π.α.-γυναίκες

ΜαρίαKαπ.

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
20/05/2012
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας.
Είμαι 18 χρονών και αύριο ξεκινούν οι πανελλήνιες.Έχω στο νου μου κάποιες σχολές που θα ήθελα να δηλώσω και μία από αυτές είναι η σχολή Ικάρων στο Τμήμα Ιπτάμενοι,η οποία μου αρέσει πολύ,αλλά έχω αρκετούς ενδοιασμούς γιατί είμαι κοπέλα.Γι'αυτό θα ήθελα να μάθω πώς είναι οι γυναίκες στη σχολή αυτή,πώς αντιμετωπίζονται σε αυτό το ανδροκρατούμενο τμήμα;Υπάρχουν διακρίσεις με την έννοια επειδή είναι γυναίκες δεν πετούν ή όχι;Ισχύει ότι θα ελαττώσουν τις εισακτέες θέσεις για τις γυναίκες;Όποια πληροφορία μπορεί να μου δώσει κάποιος που ξέρει,τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Όπως σε διαβεβαίωσε το μέλος fotis, Μαρία, δεν υπάρχουν διακρίσεις.
Το μέλος panos μάλιστα, σου έστειλε λινκ για να το εξακριβώσεις και ιδίοις όμμασι.
Εμετός.
 
Αγαπητέ MindTraveller, διακρίνω μια μομφή σχετικά με την απάντησή μου στο αν υπάρχουν διακρίσεις ή όχι.
Η ερώτηση της υποψήφιας ήταν ξεκάθαρη και αφορούσε στο αν πετάνε ή όχι οι γυναίκες λόγω διακρίσεων.
Η απάντησή μου είναι σαφέστατη: Οι γυναίκες πετάνε, άρα διάκριση δεν υπάρχει σχετικά με αυτό.
Έχει τύχει να πετάξω ως επιβάτης με συγκυβερνήτη γυναίκα σε C-27 και γνωρίζω προσωπικά ότι υπάρχει γυναίκα πιλότος σε μαχητικό στη Λάρισα. Οι συγκεκριμένες γυναίκες πετάνε κανονικότατα.
Αν για τις γυναίκες υπάρχουν άλλου είδους διακρίσεις στη σχολή δεν το γνωρίζω και δεν τέθηκε καν σαν ερώτημα.
 
Υπάρχουν και 2 Ιπτάμενες στα Super Puma.
Πρότεινα στο μέλος που ρώτησε, έναν τρόπο για να πληροφορηθεί περισσότερα, αλλά δεν έλαβα απάντηση. Βέβαια δεν έχει ξαναλογκάρει μετά την ερώτησή της...
 
Top