Ταξιδιωτικά έγγραφα

Αναζήτηση πτήσεων και πληροφοριών ταξιδιού, προσφορές αεροπορικών κτλ.
Άβαταρ μέλους
airzena
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): TGZ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): UGTB
x 28

Re: Ταξιδιωτικά έγγραφα

Δημοσίευσηαπό airzena » 27 Σεπ 2013, 14:08

Ωραία όλα αυτά τα γραπτά και οι νόμοι,….;;;…;;; αλλά στην πραγματικότητα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλό θα είναι να έχεις Διαβατήριο. Έχει συμβεί σε φίλο μου που συνταξιδεύαμε για IST να μην τον αφήσουν να μπει με νέου τύπου ταυτότητα και χωρίς το Φ. Είναι σε ποιόν θα πέσεις και άντε να γυρνάς πίσω. Μου έχει τύχει να μην με αφήνουν να κάνω check-in στο Ρέικιαβικ γιατί η ταυτότητά μας δεν γράφει ημερομηνία λήξης. Άντε να τους πείσεις ότι οι Ελληνικές Ταυτότητες ισχύουν 10 χρόνια μετά την ημερομηνία έκδοσης. Τέλος έχει τύχει σε φίλο μου στο αεροδρόμιο του Ανόβερο για πτήση της Α3 να μην τον επιβιβάζουν με Ρουμανική ταυτότητα και έπρεπε να κάνει δήλωση ότι εάν δεν τον δεχτούν στην Ελλάδα θα γυρίσει με δικά του έξοδα πίσω.
Κατ εμέ η Ε.Ε. δεν είναι σωστή, από την στιγμή που επιτρέπει την μετακίνηση με ταυτότητα, ΘΑ έπρεπε να υπήρχε ενημερωτικό δελτίο / φυλλάδιο σε όλα τα Ευρωπαϊκά αεροδρόμια με φωτογραφία των ταυτοτήτων και τις ιδιαιτερότητες της κάθε μίας.
Δεν πρέπει ο κάθε υπάλληλος αεροπορικής, - αεροδρομίου, -ελέγχου να κάνει ότι θέλει.
Από την στιγμή που δεν γίνεται αυτό καλό θα είναι να ταξιδεύεις με Διαβατήριο εκτός και εάν έχεις αντίγραφο του νόμου και να προσπαθείς να πείσεις το κάθε ανευ/ υπεύθυνο.

Το ότι έχει επιβιβαστεί κάποιος με φοιτητικό πάσο Αυτό είναι Ελληνική Μαγκιά.
Αυτά κάνουμε και μας θεωρούν Μπανανία.
Όσο για το νέο δίπλωμα οδήγησης και αυτό δεν είναι σωστό γιατί δεν ενέχει θέση ταυτότητας.
Εάν γίνουμε όπως Αμερική που δεν υπάρχει ταυτότητα αλλά το δίπλωμα οδήγησης ενέχει θέσης ταυτότητας, ΑΦΜ κ.λπ. γιατί ο ίδιος (ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ) αριθμός υπάρχει σε όλα τα έγγραφα σου στις ΗΠΑ.
0 x
http://my.flightmemory.com/magistros3

firefight31
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό firefight31 » 10 Νοέμ 2013, 10:05

Καλησπερα παιδια..αν και δεν πρεπει να ειμαι στο σωστο forum...ερωτηση...Εχω υπηρεσιακη ταυτοτητα(πυροσβεστικης)και θελω να ταξιδεψω γερμανια τα χριστουγεννα αλλα δεν εχω διαβατηριο..μπορω να ταξιδεψω με το νεου τυπου διπλωμα αντι διαβατηριου;;;;Ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο;ευχαριστω
0 x

Άβαταρ μέλους
airman-SKG
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 8

Δημοσίευσηαπό airman-SKG » 10 Νοέμ 2013, 14:52

Όχι, η άδεια οδήγησης δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση το διαβατήριο ή την αστυνομική ταυτότητα ως ταξιδιωτικό έγγραφο απόδειξης ταυτοπροσωπίας.

Για περισσότερες πληροφορίες κάλεσε το αστυνομικό τμήμα του αεροδρομίου.
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 528

Δημοσίευσηαπό aakunz » 10 Νοέμ 2013, 20:34

Η Άδεια Οδήγησης γίνεται δεκτή μόνο για πτήσεις εσωτερικού. Για το εξωτερικό απαιτείται διαβατήριο ή Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας (ή Laissez Passer για έκτακτες περιπτώσεις).
0 x

Αντιγόνη Βει
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Αντιγόνη Βει » 27 Ιούλ 2014, 16:20

Καλησπέρα!! Θέλω να ταξιδέψω για μια βδομάδα περίπου τον ερχόμενο Σεπτέμβρη στην Ιταλία! Δεν εχω ξανά ταξιδέψει στο εξωτερικό και δεν εχω διαβατήριο και δεν νομίζω να προλάβω να το εκδοσω πριν την ημερομηνία που επιθυμώ να φυγω! Θα ήθελα να ρωτήσω εαν γινεται να ταξιδέψω μονο με την αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου δεδομένου του οτι ειμαι ανήλικη (17 ετών) ;;;
0 x

Άβαταρ μέλους
flyaway_sky
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
x 3

Δημοσίευσηαπό flyaway_sky » 27 Ιούλ 2014, 19:34

Αντιγόνη, το διαβατήριο πλέον βγαίνει σε λιγότερο απο μια βδομάδα, οπότε μεχρι να πας, οχι ένα, αλλα δέκα βγάζεις που λέει ο λόγος. Όμως απο τη στιγμή που θα πάς Ιταλία που είναι ΕΕ, τότε ναι μπορείς να ταξιδέψεις με τη νέα ταυτότητα χωρίς να μπείς στη διαδικασία για επιπλέον έξοδα
0 x

Pindrops
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Pindrops » 03 Οκτ 2014, 16:50

Γεια χαρά,
θα ταξιδέψω την Κυριακή για Λονδίνο με την Thomson. Ωστόσο σήμερα καθώς πήγα να κάνω check - in συνειδητοποίησα ότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με την ταυτότητά μου καθώς στο site της Thomson δε με άφηνε να το κάνω online αλλά μου ζητάει να εμφανιστώ στο γκισέ με τα έγγραφά μου. Η ταυτότητα μου εκδόθηκε το 2002 και έχει ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες.
0 x

Άβαταρ μέλους
jj_lgkr
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SAA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDH
x 51

Δημοσίευσηαπό jj_lgkr » 03 Οκτ 2014, 20:01

Αν έχει χειρόγραφα τους χαρακτήρες, δε θα στη δεχτούν στην άφιξη στην Αγγλία. Αρκετές φορές η thomson δε σε αφήνει να κάνεις check in online, για διάφορους λόγους. Μάλλον τώρα θέλουν να δουν την ταυτότητα.
0 x

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDK
x 197

Δημοσίευσηαπό flesland » 03 Οκτ 2014, 21:01

Θα μου κανε εντύπωση αυτό που λες, ακόμα και χειρόγραφό παραμένει επίσημο έγγραφο του ελληνικού κράτους. Υπάρχει κάπου σαφής διαχωρισμός;
0 x

Pindrops
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Pindrops » 04 Οκτ 2014, 04:59

Τι σημαίνει ότι δε θα μου την κάνουν δεκτή στην άφιξη; Θα με βάλουν να γυρίσω πίσω ή θα περιμένη 6 μέρες στο αεροδρόμιο μέχρι την επιστροφή μου;
0 x

Άβαταρ μέλους
jj_lgkr
Business-Class
Business-Class
x 51

Δημοσίευσηαπό jj_lgkr » 04 Οκτ 2014, 20:08

Μάλλον ήμουν λίγο υπερβολικός, το πιο πιθανό είναι να στη δεχτούν, αλλά θα σε ταλαιπωρήσουν. Το πρόβλημα με τις ελληνικές ταυτότητες είναι κυρίως ότι δεν έχουν ημερομηνία λήξης, με αποτέλεσμα να μην τηρούν την συνθήκη σένγκεν η οποία απαιτεί κάποια μορφή ταυτοπροσωπίας που να έχει μέγιστη ισχύ 10 χρόνια (οι ταυτότητες υποτίθεται πρέπει να αλλάζονται κάθε 15 χρόνια λέει το υπουργείο, αλλά φυσικά αυτό δεν αναγράφεται πουθενά).
Μου έχει τύχει κοπέλα μπροστά μου στο Gatwick να περάσει χωρίς πρόβλημα σε 20 δευτερόλεπτα με χειρόγραφη, και στο Leeds/Bradford φίλος να περιμένει 1 ώρα και βάλε. Δεν το βρίσκω και κάπου να δεις και το επίσημο... Τι να σου πω, φαντάζομαι στο Gatwick πας, θα είσαι λογικά οκ, καλή πτήση!
0 x

Pindrops
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Pindrops » 05 Οκτ 2014, 06:12

Ναι στο Gatwick φτάνω. Νομίζω μάλλον δε θα έχω πρόβλημα. Αισθάνομαι ένοχος γιατί το έψαξα τελευταία στιγμή. Θα έχω παντως και ένα παλιό διαβατήριο μαζί μου. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ θα ενημερώσω και για το τι έγινε.
0 x

Άβαταρ μέλους
jj_lgkr
Business-Class
Business-Class
x 51

Δημοσίευσηαπό jj_lgkr » 05 Οκτ 2014, 14:43

Όχι μην ανησυχείς, θα σε αφήσουν να μπεις στη χώρα. Με το παλιό διαβατήριο, έστω και ληγμένο αν σου αρχίσουν τη γκρίνια κλπ, το δείχνεις και είσαι οκ. Καλό ταξίδι και πάλι (αν δεν πετάς ήδη)
0 x

spotterakis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): EZY
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 150

Δημοσίευσηαπό spotterakis » 05 Οκτ 2014, 19:56

Έχω πετάξει 2 φορές με TO στο LGW-SKG,πάντα με αυτότητα και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα,ούτε στο τσεκ-ιν ούτε στο αεροδρόμιο..
0 x

Άβαταρ μέλους
jj_lgkr
Business-Class
Business-Class
x 51

Δημοσίευσηαπό jj_lgkr » 06 Οκτ 2014, 20:43

Και εγώ με ταυτότητα πάνω από 20 φορές έχω ταξιδέψει για LGW, αλλά με την καινούργια την τυπωμένη. Με τη χειρόγραφη είναι το πρόβλημα.
0 x

Επιστροφή σε “Αναζήτηση πτήσεων, πληροφοριών & προσφορές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες