Συντριβή αεροσκάφους Α330 της Air France AF447

  • Thread starter flyer
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

Καλα ρε ολοι οι μεθυσμένοι εδω ποσταρουνε?
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

vassdel":29rdfz8j said:
redhell":29rdfz8j said:
@vassdel
Ναι μικρό κόστος. Κάποιον αυλοωθητή ίσως για να ανέβει το 332 στα 52000 πόδια?
Ok, sorry, δικό μου το λάθος. Δεν είναι 52000, είναι 35,36? Πάντως το σύστημα (νομίζω) είναι παρακάμψιμο, αλλά τέλος πάντων, δεν το έχω δει κιόλας.
Παρακάμψιμο από πάνω εννοείς;; Αυτό είναι αδιανόητο... Εκτός του ότι θα αγγίξεις το μέγιστο ύψος πτήσης πριν περάσεις την ανάπτυξη,
κατά την άνοδο πλησιάζεις επικίνδυνα την coffin corner. Ονομάζεται έτσι, γιατί αν την αγγίξεις βγαίνεις μόνο μέσα σε φέρετρο (coffin)!
Και παρεμπιπτώντος οι κορυφές στην ITCZ (περιοχή του δυστυχήματος) φτάνουν χαλαρά τα 50000 πόδια!
vassdel":29rdfz8j said:
northwest dc10":29rdfz8j said:
τι καταιγίδα ηταν αυτή που ήθελε 2 ώρες παράκαμψη, ακτίνα 1000 μίλια?
Η πολιτική της δικιάς μου "εταιρίας", είναι να περνάμε minimum 20ΝΜ από τις κατακόρυφες αναπτύξεις.
Εσύ φίλε vassdel έχεις την τύχη (ή ατυχία) να πετάς σε high risk εταιρία!!! ;)
Στις εταιρίες αερομεταφορών, από όσα γνωρίζω, απαγορεύεται να αγγίξεις κόκκινες επιστροφές. Αν δεν μπορείς διότι το σύστημα έχει μεγάλο μήκος,
και εάν κάποιο εναλλακτικό αεροδρόμιο δεν είναι προσβάσιμο, κάνεις επιτόπου στροφή 180 μοιρών για να αποφύγεις τα χειρότερα (λέγε με AF447)!
vassdel":29rdfz8j said:
@ All:
Παιδιά, ένα φόρουμ είναι. Υποτίθεται πως αλλάζουμε απόψεις. Οπότε ο καθένας θα γράφει την δικιά του. Αν δεν αντέχετε να βλέπετε απόψεις, γιατί διαβάζετε το thread? Για να μάθετε τα νέα? Υπάρχουν ειδησεογραφικά σάιτ για αυτό το λόγο.
Επίσης, ακόμη κι αν διαφωνούμε με κάποιον, η ειρωνία δεν βοηθάει. Μπορείς να αντικρούσεις κάποιον με λογικά (έστω και υποθετικά) επιχειρήματα? Αν ναι, κάντο. Αν όχι, μη γράφεις τπτ. Κάνε κάπου αλλού trolling.
Προσυπογράφω!!! :great:
HEJ_fan":29rdfz8j said:
Ερώτηση: Είναι δυνατόν μια faulty τουαλέττα (διαρροή ίσως) να προκαλέσει ζημιά και να χει επηρεάσει τη συνέχεια? Αν τσεκάρετε τα μηνύματα, στις 22:45 υπάρχει fault στα lavs, ενώ στις 02:10 αρχίζει ο καταιγισμός μηνυμάτων.
Εξαρτάται από το fault… Και δύσκολα θα μάθουμε αν δεν βρεθούν CVR και FDR (κοινώς, τα μαύρα κουτιά).
Και μία δική μου ερώτηση! Πώς ξέρουμε αν το LAV σημαίνει απαραιτήτως lavatory (τουαλέτα);;

Τέλος, επειδή κάποιος ανέφερε έναν captain που δήλωσε διάφορα στο Reuters, θέλω να πω πως αν πετάς 747 και είσαι τόσα χρόνια στα cockpit των Boeing, είναι αναμενόμενο να λες τις "γνωστές κακίες" για τα Airbus! Δεν είναι και η καλύτερη πηγή πληροφόρησης κατά τη γνώμη μου...
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

http://www.naftemporiki.gr/news/static/ ... 674063.htm
"Ένα πυρηνικό υποβρύχιο του γαλλικού πολεμικού ναυτικού (SNA) θα σταλεί στην περιοχή του Ατλαντικού Ωκεανού όπου κατέπεσε το αεροσκάφος Α330 της Air France για να ενισχύσει τις έρευνες για τον εντοπισμό των μαύρων κουτιών, σύμφωνα με ανακοίνωση του Γάλλου υπουργού Αμυνας Ερβέ Μορέν."
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

πάντως φίλοι, θα είναι μεγάλο πλήγμα για την σύγχρονη πολιτική αεροπορία αν αποδειχθεί τελικά ότι το αεροπλάνο έπεσε από την κακοκαιρία, και μάλιστα από ύψος 36000 ποδιών.
Σκεφτείτε πόσοι μύθοι θα καταρηφθούν για την ασφάλεια των σύγχρονων α/φων, τις δυνατότητές τους, τα ραντάρ καιρού και τις αποφάσεις των πιλότων.

"Μακάρι" να ήταν βόμβα, διότι θα επικρατήσει ένα βραχύ διάστημα τρόμου
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

Αν ήταν μπόμπα θα είχαν αναλάβει την ευθύνη οι ταλιμπάνηδες. Άρα μάλλον δεν είναι.
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

SK001":3lp0bdum said:
Ελπίζω να βρεθούν σύντομα τα συντρίμια του μοιραίου αεροσκάφους, αλλιώς βλέπω τον steven king να γραφει βιβλίο, στο οποιο θα αναφέρει οτi το αεροπλάνο πέρασε σε κάποια άλλη διάσταση

Δεν χρειάζεται να κουραστεί ο King, έχουν φροντίσει στο παρόν thread τα μέλη του φόρουμ.

Και μετά φταίνε οι δημοσιογράφοι όταν βγάζουν "σενάρια"....
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

yannisa340":1eom54ac said:
Αν ήταν μπόμπα θα είχαν αναλάβει την ευθύνη οι ταλιμπάνηδες. Άρα μάλλον δεν είναι.


Ο φιλος 747 ειχε ρωτησει κατι σε ενα αλλο μελος του φορουμ, οποτε δεν θα μπω στον κοπο να το επαναλαβω..
Καλα ρε.. Ειστε με τα καλα σας? Μονο οι ταλιμπαν υπαρχουν? Με δεδομενο ομως οτι δεν εχουν καταληξει επισημα στα αιτια, ειναι παρακινδυνευμενο να λεμε οτι ηταν βομβα και την εβαλε αυτος. Εγω μπορει να ειχα πει λιγες ωρες μετα το ατυχημα στον Χρηστο οτι μαλλον προκειται για βομβα (απλα και μονο με βαση τα δεδομενα που ειχαμε συλλεξει μεχρι τοτε)αλλα δεν εδειξα σε μια κατευθυνση! Μπορει να ηταν και βαρωνοι ναρκωτικων απο την Κολομβια! Μπορει να ηταν (εσωτερικο) σαμποταζ για να πληγει το ιματζ της Γαλλιας η της εταιρειας! Μπορει να ηταν αστοχια υλικου μεγαλης εκτασης, Μπορει, μπορει, μπορει, 228 πιθανοι στοχοι με 228 πιθανα μοτιβα υπαρχουν, συν τις αλλες οπσιον! Πως βγαζουμε τετοια συμπερασματα και τα λεμε δημοσια?


Αντε σοβαρευτειτε μερικοι εδω μεσα, πριν αρχισετε να ποσταρετε... :wall:



ΥΓ: Μαθε ελληνικα! Ουτε "μπομπες" υπαρχουνε, ουτε "ταλιμπανηδες"! Εκτος βεβαια και αν μιλας για αλκοολουχα ποτα!
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

ε ναι σου λεει αφου ηταν μεσα στο αεροπλανο 7 αραβες ηταν αυτοματα ταλιμπαν
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την υπόθεση της πτήσης της AF όπως και το συγκεκριμένο thread. Επιτρέψτε μου μόνο μια παρατήρηση...

Σε "εξειδικευμένα" fora όπως του airliners.gr έχει κανείς τη δυνατότητα μετά από μερικά χρόνια να βλέπει πώς εξελίχτηκαν τα πράγματα σε σημαντικά γεγονότα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού του forum είναι το δυστύχημα της Helios το thread του οποίου έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Κάτω από αυτό το πρίσμα, θα ήταν χρήσιμο, όταν πρόκειται να ποστάρει κανείς να βουτάει τη γλώσσα του στο μυαλό του πρώτα...

Παρακαλώ συνεχίστε...
 
Re: Αγνοείται αεροσκάφος της Air France από Βραζιλία

από τα πιο ουσιώδη posts αυτού του θέματος!

Παρακαλώ... συνεχίστε :6:
 
Top