LGSA/CHQ Chania "Ioannis Daskalogiannis"

Πέρα από την κρίση που προέκυψε ως αποτέλεσμα του COVID-19 στην αεροπορική βιομηχανία, προέκυψε και υψηλότερο κόστος χρήματος κλπ. Δεν έχω παρακολουθήσει την στενά τις αλλαγές στην ιδιοκτησία της Apollo αλλά πρέπει να είναι μέρος του ομίλου REWE aka αλυσίδα super market στην Γερμανία. Αν υπάρχουν προβλήματα εκεί, ίσως είναι λογικό να τραβήξουν την πρίζα. Οι εναπομείναντες να απορροφηθούν από τις άλλες εταιρίες sun class κλπ. Τα δρομολόγια τα ανέλαβε η Braathens όποτε πάει και η Novair άκλαυτη
 
H Novair to 2021 είχε πουληθεί από τo Apollo Group στην Jet Nordic, σε κίνηση που θμυζιε sale and lease back, χωρις το κομμάτι του lease. Πουλήθηκε και μετά ηταν ο μοναδικος της πελάτης που έκανε τα δρομολόγια του Tour operator. Παλαιότερα μεγαλύτερος αριθμός των πτήσεων ήταν από Novair, αλλά πλεον η SAS εχει τη μεγαλύτερη πίτα. Αν κατάλαβα καλά, καθως δεν εχω πρόσβαση στο Sweden’s Novair faces challenges without Apollo αλλά από τον τίτλο, σαν να βρήκαν φθηνότερες πτήσεις αλλού.

Απο τη μια επικύνδυνα παιχνίδια να μην εχεις αεροπλάνα στο μέγεθος του προγράμματος τους, όπως φανηκε απο τις απεργίες της SAS περυσσι. Στη γερμανική αγορά υπάρχει η Condor που ουσιαστικά χρησιμοποιείται από πολλούς tour operators, αλλά οταν βγηκε για πώληση κανείς δεν την αγόρασε.

Το πρόβλημα στην Σκανδιναβία, ειναι το κόστος του επιχειρήν, οπου προφανώς θα βρουν και πιο οικονομικές πτήσεις τσαρτερ (παλαιότερα τουλάχιστον πετούσε και η Α3 κάποια απομακρυσμένα μεμονομενα δρομολόγια, και Φινλανδία).

Οπως και να έχει προετοιμαζόμαστε για άλλη μια ενδιαφέρουσα σεζόν, με αρκετές ευκαιρίες για δράμα!

Οσο για τη Rewe, δε νομίζω να αντιμετωπίζει προβλήματα. Πιο πιθανό βλέπω το ολο σενάριο της novair, να παίζει ως εξής.

η Rewe / der touristik αγορασε Apollo. Ξεκίνησε άμεσα εξυγιάνσεις, cost saving, στελέχη έφυγαν και στελέχη ήρθαν, οτι περιττό έξοδο μαζεύεται, προφανώς τα 3-4 αεροπλάνα που ειχε σαν novair πριν πωληθεί, δεν ειναι ικανά να δημιουργήσουν οικονομιες κλίμακας, οπότε πουλήθηκε, μετρητά μπήκαν στην εταιρία, και πλεον αγοράζει θέσεις και κλείνει τσάρτερ.

Θα δείξει!
 
Top