Τα χρώματα της Aegean (livery)

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την Aegean Airlines
danichro
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EHAM
x 15

Re: Τα χρώματα της Aegean (livery)

Δημοσίευσηαπό danichro » 12 Δεκ 2019, 21:48

Τα livery τα έχω φτιάξει καιβτα δύο εγώ. Το ένα πρωτού μάθουμε ότι οι κινητήρες είναι μπλέ και το άλλο χθες.

Προσωπικά πιστέυω οι γλάροι δεν θα μείνουν ίδιοι.. υπομονή μέχρι τις 19!
1 x

Άβαταρ μέλους
xfagogenis
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 5

Δημοσίευσηαπό xfagogenis » 12 Δεκ 2019, 21:50

Γιατί το κρύβουν τόσο καιρό το νέο χρώμα?
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 449
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 14 Δεκ 2019, 08:36

Άντε πάλι "γιατί το κρύβουν"!!!! Διαβάστε και λίγο το παρόν θέμα λίγο πιο πριν. Όλες οι εταιρίες έτσι κάνουν όταν αλλάζουν livery. Η αποκάλυψη γίνεται σε επίσημη παρουσίαση. Απλά εμείς εδώ το έχουμε τερματίσει πια το θέμα.
Απορώ με την υπομονή ορισμένων να γράφουν τα ίδια πράγματα και να αρχίζουν ατελείωτες υποθέσεις για το πως θα είναι ή το πως θα μοιάζει ή πως θα είναι οι τίτλοι κλπ. Το βαλτώσαμε πλέον. Ακόμα κι αυτοί οι ίδιοι που ειρωνεύονται την αναμονή της παρουσίασης και το πόσο έχουν όλοι ασχοληθεί χωρίς λόγο, αυτοί είναι που συνεχίζουν τις θεωρίες "συνωμοσίας" του νέου χρωματισμού.
Υπομονή λίγο ακόμα...
11 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

Άβαταρ μέλους
avro7446
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): NOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 5

Δημοσίευσηαπό avro7446 » 17 Δεκ 2019, 15:41

Καλησπέρα,

Με λίγα φίλτρα απο το photoshop ... διακρίνεται το λογότυπο και λίγο η ουρά σύμφωνα.. απο φώτο με την σημερινή πτήση
Συνημμένα
1.jpg
2 x

Άβαταρ μέλους
TAKIS
Business-Class
Business-Class
x 6

Δημοσίευσηαπό TAKIS » 17 Δεκ 2019, 19:05

Απλα τραγικο...εντελως charterαδικο χωρις κανενα κυρος...κανει το παλιο livery να μοιαζει πολυ καλυτερο....αραγε ποσα πληρωσαν για αυτη την <<παιδικη>> ζωγραφικη;;;
Κριμα....
0 x

Άβαταρ μέλους
mrk
Business-Class
Business-Class
x 106

Δημοσίευσηαπό mrk » 17 Δεκ 2019, 19:52

αραγε ποσα πληρωσαν για αυτη την <<παιδικη>> ζωγραφικη;;;

Συγγνώμη κιόλας, αλλά κάπως δίνεις το δικαίωμα να γυρίσει να σου πει κάποιος "την επόμενη φορά να στο δώσουν εσένα να το κάνεις καλύτερο".

Καταρχήν εκφέρεις γνώμη χωρίς καν να το έχουμε δει πλήρως / στην αποκάλυψη του. Δεύτερον, υπάρχει κάποια λογική πίσω από την (όποια) βαφή (πέραν του προφανούς που έχει να κάνει με την άσπρη άτρακτο = εξοικονόμηση βάρους). Μήπως θα ήταν καλό να ακούγαμε και ποια είναι αυτή από αυτούς που την έφτιαξαν πριν σχηματίσουμε μια ολοκληρωμένη γνώμη;

Τέλος, επειδή έχω εμπειρία στο να δουλεύω με ανθρώπους που σχεδιάζουν πράγματα (προϊόντα, συσκευασίες, websites και πολλά άλλα), η έρευνα, η δουλειά και η σκέψη πίσω από τέτοιου είδους κινήσεις rebranding είναι (συνήθως) εξαιρετικά ενδελεχής και σοβαρή. Επιπλέον δεν γνωρίζουμε τι ζητήθηκε από τους designers να φτιάξουν και να τονίσουν.

Το "δεν μου αρέσει κάτι" είναι απολύτως θεμιτό. Και σίγουρα εδώ δεν απαιτείται να κάτσει κάποιος και να γράψει πχ ότι "το γαλάζιο που εμφανίζεται στο ουραίο φτερό, δεν είναι και πολύ ωραίο, γιατί xxxxxxx". Αλλά από το δεν μου αρέσει κάτι, μέχρι ότι πλήρωσαν για παιδική ζωγραφική, δείχνει άγνοια.
6 x
Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Άβαταρ μέλους
nsap
Economy-Class
Economy-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGLC
x 44
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό nsap » 17 Δεκ 2019, 20:05

avro7446 έγραψε:Καλησπέρα,

Με λίγα φίλτρα απο το photoshop ... διακρίνεται το λογότυπο και λίγο η ουρά σύμφωνα.. απο φώτο με την σημερινή πτήση

Προσωπικά το όνομα πολύ μεγάλο μου φαίνεται.. λες και έχει κενό ανάμεσα στα γράμματα..
1 x

Άβαταρ μέλους
TAKIS
Business-Class
Business-Class
x 6

Δημοσίευσηαπό TAKIS » 17 Δεκ 2019, 21:21

mrk έγραψε:
αραγε ποσα πληρωσαν για αυτη την <<παιδικη>> ζωγραφικη;;;

Συγγνώμη κιόλας, αλλά κάπως δίνεις το δικαίωμα να γυρίσει να σου πει κάποιος "την επόμενη φορά να στο δώσουν εσένα να το κάνεις καλύτερο".

Καταρχήν εκφέρεις γνώμη χωρίς καν να το έχουμε δει πλήρως / στην αποκάλυψη του. Δεύτερον, υπάρχει κάποια λογική πίσω από την (όποια) βαφή (πέραν του προφανούς που έχει να κάνει με την άσπρη άτρακτο = εξοικονόμηση βάρους). Μήπως θα ήταν καλό να ακούγαμε και ποια είναι αυτή από αυτούς που την έφτιαξαν πριν σχηματίσουμε μια ολοκληρωμένη γνώμη;

Τέλος, επειδή έχω εμπειρία στο να δουλεύω με ανθρώπους που σχεδιάζουν πράγματα (προϊόντα, συσκευασίες, websites και πολλά άλλα), η έρευνα, η δουλειά και η σκέψη πίσω από τέτοιου είδους κινήσεις rebranding είναι (συνήθως) εξαιρετικά ενδελεχής και σοβαρή. Επιπλέον δεν γνωρίζουμε τι ζητήθηκε από τους designers να φτιάξουν και να τονίσουν.

Το "δεν μου αρέσει κάτι" είναι απολύτως θεμιτό. Και σίγουρα εδώ δεν απαιτείται να κάτσει κάποιος και να γράψει πχ ότι "το γαλάζιο που εμφανίζεται στο ουραίο φτερό, δεν είναι και πολύ ωραίο, γιατί xxxxxxx". Αλλά από το δεν μου αρέσει κάτι, μέχρι ότι πλήρωσαν για παιδική ζωγραφική, δείχνει άγνοια.

Εχεις δικιο οτι δεν το εχουμε δει πληρως..θα περιμενω λιγο..
Τωρα ως αναφορα την ερευνα και το τι ζηταει καθε εταιρια μην παιρνεις κι ορκο καθως και για την απηχηση του κοινου...σου θυμιζω το κραξιμο στην ΒΑ
για τις ουρες του world images logo που ηταν τραγικο....και δεν νομιζω να μην εγινε αντιστοιχη ερευνα απο την BA...
Τελος παντων δεν θα κοψουμε και φλεβες εν τελει αν αυτο τους αρεσε...ολα καλα :D
3 x

Άβαταρ μέλους
AirNewZealand
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANZ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 147

Δημοσίευσηαπό AirNewZealand » 18 Δεκ 2019, 08:17

Προσωπικά και εντελώς χάλια να είναι το κάθετο σταθερό, όλο το υπόλοιπο που βλέπω το θεωρώ κλάσεις ανώτερο από το σημερινό. Αν κάτι είναι επιπέδου παιδικής ζωγραφιάς κατά τη δική μου άποψη, είναι η γραμματοσειρά του Aegean στο σημερινό livery. Λες και κάποιος ξέχασε Caps Lock+Bold ενώ έγραφε.
2 x
Aircraft flown : AT4/AT7/DH4/DH8/D28/SH3/S20
AR1/100/142/CRJ/CR9/CRK/ER4/ERD/E75/E90
M11/M83/M90
CS3/318/319/320/321/AB3/AB6/313/333/343/346
717/727/732/733/734/73G/738/742/744/748/757/763/77W/788

MyFlightMemory Statistics

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 571

Δημοσίευσηαπό aakunz » 19 Δεκ 2019, 09:50

Όταν ένα μία εταιρεία έχει ένα επιτυχημένο ή καθιερωμένο brand, συνήθως δεν επιδιώκει να το αλλάξει εκ βάθρων, απεναντίας προχωρά σε μικροβελτιώσεις ή το συγχρονίζει αισθητικά με τις τάσεις της εποχής του. Στις αερομεταφορές, τα πιο πρόσφατα παραδείγματα που μου έρχονται είναι η SAS, η Lufthansa, η Swiss, η Iberia, η Turkish Airlines, η Finnair και η KLM.

Όταν ένα brand «στιγματίζεται» από κάθε είδους προβλήματα (χρεωκοπίες, κακοδιαχείριση, χαμηλό επίπεδο υπηρεσιών, ατυχήματα, σκάνδαλα), παραπέμπει σε ένα άλλο παρελθόν, όχι και τόσο ένδοξο ή απλά οφείλει να γίνει ανταγωνιστικότερο, τότε το rebranding οφείλει να είναι αντίστοιχο της αλλαγής που επιδιώκει ο ιδιοκτήτης να φέρει σε επιχειρησιακό επίπεδο. Τέτοια παραδείγματα είναι η Sibir που έγινε S7, η Aeroflot Nord που έγινε Nordavia, η Cyprus Airways, η Avianca, η Brussels Airlines, η Germanwings που έγινε Eurowings, η South African Airways στη μετά Apartheid εποχή και η JAT/Air Serbia.

Υποθέτω, ότι η Αιγαίου επέλεξε τον πρώτο δρόμο. Δε νομίζω πως θα δούμε ριζοσπαστικές αλλαγές, αφ' ενός γιατί το brand είναι επιτυχημένο και αναγνωρίσιμο έστω και σε περιφερειακό επίπεδο, εφ' ετέρου γιατί τέτοιες αλλαγές κοστίζουν μερικά εκατομμύρια, ειδικά σε μία εταιρεία αερομεταφορών, όπου πρέπει να αλλάξεις το λογότυπο από το κάθετο, τα υπόστεγα και τα bulkheads μέχρι τις χαρτοπετσέτες και τις εμετοσακούλες.
1 x

ECO
Economy-Class
Economy-Class
x 60

Δημοσίευσηαπό ECO » 19 Δεκ 2019, 11:05

Συμφωνώ απολύτως με τον “προλαλήσαντα” aakunz, να επισημάνω μόνο ως προς τις παρατηρήσεις της τελευταίας παραγράφου, ότι όχι μόνο για εταιρίες αερομεταφορών αλλά γενικότερα για όποιες εταιρίες που είναι >> κυρίως εισηγμένες κι όχι μόνο, δανειοδοτούμενες, υψηλού κύκλου εργασιών κερδοφόρες κλπ όταν επιχειρούν παρόμοιες αλλαγές rebranding όπως αυτές που αναφέρεις, προσθέτοντας επί πλέον κόστος αρκετών εκατομμυρίων δηλαδή …. “όπου πρέπει να αλλάξεις το λογότυπο από το κάθετο, τα υπόστεγα και τα bulkheads μέχρι τις χαρτοπετσέτες και τις εμετοσακούλες”, αλλά και αρκετές ακόμα υψηλού κόστους, πιστεύω ότι πέραν από ενδεχομένως χρήσιμες και επωφελείς για την εταιρία, εμπεριέχουν ενίοτε και ιδιοτελείς σκοπιμότητες για συγκεκριμένα Δ/κά Στελέχη που τις προτείνουν και ο νοών νοείτω!
1 x

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDK
x 211

Δημοσίευσηαπό flesland » 19 Δεκ 2019, 12:42

ECO έγραψε:πιστεύω ότι πέραν από ενδεχομένως χρήσιμες και επωφελείς για την εταιρία, εμπεριέχουν ενίοτε και ιδιοτελείς σκοπιμότητες για συγκεκριμένα Δ/κά Στελέχη που τις προτείνουν και ο νοών νοείτω!

Δεν μας το κάνεις λιανά και για εμάς που δεν το πιάσαμε; Δηλαδή είπαν κάποιοι στο κορόιδο Βασιλάκη να αλλάξουμε την εμετοσακούλα για να πάρει την δουλειά ο ανηψιός που έχει τυπογραφείο; Τι ακριβώς υπονοείς;
1 x

Άβαταρ μέλους
dtrach
Concorde-Class
Concorde-Class
x 72
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό dtrach » 19 Δεκ 2019, 13:19

όχι μόνο αυτό αλλά πχ Έγινα εγώ CEO, αυτή ειναι η εποχή μου και κάνω κάτι δραστικό για να φανεί η διαφορά
0 x

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDK
x 211

Δημοσίευσηαπό flesland » 19 Δεκ 2019, 16:33

Δεν νομίζω ότι οι μέτοχοι και κυρίως οι μεγαλομέτοχοι σκέπτονται ακριβώς έτσι...Καταρχάς η εταιρεία ανηκει σε 4-5 πρόσωπα (με το 60% σε 2 οικογένειες) που δεν είναι νέα στην αγορά (κάθε άλλο). Αν πάτε σε συνέλευση μετόχων με ζημιά και προσπαθήσετε να πείσετε αυτούς που έχουν βάλει τα χρήματα τους ότι το νεο λογκο είναι κατι δραστικό που δεν φέρνει χρήματα (κέρδη), δεν νομίζω ότι θα έχετε την συμπάθεια τους...Και μάλλον θα πουλήσουν.
1 x

LeonMarc
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): KIAD
x 3
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LeonMarc » 23 Δεκ 2019, 14:09

Νέο post στο twitter για της φήμες του καινούργιου logo από το Aviation Toulouse
https://twitter.com/Frenchpainter/statu ... 6224278528
0 x

Επιστροφή σε “Aegean Airlines”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες