Έλεγχοι (;) ασφάλειας πριν την πτήση!

  • Thread starter fotis
  • Ημερομηνία δημιουργίας

fotis

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
04/02/2007
Μηνύματα
1.715
Likes
1
Περιοχή
Athens/Munich
Website
www.videoart.gr
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDM
Απλά θέλω να παραθέσω δύο (απαράδεκτα κατά τη γνώμη μου) γεγονότα που μου συνέβησαν πρόσφατα:

α)Αεροδρόμιο Καλύμνου, 1 Μαίου 2007.
Υπάρχει μηχάνημα για τον έλεγχο των αποσκευών το οποίο είναι εκτός λειτουργίας. Ο έλεγχός τους γίνεται σε μηχάνημα ελέγχου χειραποσκευών που υπάρχει σε διπλανό χώρο χωρίς να υπάρχει οπτική επαφή με το check in!!!
Τι σημαίνει αυτό :
Κάποιος μπορεί να αφήσει την αποσκευή με τη βόμβα/ναρκωτικά/κλπ στο χώρο αναμονής, να πάει να δώσει για έλεγχο άλλη μία βαλίτσα και μετά επιστρέφοντας για το check in να παραδώσει τη βαλίτσα-βόμβα.
Ο μοναδικός αστυνομικός που κάνει αυτόν τον έλεγχο (και καταβάλει φιλότιμες πραγματικά προσπάθειες) μου απάντησε, όταν του έθεσα αυτό το ζήτημα, ότι: αφού κάποιος ταξιδεύει, αποκλείεται να κουβαλάει βόμβα μαζί του.(Κάποιος να του πει για την 11/09).


β)Αεροδρόμιο Λέρου 15 Μαίου 2007.
Κύριος περνάει τον έλεγχο χειραποσκευών αλλά (σίγουρα από αφέλεια) περνάει δίπλα από το μηχάνημα ανίχνευσης μετάλλων (και όχι μέσα από αυτό)!!!
Ο (δόκιμος) αστυφύλακας τον φωνάζει, ο κύριος δεν ακούει και ο (δόκιμος) αστυφύλακας τον αφήνει χωρίς έλεγχο και συνεχίζει με τους υπόλοιπους!!!


Ίσως ακουστεί σκληρό αλλά αν δεν έχουν προσωπικό και μηχανήματα ας τα κλείσουν. Δεν μπορεί να επαναπαυόμαστε στο ότι ο "ελεγχόμενος ταξιδεύει" ή στο ότι "αφού δεν άκουσε που τον φώναξα, δεν πειράζει, πάμε παρακάτω".

:shock:
 
Αυτά θα συμβαίνουν όσο η ασφάλεια των αεροδρομίων είναι κρατική και όχι ιδιωτική υπόθεση, δηλαδή όσο ο αστυφύλαξ τάδε, κάτοικος Παλαιοχωρίου, είναι υπέθυνος για τέτοιες δουλειές. Δεν λέω ότι δεν εκπαιδεύονται (καλά, τρόπος του λέγειν), αλλά έχω ζήσει για ένα φεγγάρι σε μικρό νησί, με μικρό αεροδρόμιο, με γνωστό μου που ήταν αστυφύλακας με βάρδια στο αεροδρόμιο, και ξέρω τι λέω.

Μπορεί το Ελ-Γκαβ να είναι εντελώς άλλο μέγεθος, αλλά δεν είναι τυχαίο ότι εκεί (όπως και σε κάθε άλλο σοβαρό μέρος) η ασφάλεια είναι σε μη κρατικά χέρια.
 
Πριν από ενάμιση μήνα, στο αεροδρόμιο Ηρακλείου. Απόγευμα καθημερινής, ψιλοέρημο το αεροδρόμιο.

Περνάω από τη μαγνητική πύλη και χτυπάει. Με πιάνει αυτό το ελαφρύ, υποσυνείδητο άγχος, κοντοστέκομαι και γυρνάω προς τον αστυνομικό και τον κοιτάω, περιμένοντας να αφήσει το φραπέ του, να σηκωθεί από την καρέκλα του (!) και να με ελέγξει. :cool:

Τον κοιτάω, με κοιτάει, περνάνε μερικά δευτερόλεπτα, καμία κίνηση εκ μέρους του, συνεχίζει να με κοιτάει με βλέμμα ερωτευμένης αγελάδας, περνάνε μερικά ακόμα δευτερόλεπτα, στο πρόσωπο μου ζωγραφίζεται μια φάτσα απορίας και μετά από μερικά ακόμα δευτερόλεπτα, και ενώ με κοιτάζει απαθέστατος, δεν ξέρω τι να κάνω. Μήπως να πάω να του πω "ελέξτε με"; :mad:

Τελικά απλά προχωρώ χωρίς να κινηθεί από την καρέκλα του και τον φραπέ του.

Εγώ βέβαια στη συνέχεια λοξοκοίταζα όλους τους συνεπιβάτες μου. Αν κάποιος μελαχροινός μου φαινόταν ύποπτος, απλά δεν θα έμπαινα στο αεροπλάνο!!! :twisted:

Απίστευτος ο τύπος. Πόσο θα 'θελα να ήμουν π.χ. υποστράτηγος με πολιτικά και να τον έστελνα στον Αστυνομικό Σταθμό Ψέριμου για μόνιμες διακοπές... :evil:
 
χαχαχα καλά ναι κλασσικά!! 'Ελα μωρε εδώ όλοι έρχονται διακοπές ποιός θέλει να μας κάνει κακό...Ευτυχώς που Ηράκλειο δεν γνώρισες τις κοπέλες στον έλεγχο που συνήθως είναι πολύ busy για να σε τσεκάρουν...την μία συζητούν για τα νύχια τους την άλλη για αρώματα...Σκηνικό στο Ηράκλειο πάλι....Περνάει η μητέρα μου..χτυπάει...ακούγεται μία φωνή από το βάθος...'Καλά δεν σας έχουμε πει να μην φέρνετε τα όπλα μαζί'...και γέλια...ναι ο τύπος ήταν αστυνομικός και ναι εννοείται ότι η μητέρα μου πέρασε απλά γελώντας :D
 
Εγώ πάλι σε αεροδρόμιο του εξωτερικού(CDG) πέρασα το μηχάνημα και χτύπησε!περιμένω λίγη ώρα αφου με ειχε σταματήσει ο υπάλλληλος και ξαφνικά έρχεται ένας αστυνομικός με ενα πολυβόλο(αλήθεια τι το'θελε? :D ) και με ψάχνει παντού.Και ο ανιχνευτης μετάλλων χτύπαγε στο παντελόνι,κοντά στις τσέπες.Τελικά,ήταν η ζώνη μου! :D που είχα γυρίσει το μεταλλικό μέρος λίγο αριστερά
Παρόλα αυτα ομως,και για ενα παιδί,ποθ δεν είναι ο γιος του Οσαμα Μπιν Λάντεν,με έλεξαν εξωνυχιστικά!Εκεί τους ενδιαφέρει πολύ η ασφάλεια
 
Πριν αρκετά χρόνια στην Αλεξανδρούπολη η πύλη μεταλλικών αντικειμένων συνοδευόταν από ένα -ας το πούμε- panel, το οποίο είχε μία φωτεινή μπάρα, η οποία γέμιζε -και άλλαζε ήχο- ανάλογα με το τι κουβαλούσες επάνω σου. Βέβαια δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβής, αν θυμάμαι καλά είχε 3 διαβαθμίσεις: πρώτη κέρματα, μία δεύτερη που δε θυμάμαι τι αντιπροσώπευε και μία τρίτη πιθανόν όπλα. Οπότε ανάλογα μέχρι ποιο σημείο φωτιζόταν η μπάρα, ακολουθούσε σωματικός έλεγχος ή όχι. Τώρα βέβαια γίνεται έλεγχος έτσι κι αλλιώς αν χτυπήσει η πύλη.
 
Εγώ γενικά δεν είχα ποτέ κάποιο περίεργο περιστατικό σε ελληνικό αεροδρόμιο.
απεναντίας βρίσκω το προσωπικό(αστυνομία/security) πολύ ευγενικό και αποτελεσματικό.
Όταν ταξιδεύω Αγγλία ή Αμερική τα νεύρα μου γίνονται μάλλον τανάλιες με τις ακρότητες στους ελέγχους.
Στο θέμα μας τώρα, μια φορά είχα πάρει καταλάθος το σουγιά μου στην χειραποσκευή και στο αεροδρόμιο του Ελσίνκι πέρασε κανονικά. Γύριζα Αθήνα μέσω Μονάχου και καθώς είχα τη φαϊνή ιδέα να εκμετταλευτώ την κακή ανταπόκριση για να δω το τότε καινούργιο τέρμιναλ 2(κοινώς βγήκα έξω, οπότε ξαναπέρασα έλεχγο), ο σουγιάς ανιχνεύτηκε και αναπαύεται σε κάποιον γερμανικό σκουπιδότοπο τώρα...
Σε κάθε περίπτωση, όλοι αυτοί οι έλεγχοι είναι τελείως για τα μάτια του κόσμου, κανείς δεν περιμένει να περάσει όπλο ελπίζοντας να πέσει σε ράθυμο αστυνομικό, ούτως ή άλλως.
 
Εσύ τα πληρώνεις επιπλέον

TOGA":3782xfzd said:
Αυτά θα συμβαίνουν όσο η ασφάλεια των αεροδρομίων είναι κρατική και όχι ιδιωτική υπόθεση, δηλαδή όσο ο αστυφύλαξ τάδε, κάτοικος Παλαιοχωρίου, είναι υπέθυνος για τέτοιες δουλειές. Δεν λέω ότι δεν εκπαιδεύονται (καλά, τρόπος του λέγειν), αλλά έχω ζήσει για ένα φεγγάρι σε μικρό νησί, με μικρό αεροδρόμιο, με γνωστό μου που ήταν αστυφύλακας με βάρδια στο αεροδρόμιο, και ξέρω τι λέω.

Μπορεί το Ελ-Γκαβ να είναι εντελώς άλλο μέγεθος, αλλά δεν είναι τυχαίο ότι εκεί (όπως και σε κάθε άλλο σοβαρό μέρος) η ασφάλεια είναι σε μη κρατικά χέρια.

Στον ΑΙΑ ο επιβάτης πληρώνει επιπλέον αρκετά ευρώ για την ιδιωτική ασφάλεια. Αν πχ θέλεις και καλύτερο ΕΚΑΒ τότε πλήρωσε ιδιωτικά ασθενοφόρα κλπ. Με αυτή τη νοοτροπία θα γίνουν τα πάντα ιδιωτικά για να έχουμε καλύτερη εξυπηρέτηση. Που θα τελειώσει αυτό όμως? Σε ιδιωτικές φυλακές οπως επί Θάτσερ? Πάντως συμφωνώ ότι η ιδιωτική ασφάλεια είναι χρησιμότερη όσο αφορά σε ευγένεια και αποτελεσματικότητα. Αλλά μας κοστίζει στο εισιτήριο...
 
Re: Εσύ τα πληρώνεις επιπλέον

ikonoklastis":323vsb3w said:
Πάντως συμφωνώ ότι η ιδιωτική ασφάλεια είναι χρησιμότερη όσο αφορά σε ευγένεια και αποτελεσματικότητα. Αλλά μας κοστίζει στο εισιτήριο...

Αφού η αστυνομία προφανώς δεν μπορεί να κάνει τη δουλεία της, προτιμώ να πληρώνω κάτι παραπάνω και να νιώθω ασφαλής.
 
Έχεις δίκιο , και εγώ που ταξιδεύω τα καλοκαίρια στη Λέρο, στην επιστροφή ,όταν χτυπάει ο συναγερμός ο ατυνομικός αφήνει τον άνθρωπο να περάσει , χωρίς καν να τον ελέγξει.
Πρέπει να κάνουμε κάτι για να έχουν έμπειρο προσωπικό στα μικρά αεροδρόμια για να μη δημιουργηθούν χειρότερα επεισόδια.
 
Top