Προσλήψεις Ιπτάμενων Συνοδών

το αεροπλανο εγω το ειδα να πεταει...πιλοτους ειδα επισης...αλλα σου λεω για αεροσυνοδους θα παρουν δικους τους προς το παρον...ωστοσο συμφωνω στο ελλαδα εισαι μην περιμενεις και πολλα...
 
Προφανώς το είδες να πετάει όταν ήρθε Αθήνα για πρώτη φορά. Δεν έχει πετάξει καθόλου μετά την παράδοσή του.
 
ναι ναι αυτο εννοω...ουτως η αλλως λενε Μαρτιο (αν δεν κανω λαθος) οτι θα ξεκινησουν οι πτησεις :)
 
Καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουρια κ θελω να ασχοληθω πολυ με το επαγγελμα της ιπταμενης συνοδου. Ειδα οτι η Aegean εβγαλε ανακοινωση προσληψης ιπταμεων συνοδων. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια/ος που υπεβαλλε αιτηση κ ειδοποιηθηκε ή αν γνωριζει τουλαχιστον την διαδικασια που ακολουθειται εως την συνεντευξη-προσληψη....;;;;;;;;
 
bernadette, εχω δηλωσει κιεγω και η αδερφη μου και 3 φιλες μου,δεν εχουνε ειδοποιησει καποια απο εμας.
η αγγελια ειναι ακομα ανοιχτη οποτε υποθετω πρωτα θα την κατεβασουνε απο το ιντερνετ και μετα θα ξεκινησουνε να καλουνε
 
ουφ, για να δουμε.... Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
 
Γεια σας και εγώ καινούρια είμαι εδώ. Και εγώ έστειλα στην Αegean δεν με έχουν ειδοποιήσει. Ίσως θα συλλέξουν όλα τα βιογραφικά και μετά θα γίνει η συνέντευξη. Δεν ξέρω εγώ φέτος τελείωσα τις σπουδές και για πρώτη φορά κάνω αιτήσεις για ιπτάμενη συνοδός. Θα παρακαλούσα εάν κάποια κοπέλα έχει πάει σε συνέντευξη σε ελληνική αεροπορική εταιρία να μου περιγράψει την εμπειρία της.
 
Πιστευω κ εγω πως θα ηταν μια κσλη ιδεα και χρησιμη βοηθεια κοριτσια που ηδη εργαζονται ως επαγγελματιες αεροσυνοδοι να μοιραστουν τις εμπειριες τους απο συνεντευξεις αλλα και γενικα απο ολο τον εργασιακο αυτον χωρο.
 
Καλησπέρα σε όλους!

Δημιούργησα μόλις τον λογαριασμό μου γιατί διαβάζω συχνά αυτά που γράφονται και θα ήθελα να μοιραστώ με τα κορίτσια που έκαναν αιτήσεις στην Aegean ότι μπορώ από τη δική μου εμπειρία που είχα πέρσυ. Δεν επιλέχθηκα τελικά αν και είχα προετοιμαστεί πολύ καλά αλλά δεν το βάζω κάτω και ξαναέκανα αίτηση φέτος. Συνεπώς μπορώ μόνο να βοηθήσω στο θέμα της συνέντευξης!
Εμένα μου τηλεφώνησαν γύρω στον Φεβρουάριο και πιθανόν εως σίγουρο να μην ξεκινήσουν τα τηλεφωνήματα πριν την αναγραφόμενη ημερομηνία που τελειώνει η προθεσμία αιτήσεων. Μου είπαν την ημερομηνία, ώρα και μέρος για την συνέντευξη, οτι θα έπρεπε να φορέσω φούστα, καλσόν και τα μαλλιά μου πάνω και ζήτησαν και μια φωτογραφία. Στην συνέντευξη ξεκινήσαμε όλες μαζί σε ένα δωμάτιο όπου μας μοίρασαν κάποια ψυχολογικά τέστ (τίποτα το τρομακτικό), πολλαπλή επιλογή, κάποιες ασκήσεις και έπειτα να μεταφράσουμε ένα πολύ απλό κείμενο απο τα Ελληνικά στις υπόλοιπες γλώσσες που δηλώσαμε. Έπειτα, μας καλούσαν ανα 3 για να μας ζυγίσουν, να μας μετρήσουν σε ύψος, να επαληθεύσουν τις πληροφορίες που δώσαμε στην αίτηση, να μας ρωτήσουν αν έχουμε τατουάζ και τέλος να μας ρωτήσουν κάτι στα αγγλικά (οτιδήποτε). Μια κοπέλα την ρώτησαν για κάτι που είχε γράψει στο τεστ και εμένα (επειδή είμαι μισή φινλανδέζα) με ρώτησαν ποιά χώρα μου αρέσει περισσότερο. Αυτά. Μας είπαν οτι όσες επιλέγονταν θα τις ειδοποιούσαν τηλεφωνικά μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας! Ελπίζω να βοήθησα :) Αυτοπεποίθηση κορίτσια, δεν ήταν τίποτα το τραγικό!
 
σε ευχαριστουμε πολυ ελπιζω να φανεις τυχερη αυτη τη φορα! οσο για την αγγελια ζητουν μονο μια αεροσυνοδο για καθε πολη που γραφουν ετσι;
 
Top