Τί Η/Υ χρησιμοποιείτε?

Εχω ενα Laptop Acer 9113WLMI, Core Duo 2400, RAM 2GB DDR2, HD 120GB, VRAM 256MB NVIDIA, 15,4" WXGA οθονη. Το FSX τρεχει πολυ smooth...
 
εγω εχω ΑΜD2800+ socket 462, 3gb μνημη ram, 160 gb hard disk,vga card 128mb asus 9700 pro, 17 LCD sony, 12 θυρες USB 2.0, wifi

χτες απεκτησα καινουργιο υπολογιστη με pentium II 400Mhz,64mb vga and ram, και γιαπωνεζικο hard disk 10gb
 
Aristotelis":2x5xllyu said:
Θα διαφωνήσω καθετα με την τάση που έχει ο πολύς κόσμος να βάζει κάθε καινούργιο πράγμα που βγαίνει πχ τι είναι αυτό που δεν μπορείς να κάνεις με τα XP και δεν μπορείς και αναμένεις τα Vista;

Όχι, XP έχω κι εγώ.. Απλά μοπρεί να γίνει αναβάθμιση σε Vista μου λένε
 
M/B Asus P5n SLI, 2 msi 7600gt graphic cards 256ddr, 250gb H/D, 4gb ram, Intel cpu 2gh dual core, s/b audigy, 5.1 logitech speakers.
ktl.
 
Έχω ένα P4 3.2 GHz, 512MB RAM, GeForce 5200 128MB, ExcelStor HardDrive 80GB, DVD-RW BENQ, USBx6 και card reader σχεδόν για κάθε τύπο κάρτας.
Πριν είχα ένα PIII 1.0 GHz, 256 MB RAM, GeForce 32MB, HardDrive 20GB, DVD-ROM και CD-RW ενώ ακόμα παλιότερα ένα PII 400 MHz, 128MB RAM, graphics 8MB, hard 6.4GB με ένα ταπεινό CD-ROM που πνέει τα λοίσθια αυτές τις μέρες μετά από 8 σχεδόν χρόνια ακούραστης λειτουργίας :(

Το κακό είναι ότι κάθε φορά που αγόραζα PC, λίγους μήνες μετά ανακοινωνόταν η νέα σειρά CPUs με αποτέλεσμα να έχω το τελευταίο μοντέλο από την καθεμία :wall:
 
P4. 3,0GHz -- intel 848P SE Deluxe -- 2x512DDR-Ram - Assus GeForce7300GT 512Mb DDR Ram -- 2x120GB WD Internals + 1x350GB WD iBook external


Εκεί που έχω δώσει όμως ιδιαίτερο βάρος είναι ο ήχος. Χωρίς να αγγίξω βλακώδη και αμελητέας έντασης και ποιότητας ηχοσύστηματα εμποριου (creative bose ξτλ.) έχω κάνει το εξής.

Ενισχυτής αυτοκινήτου 2000W max της JBL PX300-4 169 watts RMS x 4 chan (4ohms) συνδεδεμένος με soundlines Gold στη κάρτα ήχου του pc (sound blaster 5.1) . 10-way wide frequency equalizer direct on amplifier και από εκεί 3 ζευγάρια power mini speakers 200W per pair για το καθιστικό μου. 3 x table double speakers 150W each (μικρός διάδρομος, κουζίνα και μπάνιο) και 2 x power mini speakers 80W each για το υπνοδωμάτιο μου, τέλος 2 way bridged exits to Power Subwoofer 150W Φυσικά όλα κριμένα σε κουτιά ηχείων οροφής και δαπέδου! . Καθένα ρυθμισμένο στη συχνότητα του και ομοιόμορφος κρυστάλλινος ήχος σε όλο το σπίτι και πάνω από όλα οικονομικότατος μιας και αγόρασα τα πάντα από το ebay. Από ηχεία και ενισχυτές μέχρι και τα επιχρυσωμένα καλώδια.
Επίσης πριν τον ενισχυτή έχω 3καναλο μεικτή στον οποίο έχω είσοδο ήχου από το pc, tv audio out τις τηλεόρασης και μια για το dvd player. Όλα φυσικά στερεωμένα στον τοίχο σε πίνακα και κανάλια που κρύβουν ΟΛΑ τα καλώδια.

Το επόμενο βήμα μου είναι μόλις μαζέψω χρήματα τρεις 10ιντζες μαύρες tft οθόνες!!! Συνδεδεμένες όλες να προβάλουν ότι προβάλει και το μόνιτορ του pc μου (πώς δεν ξερώ αλλά θα βρούμε τρόπο!) μια για το μπάνιο μια για την κουζίνα και μια για το κομοδίνο του κρεβατιού μου. Οι πρώτες δυο στον τοίχο κουζίνας και μπάνιου με ουπα και στριφωνια χωρίς να φέρνετε ούτε ένα το πιο μικρό καλωδιακι!
Μη νομίζετε ότι πολλές ενσύρματες συσκευές είναι άσχημο πράγμα. Με κανάλια ηλεκτρολόγου σε λευκό χρώμα κολιμένα με σιλικόνη (υγρή και ποιότητας μη σας ξεγελάνε οι τιμές και αγοράζετε τις οικονομικές ούτε στερεές-ραβδάκια κτλ) κολιμένα λοιπόν ώστε να οδηγούν σε κάθε γωνιά του σπιτιού καλύπτουν τα πάντα και δεν φαίνεται απολύτως τίποτα!!


ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Δεν θα αγοράσετε εκείνα τα ΑΠΑΙΣΙΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΚΑΝΑΛΙΑ που βάζουμε στα υπόγεια και στις αποθήκες! Θα ψαξετε οβαλ streamline κανάλια από μαλακό πλαστικό. Τα φέρνουν Ελλάδα αρκετές εταιρίες (ABB-Siemens-IMIT-DecoCasa-ktl)

Και εκτός αυτού μόλις τελειώσετε με το δίκτυο καναλιών σε όλο το σπίτι θα μπορείτε να περάσετε και ένα σωρό αλλά καλώδια. Εγώ πχ έχω βάλει έναν πίνακα ροοστατών διπλά στο γραφείο μου και από εκεί ρυθμίζω όλα τα φώτα του σπιτιού με χρονοδιακόπτες για κάθε χώρο. Μπορείτε πχ να περάσετε και ένα καλώδιο τροφοδοσίας και να εξάγετε πολύμπριζα όπου χρειάζεται (χρησιμοποιείτε καλώδια ανάλογα της κατανάλωσης (ΝΥΥ3Χ25 it’s ok για 4-5 χιλιάδες watt συνολικά). Έχοντας έτοιμη την εγκατάσταση με τα κανάλια δεν φενετε τίποτα πια και αν δε χωράνε οι κλεμες σε καμιά γωνιά βαζετε εξωτερικά μπουάτ. Αν αλλάξετε και όλα τα Φώτα σας με spot προβολακια δίνει φοβερό αποτέλεσμα οικονομία και ευκολία μιας και έχετε ανάμενα στην ένταση που χρειάζεται μονό τα φωτά που χρειάζεστε χωρίς να τα ξεχνάτε ανάμενα κτλ!

Σορρυ για το σχεδον οφφ τοπικ αλλά εκτός του ότι για μένα όλα αυτά είναι προέκταση του υπολογιστή, μου αρέσει πολύ να κάνω το σπίτι μου οικονομικά παντα ποιοτικότερο λειτουργικότερο και έξυπνο. αν θέλετε να συζητούμε τέτοιες ιδέες και λύσεις ανοίγουμε ένα τοπικ για home intelligence και έχει παααρα πολλά να πουμε! ;)
 
MIKE512":1qvnyxh8 said:
Το επόμενο βήμα μου είναι μόλις μαζέψω χρήματα τρεις 10ιντζες μαύρες tft οθόνες!!! Συνδεδεμένες όλες να προβάλουν ότι προβάλει και το μόνιτορ του pc μου (πώς δεν ξερώ αλλά θα βρούμε τρόπο!) μια για το μπάνιο μια για την κουζίνα και μια για το κομοδίνο του κρεβατιού μου. Οι πρώτες δυο στον τοίχο κουζίνας και μπάνιου με ουπα και στριφωνια χωρίς να φέρνετε ούτε ένα το πιο μικρό καλωδιακι!


Ελπίζω εκείνη που προορίζεται για το μπάνιο να την καλύψεις με κάτι αδιάβροχο αλλιώς δεν της δίνω πάνω από 1-2 μήνες ζωής... :hello?:
 
d|m|tr|s":1veszkud said:
MIKE512":1veszkud said:
Το επόμενο βήμα μου είναι μόλις μαζέψω χρήματα τρεις 10ιντζες μαύρες tft οθόνες!!! Συνδεδεμένες όλες να προβάλουν ότι προβάλει και το μόνιτορ του pc μου (πώς δεν ξερώ αλλά θα βρούμε τρόπο!) μια για το μπάνιο μια για την κουζίνα και μια για το κομοδίνο του κρεβατιού μου. Οι πρώτες δυο στον τοίχο κουζίνας και μπάνιου με ουπα και στριφωνια χωρίς να φέρνετε ούτε ένα το πιο μικρό καλωδιακι!


Ελπίζω εκείνη που προορίζεται για το μπάνιο να την καλύψεις με κάτι αδιάβροχο αλλιώς δεν της δίνω πάνω από 1-2 μήνες ζωής... :hello?:

Εδώ που τα λεμέ έχεις δίκιο. Ωστόσο θα έχει Κανά δuό μετρά απόσταση από τα νερά του μπάνιου. όσο για τους ατμούς μάλλον θα σταματήσω τα ζεστά ντους! μπρος τα κάλλη της τεχνολογίας τι είναι ο πόνος του κριού!!!
Πέρα από τη πλακά ίσως της καλύψω όλες τις αμυχές που δεν Φαίνονται με σιλικόνη, όσο για το μπροστινό μέρος της οθόνη και το πλαίσιο κάτι σε scotch από το διαφανές ίσος βοηθήσει… θα δούμε! Υπόσχομαι φωτογραφίες πάντως!
 
Top