Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Αγαπητή Αναστασία

Δεν κόβουν τις γυναίκες.Οι υγειονομικές απαιτήσεις για να γίνεις δεκτή κοινοποιούνται κάθε χρόνο με την προκύρηξη των στρατιωτικών σχολών.Για ράμματα πάντως δεν κόβεσαι.Η κύρια αιτία απόρριψης στο τμήμα ιπταμένων της σχολής ικάρων είναι η μυωπία.

Για να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα θα ήταν καλό να διορθώσεις λιγάκι της ορθογραφία σου όμως γιατί δίνεις και έκθεση στις πανελλήνιες.

Να αθλείσαι συχνά για να πιάσεις τα όρια των αθλητικών δοκιμασιών και να ελέγξεις αν πληροίς τα σωματικά κριτήρια.Να διαβάζεις σωστά για να πιάσεις τη βάση και όλα τα άλλα θα έρθουν.

Καλή επιτυχία
 
ευχαριστω πολυ γιατις πληροφιριες γιατι ειχα απογοητευτει λιγο... και ειμαισε ομαδα για τα αθληματα και ευτυχως δεν εχω μυωπια... πραγματικα ευχαριστω μου δωσατε κουραγιο γτ ειχαακουσει ολα αυτα που σαςειπα και ειχα απογοητευτει.. :)
 
Σχολή Ικάρων

Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Ικάρων. Εφόσον κάποιος καταφέρει να εισαχθεί στη Σχολή και να περάσει με επιτυχία τα τεστ ξεκινάει την εκπαίδευση από το Τατόι (ως κύρια βάση) ή από κάπου αλλού π.χ. Τρίπολη για κάποιο διάστημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
βοηθεειαααα!!!

Ειμαι ετοιμος ψυχολογικα να γινω πιλοτος αλλα δεν ξερω αν θα γινω σωματικα δεκτος, καθως ειμαι 15 γ γυμνασιου με υψος 1,85 και βαρος 90 kg. Επισης μου αρεσουν απιστευτα τα θετικα μαθηματα (μαθηματικα,φυσικη,κ.α.) αλλα αντιμετωπιζω προβλημα μεγιστης βαρεμαρας με τα υπολοιπα θεωρητικα. Θα επηρεασει ο βαθμος μου του γυμνασιου τα μορια μου? Θα γινω δεκτος λογω σωματος? Πρεπει να εφαρμοσω καποιο ιδιαιτερο προγραμμα μελετης στα χρονια του Λυκειου? Ευχαριστω!
Υ.Γ.Νομιζω οτι το μηνυμα που στελνω συμπεριλαμβανεται σαν ερωτηση και οχι απαντηση του παραπανω μηνυματος.
 
Re: Μέλλον ως πιλότος

Γεια σε όλους!

Μόλις έγινα μέλος στη κοινότητα. Μπορώ να πω ότι είδα αρκετά θέματα που έχουν συζητηθεί και πιστεύω ότι είμαι στο σωστό σημείο. Είμαι μαθητής 1ης Λυκείου (15 χρονών) και απο μικρός αγαπώ τη ταχύτητα. Για αυτό το λόγο, αλλά και για πολλούς άλλους, έχω βάλει στόχο το επάγγελμα του πιλότου. Στην αρχή ήθελα πολεμική αεροπορία, μετά πολιτική και τώρα σκέφτομαι ξανα τη πρώτη επιλογή μου. Το μόνο που ουσιαστικά με προβληματίζει είναι ο μισθός. Από την άλλη έχω ακούσει ότι μετά τη σύνταξη της ΠΑ μπορώ να γίνω πιλότος στην πολιτική αεροπορία, χωρίς άλλο πτυχίο. Αυτό ισχύει; Πώς κρίνετε αυτή την απόφαση; Σε θέματα υγείας έχω άριστη όραση και αθλούμαι συνεχώς, ενώ οι βαθμοί μου είναι αρετά υψηλοί για να περάσω στην Ικάρων. Βέβαια, είναι νωρίς για να κρίνω. Θα ήθελα επίσης να μου αναφέρεται κάποια μυστηκά που ενδεχομένως κρίβει αυτός ο δρόμος, της Πολεμικής Αεροπορίας. Τέλος, οι έξοδοι πως κυμαίνονται ατα τη διάρκεια εκπαίδευσης στην Ικάρων;

Ευχαριστώ πολύ :)
 
Re: Μέλλον ως πιλότος

Μετά τη σύνταξη από την ΠΑ, κάνεις πολλά πράγματα (τάβλι, κηπουρική, βόλτες) αλλά πιλότος σε πολιτική αεροπορία δε γίνεσαι αυτόματα.

Αφού είναι μυστικά, γιατί θες να στα πούμε ?

Οι έξοδοι είναι 6 μέσα 1 έξω.
 
Re: Μέλλον ως πιλότος

Αγαπητέ φίλε Flying Doc, Τους στόχους στην ζωή σου να τους βάζεις πάντα εσύ και με τις ευχές μας να αγωνίζεσαι να τους πετύχεις. Αφού λοιπόν επέλεξες να μπεις στην Σχολή Ικάρων, έχεις δύο βασικά πράγματα να κάνεις. Πρώτα πρέπει να διατηρείς σε άψογο επίπεδο την σωματική και ψυχική σου υγεία (και σου πρέπουν συγχαρητήρια που από τώρα ζητάς πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν να προετοιμαστείς ψυχολογικά). Δεύτερον θα πρέπει να εξασφαλίσεις τους απαραίτητους βαθμούς να μπεις στην Σχολή. Τα υπόλοιπα περί μισθού, να μην τα υπολογίζεις αλλά να τα μελετάς για να καταλήξεις στην απόφαση. Ο μισθός δεν είναι το πάν στην ζωή μας. Εκεί θα κάνεις λειτούργημα το οποίο δεν πληρώνεται με τίποτα. Όσον αφορά για το μετά την ΠΑ, αυτό είναι που δεν πρέπει να το σκέπτεσαι καθόλου, αφού ήδη θα έχεις κάνει την καριέρα σου και θα έχεις ικανοποιήσει το όνειρό σου, ούτε πρέπει να χρησιμοποιήσεις την ΠΑ ως σκαλοπάτι για την Πολιτική Αεροπορία. Καλή επιτυχία και με αγώνες να μένεις σταθερός στα όνειρά σου.
 
Παιδιά κάτι ακούστηκε ότι θα δέχονται εισακτεους με εγχείρηση λέιζερ στο φετινό μηχανογραφικο (όπως στις ΗΠΑ ) πιστεύετε ότι θα ισχύσει πραγματικά? ?
 
Re: Μέλλον ως πιλότος

Ευχαριστώ πολύ Christos55 για την απάντηση και τις συμβουλές :) Κάτι άλλο που με απασχολεί και ξέχασα να το γράψω πιο πριν είναι κάτι που μου είπε ένας φίλος μου για τον μέλλον στη ΠΑ. Ο πατέρας του ήταν πιλότος και του ζητήθηκε να ακολουθήσει κάποια συγκεκριμένη πολιτική παράταξη... Ή ότι περνάνε στο επόμενο πιο υψηλό στάδιο μόνο τα "βίσματα". Προφανώς δεν υπάρχει περιθώριο λάθους και δεν μπορεί να μπει οποιοσδήποτε σε θέσεις κλειδιά αλλά πρέπει να ανησυχώ;
 
μηχανικοι και ιπταμενοι

Γεια σας. Ειμαι 17 χρονων και προσανατολιζομαι προς την σχολη ικαρων! Θα ηθελα να μαθω 1. Αν οι γυναικες γινονται δεκτες στους ιπταμενους και 2. Αν οι μαθητες που μπαινουν στη σχολη εχουν οι ιδιοι την επιλογη για τον αν θα πανε ως μηχανικοι ή ως ιπταμενοι. Ευχαριστω !!
 
Top