VISA

Akis":1hmwva0d said:
Από τις 8/9/2010 όσοι θέλουν να ταξιδέψουν στις ΗΠΑ χωρίς visa, θα πρέπει να πληρώσουν 14 USD...

Η επιβολή αυτής της χρέωσης προκάλεσε ήδη την αντίδραση της Ε.Ε. Μήπως θα έπρεπε και η Ευρώπη να προβεί σε κάτι ανάλογο?

http://atwonline.com/international-avia ... r-fee-0808
 
Μέσα στις προτάσεις που εδόθησαν στους Ρώσους από τον Κο, Σαμαρά ήταν και:
10ετή άδεια παραμονής σε Ρώσους αγοραστές μεγάλων εκτάσεων ή νησιών.
5ετή άδεια παραμονής σε Ρώσους επενδύτες με επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
3ετή άδεια παραμονής σε Ρώσους αγοραστές εκτάσεων ή διαμερισμάτων αξίας άνω των €300.000
:great:
Επειδή μου έκαναν εντύπωση και νόμιζα ότι αντιβαίνουν τους όρους της συνθήκης Shenghen ρώτησα δικηγόρο και μου είπε ότι γίνεται αλλά πρέπει να εγκριθεί από το Ελληνικό κοινοβούλιο.
 
Καποιες μικρες ομως καλες αλλαγες μπορει γινουν με την εκδοση θεωρησεων προς την Ευρωπη .

Σκέψεις για τις ψηφιακές θεωρήσεις

Πριν από το τέλος του 2018 η Επιτροπή θα ξεκινήσει μια μελέτη σκοπιμότητας και θα ξεκινήσει μια συζήτηση με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και τα κράτη μέλη σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο η διαδικασία υποβολής αιτήσεων θεώρησης μπορεί να ψηφιοποιηθεί πλήρως.
Θα δουμε αν μεχρι τοτε θα υπαχει Ενωμενη Ευρωπη.Πιο πολυ την βλεπω μεχρι το 2020 διαλυμενη, ομως στο μελλον θα το δουμε.Αυτα ,μπορει προς το παρον να κανω λαθος στην χρονολογια :)
Συντονιστες δεν μπαινω βαθια στα πολιτικα απλως και εγω καποιες "Σκέψεις" κανω. :thx:

Οι ταξιδιώτες θα μπορούν να υποβάλλουν τις αιτήσεις τους έως και 6 μήνες πριν από το προγραμματισμένο τους ταξίδι αντί για τους τρέχοντες 3 μήνες και να συμπληρώσουν και να υπογράψουν τις αιτήσεις τους ηλεκτρονικά.
Καλο το βλεπω.

Βραχυπρόθεσμες θεωρήσεις στα εξωτερικά σύνορα : Για να διευκολυνθεί ο βραχυπρόθεσμος τουρισμός, τα κράτη μέλη θα έχουν τη δυνατότητα να εκδίδουν θεωρήσεις ενιαίας εισόδου απευθείας στα εξωτερικά χερσαία και θαλάσσια σύνορα υπό προσωρινά εποχικά συστήματα υπό αυστηρές προϋποθέσεις. Οι θεωρήσεις αυτές ισχύουν μόνο για διαμονή μέγιστης διάρκειας 7 ημερών στο κράτος μέλος έκδοσης.
Απο 60 ευρω θα πληρωνουν 80 ευρω . Νομιζω για εμας στη Ελλαδα καλυτερα θα ηταν να χαμηλωσουν την τιμη.



http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-1745_en.htm
 
Top