Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Πρωτον φιλε μου χαμηλωσε λιγο τους τονους σου και αλλαξε το υφος σου.Δευτερον εγω αναφερθηκα στους αποφοιτους , στους ανθηποσμηναγους ιπταμενους.Δεν αναφερθηκα στους φοιτητες της σχολης.Για τους τελευταιους γνωριζω και εγω. :)
 
καλα μη νομιζεις οτι ορισμενοι δεν επαναπαυονται απο αυτη την κατασταση...
 
Σαπφώ_Κουρμπέλη":blp2jr2d said:
Ειχα μια συζητηση με μια συνταξιουχο υπαξιωματικο της πολεμικης αεροποριας η οποια μου ειπε οτι απο τους αποφοιτους ιπταμενους ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ τελικα πιλοταρει ενα οι υπολοιποι παιρνουν καποιες θεσεις σε γραφεια , στους πυργους ελεγχου κ.α. Αυτο δεν ειναι λιγο αδικο ομως; Να πεθαινον στο διαβασμα και στο αγχος αυτα τα παιδια εχοντας ενα ονειρο και ενω αποφοιτουν και πλεον σχεδον το εχουν πετυχει τελευταια στιγμη να χανονται ολα;
Όλα τα παιδιά που εισάγονται με πανελλήνιες στους Ιπτάμενους της Ικάρων μετά από σημαντικό διάβασμα όπως λες έχουν σαν όνειρο να πιλοτάρουν μαχητικά αεροσκάφη, αερομαχίες κλπ. Πόσα απ' αυτά έχουν μπει ως συνοδηγοί ή οδηγήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή ένα cessna ή ένα υπερελαφρό; Κανένα ή 1-2 θα σου πω. Άλλο το θέλω κι άλλο το μπορώ λοιπόν. Έχω ακούσει κι εγώ ιστορίες εκπαιδευτών στην Ικάρων όπου ο μαθητής στην πρώτη εκπαιδευτική πτήση τον παρακαλούσε να προσγειωθεί ή άλλος ζαλιζόταν κι έκανε εμετό. Επομένως που είναι το άδικο; Κάποιοι άλλοι μπορεί να τα κουτσοκαταφέρνουν στα δικινητήρια εκπαιδευτικά αλλά όταν μπαίνουν στα μαχητικά να τα βρίσκουν ζόρικα. Μόνο όσοι τα καταφέρουν μέχρι το τέλος μετά από σκληρή πρακτική εκπαίδευση θα έχουν την ευκαιρία να οδηγήσουν μαχητικό. Οι υπόλοιποι που δεν τα καταφέρνουν, σε διοικητικές θέσεις. Νομίζω πώς όταν διαπιστωθεί ανεπάρκεια στο πρώτο έτος σπουδών σου δίνουν τη δυνατότητα να πας στην επόμενη σχολή προτίμησης που περνούσες με τις πανελλήνιες. Από το δεύτερο έτος και μετά όταν διαπιστωθεί πτητική ανεπάρκεια
οι επιλογές είναι ή παραίτηση από τη σχολή ή συνέχιση με προοπτική μόνο διοικητική θέση. Το βρίσκω απόλυτα λογικό.
Αντίστοιχο παράδειγμα: Κάποιος ξεσκίζεται στο διάβασμα και περνάει ιατρική με όνειρο να γίνει χειρουργός. Στην πορεία όμως διαπιστώνει ότι δεν τα καταφέρνει, ότι δεν έχει ψυχραιμία, ότι δεν έχει σταθερό χέρι κ.α. Πρέπει να γίνει χειρουργός επειδή έχει ρίξει τόσο διάβασμα;
 
θα ηθελα να μου αναφερετε αν γινεται καποιες απο τις δοκιμασιες που περνας για να εισαχθεις στη σχολη ικαρων.

ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Σε ευχαριστώ πολύ. Αλλά εννοούσα να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμενός αυτο που μου εστειλες το έχω διαβάσει 100 φορές
 
γεια σας ειμαι 18 και φετος θα δωσω πανελληνιες..
η πρωτη μουεπιλογη ειναι η ικαρων .. αλλα εχω καποιες αποριες.. εχωακουσει οτι στα υγειονομικα που σου κανουν αν δουν οτι εχεις κανει ραματα σε κοβουν ειναι αληθεια? επιδης χρειαζεται να ξες αγγλικα πριν μπεις στην σχολη ? δηάδη ειναι απαρετητο? και ειμαι γυναικα ειναι απιαστο ονειρο καποια στιγμη να πεταξω ετσι? :?
 
Εάν η ανάρτησή σου είναι πραγματική αγαπητή Αναστασία, θα είναι αληθινά άπιαστο όνειρο!!
 
Καλησπερα σας. Ειμαι 15 χρονων, παω 1η λυκειου και οσο θυμαμαι τον εαυτο μου το ονειρο μου ειναι να μπω στη σχολη ικαρων (παλι καλα την υγεια μου και τους βαθμους τους εχω :D). Μερικες ερωτησουλες ηθελα να κανω για την σχολη εαν γνωριζει κανεις κατι.

1) Απο τους εισακτεους στο τμημα των ιπταμενων ποσοι τελικα πετουν σε μαχητικα (f-16, mirage) και ποσοι πανε ελενκτες αεραμυνας;

2) Οσοι περασουν τελικα στα μαχητικα, με βαση ποια κριτηρια αναθετονται στις βασεις τους και στον τυπο τους;

3) Αληθευει πως μεσα στον καθε θαλαμο της σχολης μενουν τεσσερις ιπταμενοι οι οποιοι ειναι ενας πρωτοετης, ενας δευτεροετης, ενας τριτοετης και ενας τεταρτοετης;

4) Εχω ακουσει για ενα επιδομα που παιρνουν οι ικαροι το οποιο τουλαχιστον μεχρι πριν μερικα χρονια ηταν γυρω στα 200€, ισχυει ακομη;

5) Λιγο (εως πολυ :) ) off-topic αλλα μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο σχεδιο της ΠΑ για κανα καινουριο μαχητικο;

Ελπιζω να μην σας ζαλισα πολυ :D
 
Top