Σχολή Ικάρων Ιπτάμενοι

Υπάρχουν κάποιοι που έχουν τελειώσει την Ικάρων και κάποιοι που γνωρίζουν χωρίς να την έχουν τελειώσει. Ρώτα εσύ δημοσίως και αν γνωρίζουν κάποιοι θα σου απαντήσουν. Έτσι λειτουργούν τα φόρουμ γενικώς.
 
Ok vassdel :great: Λοιπον θελω να μου πει καποιος ποια ειναι η πιθανοτητα να παθεις αποκολληση αμφιβληστροειδους σε περιπτωση που εχεις κανει διορθωτικη εγχειριση για μυωπια και αυτοι (στην Ικαρων) δεν το παρουν χαμπαρι....Υπαρχει επισης πιθανοτητα να παθεις αποκολληση χωρις να εχει κανει καποιος διορθωση ? Αν ναι πειτε μας οσοι γνωριζετε σας παρακαλουμε ποιες ειναι οι πιθανοτητες. :?

Ευχαριστω, futAIR...
 
Ρε futAir, ΤΙ ακριβώς ΔΕΝ καταλαβαίνεις? Αν έχεις μυωπία ΔΕΝ μπαινεις στην ΣΙ στους Ιπτάμενους. Αν έχεις κάνει διορθωτική επέμβαση είτε αποκόλλησης είτε μυωπίας ΤΟ καταλαβαίνουν, ειδικά οι οφθαλμίατροι της Ικάρων. Τι τους πέρασες, φοιτητές της Ιατρικής? Ό,τι και να κάνεις μένει ουλή, όπως όταν χτυπάς κάπου και μένει σημάδι.
Το 40% των αποκολλήσεων (οποιουδήποτε βαθμού) συμβαίνουν σε μύωπες. Το υπόλοιπο 60% οφείλεται σε άλλες αιτίες.

Πάρτο απόφαση ότι Ιπτάμενος και μύωπας ΔΕ γίνεται. Όσο πιο νωρίς το πάρεις απόφαση τόσο το καλύτερο για σένα. Καταλαβαίνω το άγχος σου να θες να πετάξεις, αλλά με μυωπία ξέχνα την Ικάρων και προσανατολίσου στην πολιτική αεροπορία.
 
Μου φαινεται περιεργο γιατι μου εχουν πει ατομα οτι εχουν κανει εγχειριση λειζερ για διορθωση και οτι δεν τους καταλαβαν....
Και μαλιστα μου ειπαν οτι εκτος απο τις κλασσικες εγχειρισεις (LASIK κλπ) υπαρχουν και εγχειρισεις που δεν το καταλαβαινουν!!! :rolleyes: :rolleyes:
 
Σου έχουν πει, που τους έχουν πει και θα τους πουν. Τη Δευτέρα το πρωί ΠΑΝΕ ΡΩΤΑ ΣΤΟ ΓΝΑ ή στη ΣΙ. Απλά πράγματα. Προσπαθείς απεγνωσμένα να πάρεις απαντήσεις από ένα forum που δεν είναι 100% εξειδικευμένο να σου απαντήσει. Απ' την άλλη, πάνε δωσε 3-4000€ για την επέμβαση και πάνε δώσε πανελλήνιες. ΑΝ περάσεις και σε κόψουν στην Ιατρική εξέταση, μη ζητάς και τα ρέστα.

Σε παραπέμπω στην περυσινή προκύρηξη για τις στρατιωτικές σχολές απ' οπου και το παρακάτω απόσπασμα

Οι υποψήφιοι του Τμήματος Ιπταμένων της ΣΙ πρέπει να έχουν οπτική οξύτητα
για μακριά και κοντά όχι μικρότερη από (20/20) σε κάθε οφθαλμό χωρίς διόρθωση και δεν πρέπει να
έχουν υποστεί εγχείρηση για διόρθωση της διαθλαστικής ανωμαλίας με οποιαδήποτε επέμβαση
. εν
πρέπει να έχουν μυωπία μεγαλύτερη από 0.25 διοπτρίες, υπερμετρωπία 1,75 διοπτρίες και
αστιγματισμό 0,75 διοπτρίες σε κάθε μεσημβρινό. Επίσης, εσωφορία μέχρι 10 διοπτρίες, εξωφορία
μέχρι 5 διοπτρίες, υπερφορία μέχρι μία διοπτρία και εγγύς σημείο σύγκλισης όχι μεγαλύτερο από 70
mm.

Τι πιο σαφές από αυτό?
 
Θα το ψαξω οσο περισσοτερο γινετε αν και μου φαινεται οτι δεν θα υπαρξει αποτελεσμα... :|
Ευχαριστω για τον χρονο σου ..
 
Λοιπόν, να σου απαντήσω από όσα ξέρω:
futAIR":38io1nq3 said:
...ποια ειναι η πιθανοτητα να παθεις αποκολληση αμφιβληστροειδους σε περιπτωση που εχεις κανει διορθωτικη εγχειριση για μυωπια και αυτοι (στην Ικαρων) δεν το παρουν χαμπαρι....
Δεν μπορώ να σου πω ποσοστό. Ακόμη και ένας να υπάρχει πιθανότητα να το πάθει σε 1 δισεκατομμύριο Ιπταμένους, η ΠΑ δεν θέλει να το ρισκάρει. Προτιμάει να μην πάρει κανέναν με διορθωτική επέμβαση παρά να το ρισκάρει.

futAIR":38io1nq3 said:
Υπαρχει επισης πιθανοτητα να παθεις αποκολληση χωρις να εχει κανει καποιος διορθωση ? Αν ναι πειτε μας οσοι γνωριζετε σας παρακαλουμε ποιες ειναι οι πιθανοτητες. :?
Δεν το γνωρίζει κανείς αυτό. Μέχρι τώρα, από όσους ξέρω, κανείς δεν έχει πάθει αποκόλληση. Αυτό δεν σημαίνει πως το ποσοστό είναι 0%. Αλλά αν δεν πάρουμε όσους έχουν κάνει επέμβαση και όσους δεν έχουν κάνει, δεν θα πάρουμε κανέναν όπως καταλαβαίνεις.

Επίσης, να σου απαντήσω και σε κάνα-δυο FAQ που πιθανώς να έχεις.
1) Κανείς δεν γνωρίζει το ποσοστό των ανθρώπων που κατάφεραν να κοροϊδέψουν το Κ.Α.Ι. και να μπουν στην ΣΙ μετά από διορθωτική επέμβαση.
2) Κανείς από αυτούς που πιθανώς να ήταν τόσο έξυπνοι ώστε να κοροϊδέψουν το σύστημα με τέτοιο τρόπο, δεν θα ήταν τόσο ηλίθιος ώστε να βγει και να το πει. Αν πέσει στην αντίληψή μου κάποιος τόσο ηλίθιος, θα φροντίσω προσωπικά να τον διώξουν λόγω βλακείας.
3) Η πτήση είναι μόνο ένα μέρος της ζωής σου ως Ιπτάμενος. Πολύ σημαντικό μεν, αλλά όχι τα πάντα. Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, πως η ζωή του Στρατιωτικού περιλαμβάνει κανόνες, όρους και περιορισμούς. Είναι όπως λένε μια ζωή πειθαρχίας. Αν το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι πριν μπεις στην Ικάρων, είναι το πώς θα καταφέρεις να απειθαρχήσεις και να μην σε καταλάβουν, μάλλον οι προτεραιότητές σου χρειάζονται επαναπροσδιορισμό...
4) Για το τέλος, άφησα κάτι που είναι προσωπική μου άποψη και ίσως να μην αντικατοπτρίζει την γενική αντίληψη: Ξέρω τί πέρασα για να φτάσω εδώ που έφτασα (22 χρόνια στην ΠΑ). Επίσης ξέρω το πόσο μεγάλο είναι το ποσό που χρειάζεται για να πάρει κάποιος ATPL και να βρει κάποτε δουλειά ως airliner. Ταπεινή μου γνώμη είναι, πως αυτά που δίνεις για γίνεις airliner, είναι πολύ λιγότερα από αυτά που δίνεις για να γίνεις πιλότος μαχητικού ή μεταγωγικού. Δεν αποτιμούνται όλα με το χρήμα να ξέρεις και αυτά που χάνεις ως στρατιωτικός, αν δεν ήσουν διατεθειμένος να τα χάσεις, δεν ξαναγοράζονται. Αν στην ερώτηση γιατί θέλεις να μπεις στην Ικάρων, η απάντηση είναι επειδή δεν έχω τα λεφτά για το ATPL, πίστεψέ με, ούτε τα 4 χρόνια της Σχολής δεν θα βγάλεις... Ξέρω πως είναι αδύνατο να το πιστέψεις αν δεν το δεις, αλλά το 40% των εισακτέων στην ΣΙ παραιτείται στα πρώτα 2-3 χρόνια (τουλάχιστον τόσο ήταν το ποσοστό στις μέρες μου). Κάτι λέει αυτό...
 
Vassdel, Γιατι στην απαντηση σου στον αριθμο 2 να "καρφωσεις" καποιον ο οποιος εν πασει περιπτωσει εχει μπει στην ΣΙ και καταφερε να γλιτωσει απο τους γιατρους της???
Σκεψου οτι στην Αμερικη, μια χωρα η οποια ειναι τοσο μπροστα, επιτρεπεται να εχει κανει καποιος εγχειριση τετοιου ειδους και να μπει στην πολεμικη τους αεροπορια...
Αλλα τι να κανουμε, οι ανθρωποι εκει εχουν μυαλο και "γνωριζουν το μελλον"... Ποιος μας λεει οτι σε 2-3 χρονακια δεν θα βγει μια μεθοδος λειζερ η οποια να μην εχει επιπτωσεις για τους πιλοτους της Πολεμικης μας Αεροποριας??? Ετσι θα καταργηθουν πολλα στερεοτυπα..... Και μην μου πειτε "φταιει το νεαρο της ηλικιας σου" για αυτα που γραφεις ή κατι τετοιο παρομοιο... Πιστευω πως εχω μια σχεδον ολοκληρωμενη εικονα ....
Ευχαριστω ομως πολυ ολους τους προλαλησαντες :great: Ευχαριστω για τον χρονο σας !

Φιλικα παντα, futAIR.
 
futAIR":vc4vvodm said:
Vassdel, Γιατι στην απαντηση σου στον αριθμο 2 να "καρφωσεις" καποιον ο οποιος εν πασει περιπτωσει εχει μπει στην ΣΙ και καταφερε να γλιτωσει απο τους γιατρους της???
Δεν θα τον καρφώσω επειδή γλίτωσε... είπα ότι αν τυχόν βγει και πει ότι το έκανε, είναι τόσο χαζός ώστε αξίζει να διωχθεί. Απλά, επισήμανα με αυτόν τον τρόπο, ότι αν κάποιος κατάφερε να κοροϊδέψει το σύστημα, λογικά δεν θα το μάθουμε ποτέ...

futAIR":vc4vvodm said:
Σκεψου οτι στην Αμερικη, μια χωρα η οποια ειναι τοσο μπροστα, επιτρεπεται να εχει κανει καποιος εγχειριση τετοιου ειδους και να μπει στην πολεμικη τους αεροπορια...
Επίσης στην Αμερική έχουν τεράστιο αριθμό αεροσκαφών, μεγάλο πρόβλημα στο recruiting (γιαυτό βγαίνουν και τσιμπάνε αξιωματικούς από τα highschools) και δίνουν πολύ μικρή αξία στην ζωή του στρατιωτικού. (κάνουν ασκήσεις για λόγους εκπαίδευσης συντήρησης, στις οποίες έχουν -κάποιες φορές- και ανθρώπινες απώλειες και αυτό θεωρείται αποδεκτό σφάλμα. Εδώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο). Ποιός είναι σωστός ή λάθος, λίγο με ενδιαφέρει - άσε που με αυτά που γνωρίζουμε λίγα μπορούμε να κρίνουμε. Ο κανόνας είναι αυτός: δεν μπαίνεις μετά από διορθωτική. Αν δεν σου αρέσει, μόνο το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο μπορεί να σε βοηθήσει αν κάνεις μήνυση στην ΣΙ για "διακρίσεις". Μέχρι να το κάνεις, αν δεν έχεις 20/20, ξέχνα την.

futAIR":vc4vvodm said:
Αλλα τι να κανουμε, οι ανθρωποι εκει εχουν μυαλο και "γνωριζουν το μελλον"...
Αν το γνώριζαν, δεν θα την πάταγαν σε Βιετνάμ, Ιράκ και Αφγανιστάν. Απλά, δεν τους πολυνιάζουν οι νεκροί στρατιώτες τους. Δύο κόμματα έχουν κι αυτοί - μία βγαίνει ο ένας, μία ο άλλος. Ας πεθάνουν και 50 χιλιάδες πρώην άστεγοι, νυν αξιωματικοί...

futAIR":vc4vvodm said:
Ποιος μας λεει οτι σε 2-3 χρονακια δεν θα βγει μια μεθοδος λειζερ η οποια να μην εχει επιπτωσεις για τους πιλοτους της Πολεμικης μας Αεροποριας???
Ποιός σου είπε ότι η "μέθοδος λέιζερ" έχει επιπτώσεις στους πιλότους; Απλά, σαν κριτήριο επιλογής, η ΣΙ έχει θέσει τα 20/20 όραση. Μην τα μπερδεύεις...

futAIR":vc4vvodm said:
Ετσι θα καταργηθουν πολλα στερεοτυπα.....
Ως ανωτέρω. Δεν είναι στερεότυπο. Κανονισμός είναι. Δεν είπε κανείς ότι αν είσαι 1.64 είσαι χαζός ενώ αν είσαι 1.65 έξυπνος. Απλά, αν είσαι 1.64 δεν μπαίνεις. Κανονισμός, όχι στερεότυπο...

futAIR":vc4vvodm said:
Και μην μου πειτε "φταιει το νεαρο της ηλικιας σου" για αυτα που γραφεις ή κατι τετοιο παρομοιο... Πιστευω πως εχω μια σχεδον ολοκληρωμενη εικονα ....
Δεν σου το λέμε. Απλά δεν σου αρέσει η ουσία και επιτίθεσαι στην εικόνα. Το γιατί ισχύει ο κανονισμός θέλεις να μάθεις; Ρώτα τον Πρόεδρο. Με Προεδρικό Διάταγμα καθορίζεται... Αν σου αποδείξει δηλαδή κάποιος ότι μετά από λέιζερ έχεις αυξημένη κατά 0,3% πιθανότητα να σου μουδιάζει για μισό δευτερόλεπτο ανά 2 χρόνια το μικρό δάχτυλο του αριστερού σου χεριού, γιαυτό και δεν γίνεσαι αποδεκτός, καλύπτεσαι;

futAIR":vc4vvodm said:
Ευχαριστω ομως πολυ ολους τους προλαλεισαντες :great: Ευχαριστω για τον χρονο σας !
Εμείς οι προλαλήσαντες σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Φιλικά πάντα, vassdel
 
Vassdel, μην το πας τοσο μακρια .. (δικαστηρια, προεδρους κτλπ. ) ενταξει, ειπαμε δεν θα πεθανουμε κιολας :rolleyes:
Τελος παντων.. Αυτα ειναι τα δεδομενα.. Εμεις απλα συμορφωνομαστε με αυτα...
Πραγματικα ευχαριστω για τον χρονο και τον κοπο σου να μου απαντας ! :great:

Παντα φιλικα, futAIR! :D
 
Top