσωπικη συμβουλη να δοκιμασεις οπωσδηποτε το αγαπημενο μου hunkar beyendi και γλυκακι για επιδορπιο kunefe! μη ρωτας για θερμιδες αλλα μετα απο αυτο θα νοιωθεις σαν πασας! ;)
 
έγω έφαγα άριστα κι παφθηνά (πάντα εγώ με έναν φίλο κοιλόδουλό, μιας και οι γνωστοί μου δε τρώγαν σε ταβέρνες επειδή η Τούρκοι είναι βρομιάρηδες :eek: )
στο Sultanahmet, και σε ταβέρνες επί της Ankara Caddesi ή στην Cağaloğlu Ykş. Έχουν υπέροχο φαί, και προπάντων σου δίνουν Μενού με εικόνες των φαγητών, και τιμές είναι κάτι το μαγικό. Τι γιαουρτλου τσάκισα, τι ιμαμ μπαιλντ, λαχματζούν μιαμ!

Επίσης μια γαμάτη καντίνα, είναι δίπλα στο πύργο του Γαλατά, με πεντανόστιμα σάντουιτς με κοκορέτσι, αλλά δε θυμάμαι το δρόμο. Επίσης επιβάλετε σάντουιτς με ψαράκι σε καντίνες-βάρκες δίπλα στο Αιγυπτιακό Παζάρι (Mısır Çarşıs)

γενικά η Κωνσταντινούπολη έχει τα καλύτερα street food ever! :D
 
flesland":3o8lm1ac said:
Έχω την κάρτα από ένα μικρό αρμένικο ξενοδοχείο στο Ταξίμ με το όνομα Plaza (όχι της αλυσίδας) .

!!!!!!!!
Μου κάνει τρομερή εντύπωση!Είστε σίγουρος ότι είναι αρμενικό?



Δεν έχω πάει ποτε μου στην Πολη αλλα πραγματικά πιστεύετε ότι αξίζει μια επίσκεψη?
Γενικότερα δεν ξέρω καμια περιοχή με τόσο αντικρούμενες απόψεις όπως συμβαίνει με την Κωνσταντινούπολη.
 
Thanasis_U2":2i9cyk8q said:
έγω έφαγα άριστα κι παφθηνά (πάντα εγώ με έναν φίλο κοιλόδουλό, μιας και οι γνωστοί μου δε τρώγαν σε ταβέρνες επειδή η Τούρκοι είναι βρομιάρηδες :eek: )
στο Sultanahmet, και σε ταβέρνες επί της Ankara Caddesi ή στην Cağaloğlu Ykş. Έχουν υπέροχο φαί, και προπάντων σου δίνουν Μενού με εικόνες των φαγητών, και τιμές είναι κάτι το μαγικό. Τι γιαουρτλου τσάκισα, τι ιμαμ μπαιλντ, λαχματζούν μιαμ!

Επίσης μια γαμάτη καντίνα, είναι δίπλα στο πύργο του Γαλατά, με πεντανόστιμα σάντουιτς με κοκορέτσι, αλλά δε θυμάμαι το δρόμο. Επίσης επιβάλετε σάντουιτς με ψαράκι σε καντίνες-βάρκες δίπλα στο Αιγυπτιακό Παζάρι (Mısır Çarşıs)

γενικά η Κωνσταντινούπολη έχει τα καλύτερα street food ever! :D
Βρε θανάση άσε το φαγητό{gia mena}.Γενικwς έχουν καλή φήμη οι Τούρκοι εκεί.

Αλλα πραγματικά πιστεύεις ότι αξίζει μια επίσκεψη για ένα τριήμερο.
 
αξίζει, αρκεί να μην πας με στερεότυπα, δηλαδή να περιμένεις ότι είναι μια Ευρωπαίκη πόλη, ή το κλασικό οι Βρωμοτούρκοι, οι αλλόθρησκοι και θα περάσεις υπέροχα :)
 
Thanasis_U2":t0djrzn7 said:
αξίζει, αρκεί να μην πας με στερεότυπα, δηλαδή να περιμένεις ότι είναι μια Ευρωπαίκη πόλη, ή το κλασικό οι Βρωμοτούρκοι, οι αλλόθρησκοι και θα περάσεις υπέροχα :)


a}Καταρχάς δεν έχω πρόβλημα με τους αιωνιους μας εχθρούς.Αλλα δεν ξέρω και γιατί kaπiοι προσπαθούν να μας συμφιλιώσουν.Μια όμορφη και μισητή αντιπαλότητα πάντα βοηθάει τους λαούς. :D
b}Η τουριστική τους υποδομή πως είναι?
c}Σε τζαμι πήγατε?Θα θελα να πολύ να "επισκεφtω" έναν χwρo λατρείας τwν Μουσουλμάνων.Επιτρέπουν σε άθεους να πηγαίνουν?
 
Top