Ριζικες τομες - Ριζικες αλλαγες στο forum

killerwing

Economy-Class-Member
Εγγραφή
23/07/2006
Μηνύματα
224
Likes
0
Θα απευθυνομαι δημοσια στον admin, στους moderators.

Πριν 1.5 χρονια ενταχθηκα σε αυτο το φορουμ στο οποιο διαβαζα ωραια αρθρα, διαβαζα για την ελλαδα, τα αεροπορικα νεα κλπ. Περνουσε ευχαριστα η ωρα μου συμμετεχοντας στο φορουμ σας.

Το τελευταιο καιρο η οικογενεια μεγαλωσε, εγινε τεραστια, δημιουργηθηκαν ιντριγκες μεταξυ μελων, μερικα νεα μελη αρχισαν να προσβαλλουν δημοσια με light επιθετα, πολλα post εχουν γραφτει με επιθετικη γραμμη εναντιον μελων του φορουμ. Εχω παρατηρηση στα τελευταια ποστ τις ΟΑ γινεται χαμος, ο καθενας λεει οτιδηποτε φτανοντας σε νοσοκομεια, γριες, χαρδαβελλες, καθηγητες κλπ.....

Πιστευω οτι πρεπει να ξεκαθαριστει το τοπιο να επιβληθει ραβδος, χωρις δευτερο λογο, να μην αφηνεται περιθωρια σε κανεναν απολυτως.

Δευτερον πολλα ποστ γραφτηκαν για την αεροπορικη εκπαιδευση, εχουμε δυο τρεις εκπαιδευτες σε αυτο το φορουμ, μετρημενοι επαγγελματιες χειριστες αεροσκαφων και εκπαιδευομενοι.
ολοι οι αλλοι ειναι hobbyστες και για αυτο δεν μπορουν να σχολιαζουν τους παραπανω δειχνοντας οτι και αυτοι εχουν διαβασει ενα βιβλιο....

Τριτον τα ποστ τα οποια επιτιθονται σε συγκεκριμενα ατομα πρεπει οποσδηποτε να διαφραφονται ασχετως αν το εχουν διαβασει και αλλα μελη


Εγω προτινω
Αν ενα ποστ ειναι ασχετο με το θεμα ή δημιουργει ιντριγκες μεταξυ μελων να διαγραφεται αυτοματος και να διδεται μία κιτρινη καρτα στο μελος, αν το ξανακανει τρεις φορες, αυτοματος ban για δυο εβδομαδες και αν σας ενοχλει ban για παντα.
Αν ενα μελος βρισει, προσβαλει αλλο μελος... ban για παντα
Αν ενα μελος αναφερεται σε πολιτικα δρωμενα, δειχνει τα πολιτικα του πιστευω παλι ban.
Αν ενα μελος μετα απο μία παρατηρηση που του εχετε κανει δεν συμμορφωθει θα το στελνεται για μια εβδομαδα ξεκουραστει.
 
Παρόλο που οι προσωπικές αντεγκλήσεις μπορούν και πρέπει να αποφεύγονται, δύσκολα μπορείς να αφήσεις την πολιτική έξω από το forum όσο τρέχει η επικαιρότητα της Ολυμπιακής. Είναι εντελώς πολιτικό θέμα με άμεσες και έμμεσες επιπτώσεις σε ότι έχει σχέση με την αεροπορία στην Ελλάδα. Τουλάχιστον η όποια αντιπαράθεση ας γίνεται κόσμια.
 
killerwing":3s9grq8r said:
Εγω προτινω
Αν ενα ποστ ειναι ασχετο με το θεμα ή δημιουργει ιντριγκες μεταξυ μελων να διαγραφεται αυτοματος και να διδεται μία κιτρινη καρτα στο μελος, αν το ξανακανει τρεις φορες, αυτοματος ban για δυο εβδομαδες και αν σας ενοχλει ban για παντα.
Αν ενα μελος βρισει, προσβαλει αλλο μελος... ban για παντα
Αν ενα μελος αναφερεται σε πολιτικα δρωμενα, δειχνει τα πολιτικα του πιστευω παλι ban.
Αν ενα μελος μετα απο μία παρατηρηση που του εχετε κανει δεν συμμορφωθει θα το στελνεται για μια εβδομαδα ξεκουραστει.

Διαφωνώ πλήρως θεωρώ ότι το Forum είναι σήμερα ζωντανό και ακμαίο.

Ναί γίνονται μερικές υπερβολές η και καταχρήσεις αλλά άν κάτι είναι που κρατά ζωντανό ένα forum είναι η αντιπαραθεση μηνυμάτων.


Προφανώς και δεν αναφέρομαι σε υβριστικά η υποτιμητικά μηνύματα .

Όσον αφορά το θέμα πολιτική , θεωρώ ότι (ιδιαίτερα στο θέμα ΟΑ ) δεν μπορεί να μείνει έξω από τις συζητήσεις καθώς είναι ένα ζήτημα που είτε το θέλουμε είτε όχι εχει λύση ΜΟΝΟ πολιτική.

Αν οι παραπάνω προτάσεις σου υιοθετηθούν από τους αρμοδίους τί Forum θα έχουμε??? Μήπως ένα που έτσι και γράψεις κάτι που δεν αρέσει στον άλφα admin (Γιατί το πήρε στραβά ας υποθέσουμε)θα "στελνεται για μια εβδομαδα ξεκουραστει."???

Τότε να αναφέρονται όλοι με τα μηνύματά τους στα τεχνικά χαρακτηριστικά των αεροσκαφών που δεν δημιουργεί τριβές να μήν υπάρχουν και προβλήματα.

Άντε και κανένα Trip Report.........
 
Εγω απο την αλλη πιστευω οι το φορουμ δεν χρειαζεται αλλαγες....
Οι moderators κανουν σωστα την δουλεια τους και οποτε χρειαστηκε να παρεμβουν το εκαναν....οπως και χθες(και καποτε και με μενα :p )
Ασχετα αν το εκαναν αργα οπου ειχαν ξεφυγει πολλα θεματα...και τους δικαιολογω γιατι και αυτοι εχουν μια real life και δεν μπορουν να ειναι ολη μερα πανω απο το forum και να ''διαιτητευουν''.

Οι παραπανω προτασεις του φιλου killerwing προυποθετουν moderator online ολο το 24ωρο κατι που πιστευω οτι δεν ειναι εφικτο...εξαλλου μην ξεχναμε οτι ειναι ενα ερασιτεχνικο φορουμ χωρις οικονομικα οφελη γι'αυτους.

Η αντιπαραθεση των μελων μεσα σε κοσμια επιπεδα χρειαζεται και ειναι κατι που παντα θα υπαρχει σε ενα φορουμ.

Και τελος
Ας φροντισουμε λοιπον εμεις οι ιδιοι τα μελη να κρατησουμε αυτο το φορουμ σε ενα υψηλο επιπεδο....χωρις να χρειαζεται να επεμβαινουν οι mods. ;)
 
aas59":3zm5r8bx said:
Ναί γίνονται μερικές υπερβολές η και καταχρήσεις αλλά άν κάτι είναι που κρατά ζωντανό ένα forum είναι η αντιπαραθεση μηνυμάτων.

Αυτό όμως που βλέπουμε αυτές τις μέρες θυμίζει ώρες-ώρες περισσότερο chat παρά forum! Και υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ chat και forum.

Μην ξεχνάτε πως σ' ένα forum οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να διαβάζουν ό,τι γράφεται καθώς και να επεμβαίνουν για να ενώνουν, διορθώνουν, μεταφέρουν post, topics κτλ. πράγματα που απαιτούν απίστευτο χρόνο, ειδικά κιόλας όταν αυτό το κάνουν σαν χόμπι...

Πάρα πολλά μέλη, δεν δίνουν καμία σημασία στους κανονισμούς και στις συμβουλές για ορθή γραφή των δημοσιεύσεων τους (greeklish, κεφαλαία, διαδοχικά posts γιατί βαριούνται να τα επεξεργαστούν, ατέλειωτες παραθέσεις προηγούμενων post δίχως λόγο κτλ.)... χωρίς να σέβονται τον κόπο και τον χρόνο που χρειάζεται να ξοδέψουν οι συντονιστές για να τα βάλουν όλα αυτά σε μια τάξη...

Και όλη αυτή η απαίτηση για ορθή και σωστή γραφή των posts δεν είναι κάτι διακοσμητικό και άνευ σημασίας. Η ουσία ενός forum - σε αντίθεση μ' ένα chat - είναι ότι τα γραφόμενα παραμένουν για πάντα διαθέσιμα για μελλοντική αναφορά & αναζήτηση και είναι δημοσιεύσεις (που πρέπει να πληρούν κάποια ελάχιστα standards γραφής) και όχι διάλογος chat...
Επίσης το forum είναι δημοσίως προσβάσιμο στον καθένα, σε χιλιάδες επισκέπτες της σελίδας κάθε μέρα, οπότε ό,τι γράφετε πρέπει να λαμβάνετε υπόψη ότι δεν το διαβάζει μονάχα αυτός στον οποίο απαντάτε αλλά ο καθένας (μέλος ή μη).

Μου φαίνεται πως κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι το forum λειτουργεί αυτόματα ή από επαγγελματίες (?)... και το χρησιμοποιούν ως παιδική χαρά για να περάσουν τον χρόνο τους....
 
Ειμαι γραμμενος σε αλλα τρια φορουμ δεν υπαρχει τσακωμος μεταξυ μελων, δεν υπαρχει ιντριγκες και να χαλαμε καρδιες, οταν υπαρχει χρονο μαζευομαστε και πινουμε και κανενα καφε ολοι μαζι, ειμαστε μια παρεα μιλαμε για την πολεμικη αεροπορια, για αεροπλανα, λυνονται ολες οι αποριες μεσα στο φορουμ ειρινικα και δημοκρατικα (δες την e-haf/forum).

Φιλε χρηστο οταν καποιος παραβιαζει τους κανονες γιατι δεν τον τιμωρειται?
Ο ελληνας θελει παραδειγματισμο η τιμωρια τον φερνει παλι στην θεση του.


PS Τα αυστηρα μετρα ερχονται μετα απο το ''χαος''.....
 
¸íá óýóôçìá ìå warning points èá Þôáíå êáëï. ð÷ ïðïéïò ìáæÝøåé 3 ban = ban ãéá ìéá âäïìÜäá k óôá 3 åâäïìáäéáßá ban = ban ãéá ðÜíôá êÜðùò Ýôóé. áõôü ôï Ý÷ù äåé k óå áëëá forum ü÷é ìïíï óå chat k êñáôÜåé ôï óêïñ ãéá êÜðïéïõò ðïõ ðåñíÜíå ôï üñéï åðáíåëçììÝíá plus üôé åßíáé áíôéêåéìåíéêü k äåí åßíáé "ðñïóùðéêü" ban êÜðïéïõ Operator/moderator
 
@ xristos

Βεβαίως όπως τα λές είναι αλλά προτιμώ να υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία στα μέλη του forum παρά να κρέμεται η δαμόκλειος σπάθη στην παραμικρή υπερβολή που μπορεί να γράψει κάποιος.

Η προσωπική προτίμησή μου είναι αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανένα να την ασπασθεί.

Έγινα μέλος αυτού του Forum έχοντας διαβάσει τους κανόνες του ( και μέχρι σήμερα μετά από ένα έτος και περί τα 150 μηνύματα χωρίς να έχω ποτέ παρατηρηθεί ) και τους τηρώ.

Θέλω επίσης να πιστεύω ότι έχω συμβάλει στο να διατηρηθεί αυτό το Forum σε υψηλό επίπεδο ενώ η κατάθεση της άποψης μου σε αυτό το θέμα δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνειών

Ευχαριστώ

aas59
 
aas59":4384nwft said:
Βεβαίως όπως τα λές είναι αλλά προτιμώ να υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία στα μέλη του forum παρά να κρέμεται η δαμόκλειος σπάθη στην παραμικρή υπερβολή που μπορεί να γράψει κάποιος.
Με βρίσκεις σύμφωνο. Δυστυχώς όμως πολλοί αυτή την ελευθερία την εκλαμβάνουν ως μήνυμα "κάνω ότι θέλω και δεν δίνω σημασία". Κατανοώ την φόρτιση ορισμένων που εργάζονται στην ΟΑ και βλέπουν τώρα να μένουν στο δρόμο, αλλά δεν μπορώ να δείξω κατανόηση σε αυτά που διαβάσαμε τις τελευταίες μέρες. Διότι αυτό που έγινε πηγάζει από την ελευθερία που υπήρχε στο φόρουμ.

Την συμπεριφορά των συντονιστών και τις αποφάσεις μας εσείς τις διαμορφώνετε. Όχι εμείς!!! Αν δεν υπάρχουν βρισιές και trolling κι εγώ δεν έχω λόγω να κάνω κάποιον ban.
 
Ριζικές αλλαγές δεν χρειάζονται, γιατί ίσως το forum χάσει πολλά απο τα χαρακτηριστικά του, ίσως και ένα μέρος του χαρακτήρα του. Όμως μια διαφορετική αντιμετώπιση ίσως είναι απαραίτητη.
Η αλήθεια είναι ότι πάει αρκετός καιρός (2 χρονάκια περίπου) που ειχαμε ένταση και διαμάχες στο φόρουμ, οι οποίες ξεκινούσαν πάντα απο συγκεκριμένα μέλη. Κάπως έτσι γίνεται και τώρα. Η ειρωνεία, η αλαζονεία και οι υβρεις ξεκινούν απο συγκεκριμένα μέλη και δυναμιτίζουν όλο το φορουμ με αποτέλεσμα κάποιοι άλλοι να μην μπορουν να κρατήσουν την ψυχραιμία τους και να κινουνται στο ίδιο στυλ γραφής.
Όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο aas59, προσέχει τι γράφει, σεβόμενος τους όρους και ποτέ δεν έχει παρατηρηθεί. Αν όλοι το κάνουμε αυτό, το φορουμ θα ειναι καλύτερο, ήρεμο, πιο προσιτό σε όλους και θα κανει πιο εύκολο το έργο των Συντονιστών.
Ο Xristos μίλησε πιο πάνω για το σημαντικό χρόνο που ξοδεύουν οι Συντονιστές προκειμένου να βάλουν σε μια τάξη, όχι μονο το φορουμ, αλλά και το αλμπουμ, τα νέα, τους τομείς των αεροδρομίων και των νηολογίων, για να τα έχετε όλοι εσεις έτοιμα με ένα κλικ. Το φορουμ όμως και ειδικά τον τελευταίο καιρό χρειάζεται χρονο για το συντονισμό του (διαγραφή post, αντιγραφή, παρατηρήσεις, edit, προσωπικά μυνηματα, διάσπαση topics, διόρθωσεις, διάβασμα όλων των posts κλπ). Και όπως καταλαβαίνετε ο καθένας μας έχει τη δουλειά του, την προσωπική του ζωή, την οικογένεια του, παιδιά κλπ και δεν ειναι παντα ευκολο να ειναι με τις ώρες μπροστά απο ενα μονιτορ και να συντονίζει ένα μπαχαλο που δημιουργείται απο μερικά ατομα που νομίζουν ότι επειδή υπάρχει ένα τέτοιο φορουμ, μπορούν να κάνουν ότι θέλουν.
Κάποτε υπήρχε το φορουμ του flightsim.gr, το οποίο για διάφορους λόγους, έκλεισε. Ένας απο τους λόγους αυτούς ήταν ότι όταν ήρθαν τα δύσκολα και το site μεγάλωσε και μάζεψε πολλά μέλη, ήταν αδύνατο να συντονιστεί και να συντηρηθεί απο ένα άτομο. Δυστυχώς, η έκληση του για βοήθεια στο Συντονισμό βρήκε μηδαμινό ενδιαφέρον και έτσι αναγκάστηκε να το κλεισει. Μήπως πρεπει να φτάσουμε στο σημείο του να πούμε "ΤΕΛΟΣ" στο airliners.gr για να καταλαβουν ορισμένοι το τι έχει προσφέρει αυτό το site, πρωτίστως με τη διάθεση των Akis και Hristos αλλά και τη βοήθεια του Xristos και τη δικιά μου?

Μήπως, στο τέλος-τέλος, θα έπρεπε να σκεφτούμε ότι πάλι καλά που υπάρχει ένα τέτοιο φορουμ και μοιραζόμαστε την κοινή αγάπη μας για το αεροπλάνο?
 
Top