Συντριβή αεροσκάφους Α330 της Air France AF447

  • Thread starter flyer
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

Each line logs an ACARS message which itself is a string of code in letters and numbers not shown here. The messages do not necessarily arrive at the airline base in real time but are often stored for transmission in a package at regular intervals especially if a ground receiving station will come within range in a reasonable time. The last message of any type sent from AF447 is believed to be at the top of this list, and contained an advisory of vertical cabin speed, thought by the investigators to have been generated by depressurisation that occurred just before or after the aircraft broke up.
σε αυτο επιμενω εγω και εαν οντως δεν εφτασαν αμεσως εκει και εφτασαν μετα η πριν η καπου ενδιαμεσα απο την ωρα που λενε οτι χαθηκε τοτε ψαχνουν πολυ μακρυα απο το σωστο σημειο..
εδω για οποιον θυμαται twa800 ενω ηξεραν που ακριβως ειχε πεσει εκαναν 7 μερες για να αρχισουν να βρισκουν τα πρωτα κομματια
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

Μα καλά αυτά τα messages δεν έχουν timestamps??
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

Ενδιαφέρον άρθρο στο http://www.reuters.com/article/newsOne/idUSTRE5501PB20090605?pageNumber=1&virtualBrandChannel=0. Προσοχή, έχει 2 σελίδες όπου για πρώτη φορά αναφέρεται ζήτημα πολυπλοκότητας του Α/Φ με βετεράνο πιλότο να δηλώνει "This is a plane that is conceived by engineers for engineers and not always for pilots"
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

Τα μηνύματα του ACARS AF447:
acarsaf447d.png


WRN:Warning
FLR:Failure

Source: http://www.airliners.net/aviation-forum ... n/4436220/
User:Mandala499, post no.67

Σενάρια περί icing που πιθανώς να οδήγησαν σε λανθασμένες ενδείξεις ταχύτητας. Η Airbus έστειλε υπενθύμιση στις
εταιρείες για αυτό πριν λίγο.

Επίσης, updates στο http://www.weathergraphics.com/tim/af447 by Tim Vasquez,meteorologist.

Ερώτηση: Είναι δυνατόν μια faulty τουαλέττα (διαρροή ίσως) να προκαλέσει ζημιά και να χει επηρεάσει τη συνέχεια? Αν τσεκάρετε τα μηνύματα, στις 22:45 υπάρχει fault στα lavs, ενώ στις 02:10 αρχίζει ο καταιγισμός μηνυμάτων.
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

O Υπουργός Μεταφορών της Γαλλίας δήλωσε ότι οι Γαλλικές δυνάμεις (αεροπλάνα και πολεμικό ναυτικό) δεν βρήκαν κανένα ίχνος απο το Α330, και ότι πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στις ανακοινώσεις, αναφερόμενος στους Βραζιλιάνους.

CBSNEWS":zmu2hhks said:
France's transportation minister said Friday that French forces have found no signs of the Airbus A330 airplane that vanished over the Atlantic and urged "extreme prudence" about suspected debris taken from the ocean.

Dominique Bussereau said he regretted that an announcement by Brazilian teams that they had recovered plane debris from Air France flight 447 turned out to be false.

The Brazilian air force announced Thursday afternoon that a helicopter plucked an airplane cargo pallet from the sea that came the Air France flight, but then said six hours later that it was not from the Airbus.

"French authorities have been saying for several days that we have to be extremely prudent," Bussereau told France's RTL radio. "Our planes and naval ships have seen nothing."

Βρήκαν ξύλινες παλλέτες που όμως δεν είχε το Α330 - 200 αναφέρει το ABCNEWS.

ABCNEWS":zmu2hhks said:
But later, Brazilian military officials said debris recovered so far was not from the missing Airbus. For one thing, the plane was not carrying wooden luggage pallets, The Associated Press reported.
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

Λοιπόν σας δίνω εγώ τη λύση με την επιστημονική φαντασία μου. Το αεροπλάνο χτυπήθηκε από υπόλειμμα μετεωρίτη.
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

yannisa340":1g6kf9qc said:
Λοιπόν σας δίνω εγώ τη λύση με την επιστημονική φαντασία μου. Το αεροπλάνο χτυπήθηκε από υπόλειμμα μετεωρίτη.

Ελπίζω να βρεθούν σύντομα τα συντρίμια του μοιραίου αεροσκάφους, αλλιώς βλέπω τον steven king να γραφει βιβλίο, στο οποιο θα αναφέρει οτi το αεροπλάνο πέρασε σε κάποια άλλη διάσταση
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

yannisa340":11q7m406 said:
Λοιπόν σας δίνω εγώ τη λύση με την επιστημονική φαντασία μου. Το αεροπλάνο χτυπήθηκε από υπόλειμμα μετεωρίτη.

Ναι και μετα ο θεος εκρυψε ολα τα συντρημμια... :wall: ...
Παντως πολυ περιεργη τραγωδια...ας ελπιζουμε ολοι να εχει "αισιο" τελος...δηλαδη να βρεθει τι εγινε που και πως ...παντως κριμα στους ανθρωπους που δεν μπορουν ουτε καν να θαψουν τους ανθρωπους τους... :|
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

το χειροτερο κατ εμε ειναι να το βρουν γρηγορα μην τυχων και "φυγει"κανα πτωμα και κανει βολτες στους ωκεανους...οχι τιποτα αλλο αλλα θα ειναι τουλαχιστον λυπηρο αυτο το φαινομενο
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

Ανατρέπονται οι αεροπορικές μου αξίες.Δεν ειναι δυνατόν οι γκουρού των αεροπλάνων οι δημιουργοί της caravelle ,του προγόνου του 737 του mercure 100,του mystere του mirage του rafalle τουfalcon οι συμπαραγωγοί του concorde και θεμελιωτές της airbus να την πατάνε 2 φορές στα 10 χρόνια με δικά τους αεροσκάφη.Τι τροπικές καταιγίδες και πράσινα άλογα Η cubana σε τροπικό νησί με τυφώνες τύπου katrina πετούν με IL-62(κούφια η ώρα που τα ακούει)μια χαρά.(ηρέμησε παππού έχεις πίεση) Ημουν και γώ εκει στο good bye του ανατολικού το γενάρη του 73 με το concorde και έχω μυρίσει τα καυσαέρια των rolls-royce της ethiopian με τις γεννήτριες και τα κομπρεσσέρ.
 
Top