Innsbruck vs. Salzburg

cavo_paradiso

Business-Class-Member
Εγγραφή
25/12/2005
Μηνύματα
398
Likes
0
Περιοχή
Athens
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AUA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGMG
Καλησπέρα σας.
Σκοπεύω να επισκεφτώ μια εκ των πόλεων λίαν συντόμως αλλα δεν ξέρω πιο από τα δυο αξίζει περισσότερο. Παρακαλώ θα ήθελα γνώμες k ως απλοί τουρίστες αλλα και ως spotters (διότι το ταξίδι θα περιλαμβάνει k τα δυο ;) )

Ευχαριστώ πολύ
 
Re: Innsburg vs. Salzburg

cavo_paradiso":287nb78i said:
...Παρακαλώ θα ήθελα γνώμες k ως απλοί τουρίστες...
Θεωρώ ότι το Ζάλτσμπουργκ κερδίζει στα σημεία.
Ίσως θα μπορούσες να μοιράσεις τις μέρες σου και στα δύο. Τρεις μέρες είναι υπεραρκετές για κάθε πόλη.
Στη θέση σου θα νοίκιαζα ένα αυτοκίνητο και θα γύριζα τα χωριά σε ακτίνα 150-200 χιλιομέτρων.
 
Re: Innsburg vs. Salzburg

cavo_paradiso":5dl4lheo said:
Σκοπεύω να επισκεφτώ μια εκ των δυο burg


Μια μικρή και ασήμαντη διορθωσούλα, μόνο το ένα είναι -burg, το άλλο είναι -bruck. (brücke=γέφυρα)

Όσον αφορά την ερώτηση σου, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα, αλλά αν ήταν να διαλέξω μόνο ένα εκ τον δυο θα διάλεγα το Salzburg
 
Re: Innsburg vs. Salzburg

Για χειμώνα το Ίννσμπρουκ είναι ομορφότερο. Το Σάλτσμπουργκ είναι ωραίο από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο. Επίσης, η προσέγγιση στο Ίννσμπρουκ είναι συναρπαστικότερη, όπως και το spotting καλύτερο. Στο Kranebitten μπορείς να βγάλεις πολύ ωραίες φωτογραφίες!
 
Re: Innsburg vs. Salzburg

Έχω πάει μόνο στο Ίνσμπρουκ και είναι απίστευτο.
έχει μικρά γραφικά χωριά τριγύρω και εάν είσαι φάν των χειμερινών σπορ θα βρεις πολλές πίστες σε κοντινές αποστάσεις.
 
Innsbruck δαγκωτό, και από κει μία ώρα μακρία βρίσκεται το Ischgl οπου είναι η Μύκονος *κοσμοπολίτικη* του χειμώνα, με μεγάλες πίστες σκι και τρομερή πίστα night sleddging.....
 
Innsbruck είναι πολύ όμορφο και ίσως δε χρειάζεσαι πάνω από 1-1,5 ημέρα για να το δεις. Το θέμα είναι να πάς στα γύρω χωριά των Άλπεων που είναι φανταστικά. Επίσης μια εκδρομή με αμάξι ή τραίνο στη κοιλάδα κατά μηκός του ποταμού Inn είναι απαραίτητη . Salsburg δεν έχω πάει και δεν ξέρω.
 
Αν πας Salzburg μην παραλείψεις να περάσεις μια βόλτα (και μια νύχτα, θα έλεγα εγώ) και από το σχετικά γειτονικό Hallstatt απ'όπου και σου γράφω αυτή τη στιγμή. ΜΑΓΙΚΟ. ;)
 
Πάνε καλύτερα στο Innsbruck!!!!
 
Top