Easyjet στην Ελλάδα

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για τις ξένες αεροπορικές εταιρείες που έρχονται σε Ελλάδα και Κύπρο
Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 67
Επικοινωνία:

Re: Easyjet στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Luz » 27 Ιούλ 2008, 16:37

Απευθείας δρομολόγιο για Άμστερνταμ για τις 7/11 με επιστροφή 10/11 με την Ο.Α στα 318€ τελική τιμή.Και με ενδιάμεσο με την Αλιτάλια στα 265€.Με την easyjet Αθήνα-Μιλάνο-Αμστερνταμ-Μιλάνο-Αθήνα θα μου κοστίσει μαζί με αποσκευή 89€+85€ 174€.Διαφορά διόλου ευκαταφρόνητη πιστεύω.Το μόνο μειονέκτημα βέβαια είναι ότι χάνεται η μέρα επειδή φτάνει αργά.
0 x

Άβαταρ μέλους
dreamer
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό dreamer » 28 Ιούλ 2008, 19:21

imaginas έγραψε:Απευθείας δρομολόγιο για Άμστερνταμ για τις 7/11 με επιστροφή 10/11 με την Ο.Α στα 318€ τελική τιμή.Και με ενδιάμεσο με την Αλιτάλια στα 265€.Με την easyjet Αθήνα-Μιλάνο-Αμστερνταμ-Μιλάνο-Αθήνα θα μου κοστίσει μαζί με αποσκευή 89€+85€ 174€.Διαφορά διόλου ευκαταφρόνητη πιστεύω.Το μόνο μειονέκτημα βέβαια είναι ότι χάνεται η μέρα επειδή φτάνει αργά.

Να ευχεσαι μονο να μην εχει καμμια τρελλη καθυστερηση καποια απο τις 2 πτησεις σου λογω καιρου-ομιχλης στο ΜΧP. Μου ετυχε να δω( και οχι να βιωσω ευτυχως) 6ωρες καθυστερησεις τς EASY απο το Μιλανο για α ρ κ ε τ ο υ ς ευρωπαικους προορισμους λογω καιρου...
0 x
From Abu Dhabi to the world...

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 67
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 28 Ιούλ 2008, 19:43

Ωχ μη μου λες τέτοια!Πιάνει ομίχλη εύκολα εκεί;
0 x

Άβαταρ μέλους
fotis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDM
x 1
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό fotis » 30 Ιούλ 2008, 13:12

imaginas έγραψε:Απευθείας δρομολόγιο για Άμστερνταμ για τις 7/11 με επιστροφή 10/11 με την Ο.Α στα 318€ τελική τιμή.Και με ενδιάμεσο με την Αλιτάλια στα 265€.Με την easyjet Αθήνα-Μιλάνο-Αμστερνταμ-Μιλάνο-Αθήνα θα μου κοστίσει μαζί με αποσκευή 89€+85€ 174€.Διαφορά διόλου ευκαταφρόνητη πιστεύω.Το μόνο μειονέκτημα βέβαια είναι ότι χάνεται η μέρα επειδή φτάνει αργά.

Άρα μήπως στο κόστος να υπολογίσεις άλλα (περίπου) 100 ευρώ που θα πληρώσεις στο ξενοδοχείο το οποίο θα χρεωθείς κανονικά, αλλά η μέρα σου θα είναι χαμένη;
0 x
Πετάει ο γάιδαρος!

http://www.videoart.gr
my flight memory statitics

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 67
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 30 Ιούλ 2008, 14:20

Η χαμένη μέρα είναι ένα θέμα,αλλά το ξενοδοχείο δε θα κοστίσει 100€ αλλά περίπου 60€.Οπότε η διαφορά που θα κερδίσω,είναι μια μέρα ακόμα στο Άμστερνταμ.
0 x

Leon
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Leon » 20 Αύγ 2008, 21:04

Ταξίδεψα για τρίτη φορά με ΕΖΥ και πρώτη απο Βερολίνο.Η αφεντιά μου στάθηκε καταρχάς τυχερός μια και δεν είχα καθυστέρηση καθόλου.

Βέβαια κάποιες άλλες πτήσεις είχαν καθυστέρηση.Μάλιστα για Μάλαγα νομίζω ήταν πάνω απο τρείς ώρες,ενώ και για Λίβερπουλ είχε σημαντική καθυστέρηση.Επίσης μεγάλη ταλαιπωρία στο check in μια και έκανα κάνα μισάωρο{παραπάνω} στην ουρά για να φτάσω στο γκισέ.Εντάξει Αυγουστος ήταν,Το πλήρωμα καλούτσικο και επαγγελματικό,φαγητό δεν δοκίμασα{κακές αναμνήσεις απο παλαιόερη πτήση}και καθαρό το σκάφος.

Παρότι κουνηθήκαμε αρκετά κατά την πτήση μπορώ να την χαρακτηρίσω την όλη εμπειρία με ΕΖΥ αξιοπρεπής!

Ελπίζω πάντως να μη κάνουν περικοπές στους ελέγχους των αεροπλάνων.
0 x

Άβαταρ μέλους
manaras
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό manaras » 25 Αύγ 2008, 16:38

Λογικα η easy θα κανει καθημερινο το θεσσαλονικη-λονδινο πλεον..α ρε στελιο γλεντια !
0 x
there is nothing conceptually better than rock n roll

Άβαταρ μέλους
COMPUTERISE
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό COMPUTERISE » 04 Σεπ 2008, 10:03

Δύσκολοι καιροί για ευκολο-πρίγκιπες...

Η Easy κόβει από το χειμερινό της πρόγραμμα της πτήσεις της Τρίτης και της Πέμπτης από Παρίσι και Βερολίνο...

Επίσης κομμένη η δεύτερη πτήση από Μιλάνο που αποπειράθηκε να αρχίσει...
0 x

doggas
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό doggas » 09 Οκτ 2008, 18:04

Πωω ρε παιδιά, ούτε μια κράτηση δε μπορεί να κάνει κάποιος με ήσυχο το μυαλό;

Έκανα το μεσημέρι μια κράτηση για Μιλάνο για δυο άτομα, μιας και οι τιμές για τέλη Νοεμβρίου ήταν εξευτελιστικές (περίπου 98Ε πήγαινελα 2 άτομα).
Βάζω τα στοιχεία, αλλά μου βγάζει ένα σφάλμα (ξέρετε... με σελίδα της easyjet εννοώ, όχι λόγω πρόβληματος σύνδεσης στο internet κλπ) που έλεγε πάνω κάτω ότι κάτι πήγε λάθος, ξαναπροσπαθήστε.
Ξαναπροσπαθώ, και μου βγάζει ότι η κάρτα μου δεν έχει λεφτά (λογικό όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων αφού μέσα στην κάρτα είχα 180Ε).
Ε φαντάστηκα ότι έβαλα κάποιο λάθος στοιχείο και αφού όταν ξαναπήγα να κάνω κράτηση είχε αυξηθεί η τιμή, αποφάσισα να κλέισω one-way Θεσσαλονίκη-Λονδίνο, σκοπεύοντας για επιστροφή να κάνω ξεχωριστή κράτηση για Αθήνα. Κόστος 60Ε. Στο στάδιο που σου χρεώνει την κάρτα, μου έβγαλε το ίδιο σφάλμα.

Πάω στην τράπεζα να τσεκάρω το υπόλοιπο, να δω γιατί δε γίνονται οι κρατήσεις και βλέπω ότι τα λεφτά είχαν αφαιρεθεί (160Ε περίπου, όσο οι πτήσεις).

Πάω στο account μου, και οι πτήσεις ήταν εκεί. Κάνω κλικ να δω λεπτομέρειες και πάλλι έβγαζε error page που λέει
"Συγνώμη αλλά προς το παρόν δεν είμαστε σε θέση να επεξεργαστούμε αυτά τα στοιχεία κράτησης. [rb02mx] "
, ενώ παράλληλα δε μου είχε σταλεί mail confirmation για καμιά πτήση (το είχα τσεκάρει και μετά την πρώτη κράτηση, πριν κάνω τη δεύτερη).

Παίρνω τηλέφωνο σε αυτό που λέει στην ιστοσελίδα, το αθηναϊκό αλλά δεν απαντάει. Έστειλα και ένα mail από το contact form του site τους...

Έχει τύχει σε κανένα σας κάτι παρόμοιο και αν ναι βρήκατε άκρη;

ΥΓ: Αν θεωρεί κάποιος moderator ότι δεν ταιριάζει εδώ το μήνυμα, ας το κάνει split. Ευχαριστώ.
0 x

ariadgr
Business-Class
Business-Class
x 2

Δημοσίευσηαπό ariadgr » 09 Οκτ 2008, 20:08

@doggas:

Δοκίμασε ξανά να επικοινωνήσεις. 210-3530300.
0 x

doggas
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό doggas » 22 Οκτ 2008, 13:15

just for the record που λένε:

πήρα δυο φορές τηλέφωνο και με συνδέσανε με αγγλικό τμήμα εξυπηρέτησης.
Την πρώτη , μετά από 20 λεπτά συζήτησης, μου απέκλεισε κάθε ενδεχόμενο επιστροφής χρημάτων.
Τη δεύτερη μετά από 35 λεπτά συζήτησης, και αφού ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπαν ότι ήθελα να τους κοροϊδέψω επειδή άλλαξα γνώμη (μιας και η δεύτερη κράτηση ήταν σε διαφορετική ημερομηνία), μου κάνανε τη "χάρη" να μου επιστρέψουν τους φόρους από τη δεύτερη κράτηση.
Τέλος πάντων, μιας και το χάσιμο μου ήταν περίπου 30 Ευρώ αν μου επιστρέφανε τους φόρους, δεν ασχολήθηκα περαιτέρω, αν και το λάθος ήταν 100% δικό τους (του συστήματος κρατήσεων), πράγμα που ποτέ δεν παραδέχτηκαν.

Προσοχή λοιπόν πάντα όταν κάνετε μια κράτηση και φαίνεται ότι κάτι δεν πήγε καλά, βεβαιωθείτε ότι ΟΝΤΩΣ δεν έχετε χρεωθεί πριν κάνετε άλλη κράτηση.
0 x

Άβαταρ μέλους
mak
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό mak » 18 Νοέμ 2008, 12:46

easyJet: Πτώση κερδών κατά 45%

http://www.naftemporiki.gr/news/static/ ... 593182.htm

Άουτς! This hurts.
0 x

Άβαταρ μέλους
no frills
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό no frills » 18 Νοέμ 2008, 19:07

το οτι κρατησε την κερδοφορια της με τις τιμες του πτρελαιου και με την παγκοσμια κριση.. ειναι πολυ θετικο σημαδι... :wink:
0 x

KGP
First-Class
First-Class
x 34

Δημοσίευσηαπό KGP » 18 Νοέμ 2008, 23:15

το θέμα είναι οι διαμάχες στο εσωτερικό της easyjet ΑΛΛΑ και με την κάτοχο του brand name "easy" και της easyjet
0 x
=================================================
«Εγώ ήξερα ότι τα Βαλκάνια είναι γεωγραφική περιοχή, αλλά στη RomTelecom έμαθα ότι είναι …δικαιολογία».

Χωρίς την αντίσταση του αέρα, το αεροπλάνο δεν θα έφθανε ποτέ τόσο ψηλά.

Άβαταρ μέλους
HEJ_fan
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό HEJ_fan » 19 Νοέμ 2008, 03:07

Κάποιες extra info για αυτή την εσωτερική διαμάχη και κάποια Hints από τους FT...

http://ftalphaville.ft.com/blog/2008/11 ... sy-stelios
0 x
HEJ320

Επιστροφή σε “Ξένες εταιρείες σε Ελλάδα και Κύπρο!”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης