Ryanair Ημερομηνία λήξης ταυτότητας

titan1

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
24/05/2010
Μηνύματα
2
Likes
0
Προσπαθώντας να κάνω check in μου ζητάει ημερομηνία λήξης ταυτότητας. Ως γνωστόν η Ελληνικές ταυτότητας δεν έχουν ημερομηνία λήξης. Στην easyjet γνωρίζουν το θέμα και λένε να βάζουμε ημερομηνία λήξης πέντε ή δέκα χρόνια μετά την έκδοση. Η πολιτική της ryanair για αυτό το θέμα ποια είναι;
Ευχαριστώ
 
Μηπως εννοουν το διαβατηριο??
 
Στο ίδιο πεδίο βάζεις ή διαβατήριο ή ταυτότητα. Όταν δεν έχεις διαβατήριο βάζεις την ταυτότητα που δεν έχει ημερομηνία λήξης και εκεί δημιουργείται το πρόβλημα.
 
επειδή δεν έχω όρεξη να το ψάξω στο σαιτ, έχω όμως την εντύπωση οτι η ryanair δέχεται μόνο διαβατήριο, ή κάνω λάθος; Μάλιστα είναι γνωστή και μια ιστορία σχετικά με μια celebrity της Αγγλίας, την οποία δεν δέχτηκαν σε πτήση επειδή δεν είχε διαβατήριο. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία στην πολιτική της...
 
Δεν είναι στο χέρι της αεροπορικής να καθορίσει τα ταξιδιωτικά έγγραφα καθώς αυτά οριζονται από τις διεθνείς συνθήκες που ισχύουν μεταξύ 2 ή ενός συνόλου χωρών. Το διαβατήριο είναι υποχρεωτικό για μερικές πτήσεις της Αφρικής. Φίλε titan1 αν ήμουν εσύ θα έβαζα μια τυχαία ημ/νια (πχ 10 χρόνια μετά την έκδοση), κανείς δεν πρόκειτε να κοιτάξει πότε λήγει η ταυτότητα σου και αν το κάνουν τους εξηγείς ότι οι ελληνικές ταυτότητες λήγουν 10 χρόνια μετά την έκδοση τους.
 
Τελικα ο φιλος που θα ταξιδευε τι εκανε με την ημερομηνια ληξης της ταυτοτητας? Δημιουργηθηκε κανενα ιδιαιτερο προβλημα ή ολα πηγαν κατ'ευχην?
Το ρωταω γιατι και εγω εχω στο αμεσο μελλον μια πτηση με ryanair και δε θα ηθελα να βρεθώ προ εκπληξεως.
 
παιδιά με τι ασχολείστε; έχω πετάξει με ryanair πέρσι από Ρώμη -> Βενετία κ δεν μου κοίταξαν ποτέ καν τα έγγραφα.

πέταξα το Φλεβάρη από Φρανκφούρτη Αθήνα με lufthansa και αφού έφτασα στο αεροσκάφος ρώτησα την αεροσυνοδό πως είναι δυνατόν να έχω μπει ως ΤΑΔΕ ΤΑΔΕ μέσα ενώ θα μπορούσα να είμαι ο ΔΙΝΑ ΔΙΝΑ επειδή κανείς δεν κοίταξα τα έγγραφα. Αφού μου είπε διάφορα κουφά μετά πήγε ρώτησε και ήρθε κ μου είπε ότι κάνουν δειγματοληπτικό έλεγχο και μου έφερε ένα κρασί από την biz class για να με χαλαρώσει

ΥΓ. πέρα του πόσες φορές έχω περάσει νερά, τυριά κλπ (από βιέννη πχ)
 
Φίλε titan1, στη Ryanair αν κάποιος επιλέξει να χρησιμοποιήσει ως ταξιδιωτικό έγγραφο την ταυτότητά του και δεν αναφέρεται εκεί ημερομηνία λήξης, τότε βάζει ως ημερομηνία λήξης την ημερομηνία επιστροφής του ταξιδιού. Το επεξηγεί όταν πας να τη συμπληρώσεις την ημερομηνία λήξης της ταυτότητας σε εμφανές σημείο.
Angel Aviation φυσικά και δέχονται ως travel document και ταυτότητες!!!!! Ρε παιδιά, αν δεν είστε σίγουροι για κάτι, τότε μην το γράφετε τζάμπα και παραπλανείτε τον κόσμο άδικα....
 
Αγαπητε niogr αυτο με το οτι καποιος βάζει ως ημερομηνία λήξης την ημερομηνία επιστροφής του ταξιδιού που ακριβως το περιγραφει? Μπορεις να μου δωσεις ενα link?
Στην περιπτωση που καποιος κανει ενα ταξιδι one-way τοτε τι γινεται?
 
...Η βαζεις την τελευταια ημερομηνια που σε αφηνει το συστημα καπου 31/12/2030 αν θυμαμαι καλα...
Δοκιμασμενο σε πανω πανω απο 20 πτησεις της Ryanair (εξαλλου το χαρτι για online check in δεν γραφει πουθενα ημερομηνια ληξης ταξιδιωτικου εγγραφου)
@Angel Aviation στην Αγγλια δεν εχουν ταυτοτητες οποτε αν δεν εχεις διαβατηριο δεν μπαινεις στην πτηση
 
Top