LG53 Lamia

Μιτσις

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
02/02/2009
Μηνύματα
5
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
Aeg
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LG53
LG53. Το μικρο αεροδρομιο της Λαμιας που δυστυχως δεν εχει καμια εμπορικη και επιβατικη κινηση.Το αεροδρομιο ανηκει
στην πολεμικη αεροπορια αλλα προς μεγαλη μου εκπληξη δεν χρησιμοποιειται ουτε απο υπερελαφρά αεροσκάφη.

Συντεταγμένες . Ν38 52 33 Ε22 26 09
Στοιχεία διαδρόμου : Ασφάλτινος, 1100x50 m, 13/31 Αlt 38 ft

Eπησις υπαρχει και ιδιωτικη εταιρεια Jet Charter Services η ELITE JETS που κανει Charter Services και στην Λαμια.
( http://www.jetcharters.com )
 

Attachments

  • lamia.jpg
    lamia.jpg
    30,3 KB · Προβολές: 1.512
Re: LG53 Αεροδρομιο Λαμιας

Μιτσις":434cpyse said:
Eπησις υπαρχει και ιδιωτικη εταιρεια Jet Charter Services η ELITE JETS που κανει Charter Services και στην Λαμια.
( http://www.jetcharters.com )

Στην ιστοσελίδα της έχει απλά αρχείο όλων των αεροδρομίων του κόσμου που μπορούσε να βρει.
Αυτό δε σημαίνει πως κάνει πτήσεις σε όλα αυτά τα αεροδρόμια :)
 
Re: LG53 Αεροδρομιο Λαμιας

Xα!!

Αυτο το αεροδρομιακι(χωρις να θελω να το προσβαλω!)το ξερω πολυ καλα γιατι διπλα του ειναι το τιμημενο ΤΕΙ ΛΑΜΙΑΣ (οεοεοε!! :laola: )και εχω δει παρα πολλες φορες,κυριως Σεπτεμβρη νομιζω, να σηκωνονται μικρα αεροσκαφη για το προγραμμα αεροψεκασμων στα χωραφια της Λαμιας..!

Παντως περα απο αυτη τη χρηση, δε βλεπω καποια αλλη που θα μπορουσε να εχει.Ειναι πολυ μικρο για να δεχτει κοσμο(δεν εχει καθολου υποδομες).

Ουτε φυσικα θα συνερε να μεταφερθουν εμπορευματα γιατι ειναι 220 χμ. απο την ΑΤΗ και λιγο ππαραπανω απο SKG..Ποιος θα εφερνε ετσι εμπορευματα, ενω θα μπορουσε να το κανει φθηνοτερα και εξισου γρηγορα με φορτηγο?
 
Re: LG53 Αεροδρομιο Λαμιας

Αντιγράφω απ' το LamiaReport
Μεγάλη επενδυτική Ασιατική εταιρεία είναι έτοιμη να προχωρήσει σε επένδυση 5 δισεκαμμυρίων ευρώ, ίσως και παραπάνω, στα Καμένα Βούρλα.
Η περιοχή που βρίσκεται το Camping του Ε.Ο.Τ. αλλά και χιλιάδες άλλα στρέμματα θα μετατραπούν σε "Monte Carlo" της Ελλάδας.

Μαρίνα μεγάλης χωρητικότητας σκαφών, Καζίνο, ξενοδοχειακά συγκροτήματα με ιαματικά και τεράστιες πισίνες, ακόμη και Disneyland έχουν στα σχέδιά τους, μεταξύ άλλων, οι Ασιάτες επενδυτές. Ακόμη στα σχέδιά τους είναι και κατασκευή αεροδρομίου για πτήσεις τσάρτερ.

Πέραν του ότι βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για Athens North, αδυνατώ να σχολιάσω οτιδήποτε άλλο... :mrgreen:

ΥΓ
Αν και δεν αναφέρεται συγκεκριμένη τοποθεσία, υποθέτω ότι θα "αναπτύξουν" το συγκεκριμένο α/δ.
 
Re: LG53 Αεροδρομιο Λαμιας

Εγώ πάλι γιατί δεν πιστεύω τέτοια πράγματα όταν τα ακούω; Προεκλογική περίοδος έρχεται, ανεβαίνουν και οι αξίες των εχόντων "χώρο" στην περιοχή. Η σοφή παροιμία προτρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι, αλλά όταν διαβάζω κάτι τέτοια, και ιδιαίτερα στην περιφέρεια από τα τοπικά μέσα, δεν μπαίνω καν στον κόπο να πάρω καλάθι.

ΥΓ: Μου θυμίζει προεκλογική υπόσχεση υποψηφίου δημάρχου πλησίον του LGAV, ο οποίος υποσχόταν (λίγο πριν ανοίξει το Ελ.Βεν.) πως θα έκανε την πόλη Φρανκφούρτη (μια μπανάνα :banana: ) και θα την μετέτρεπε σε... επίνειο των Μεσογείων!!! (άλλη μια μπανάνα :banana: ).
 
Re: LG53 Αεροδρομιο Λαμιας

Να'σαι καλά ΟΑ701 που βρήκες αυτό το άρθρο. 2 θέλω να σχολιάσω και δεν κρατιέμαι:

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του LamiaReport οι επενδυτές έχουν επισκεφθεί από το 2008, τουλάχιστον 6 φορές την περιοχή, με απόλυτη μυστικότητα.

Πόση μυστικότητα μπορούν να κρατήσουν Ασιάτες επενδυτές στα Καμένα Βούρλα; Μεταμφιέστηκαν σε ντόπιους ψαράδες μήπως; :banana:

Ο μόνος που γνωρίζει λεπτομέρειες και έχει προσπαθήσει πολύ γι'αυτό, είναι ο Δήμαρχος Καμένων Βούρλων κ.Μάκης Αντωνίου. Οι ίδιες πληροφορίες λένε ότι τα master plans έχουν βασιστεί στις αναπτυξιακές μελέτες που είχε κάνει το Πολυτεχνείο την περίοδο 2007-2008 για το Δήμο Καμένων Βούρλων.

Και έιναι ο μόνος που ξέρει τον κωδικό για την δισκέτα των μελετών. Οι Ασιάτες χωρίς τον κύριο Μάκη δεν πληρώνουν γιατί έχει προσπαθήσει τόσο άλλωστε για το νέο Μόντε Κάρλο.
 
Δημοσίευμα του capital.gr αναφέρεται στην σχεδιαζόμενη επένδυση στα Καμένα Βούρλα η οποία και συνοδεύεται απ' την επέκταση του α/δ της Λαμίας ώστε να αποφευχθεί ο ακριβός Βενιζέλος
...η επιθυμία των επενδυτών είναι να συνδυαστούν όλα αυτά με την επέκταση του αεροδρομίου στη Λαμία, ώστε να υπάρχει άμεση -και φθηνότερη από αυτή στο «Ελευθέριος Βενιζέλος»- πρόσβαση στο χώρο....

Το δημοσίευμα κάνει λόγο για προχωρημένες επαφές και μάλιστα σήμερα οι ενδιαφερόμενοι θα κατέθεταν πρωτοκολλημένη την πρόταση τους στην κυβέρνηση ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία.
:arrow: Capital.gr

Kατ' αρχάς, και ελπίζοντας να μην πρόκειται για προεκλογικές μούφες όπως ανέφερε παραπάνω το σοφό παιδί, μακάρι να είναι υπαρκτό το ενδιαφέρον και να συνοδεύεται κι απ΄τα ανάλογα κεφάλαια. Καλό θα κάνει...

Κατα δεύτερον, μία ένσταση την έχω σχετικά με την αξιοποίηση του αεροχώραφου της Λαμίας αφού 70-80 χλμ βοριότερα υπάρχει και λειτουργεί το κρατικό (προς το παρόν) α/δ της Αγχιάλου το οποίο και θα μπορούσε κάλλιστα να αξιοποιηθεί απ' τους ενδιαφερόμενους (βέβαια, αν η επένδυση στο α/δ της Λαμίας γίνει με ιδιωτικά κεφάλαια, δεν έχω κανένα πρόβλημα).

Τέλος, απ' τον Βενιζέλο θα υπάρξει καμία αντίδραση επιτέλους? Του έχει ήδη βγεί το όνομα...
 
Aγαπητά μέλη, απ' ότι διάβασα προσεκτικά στον εν λόγω σύνδεσμο, ο δημοσιογράφος κάνει λόγο για επένδυση 2 δις. Απ' ότι βλέπω η επένδυση έβαλε nose down και έπεσε από τα 6 στα 2 δις έουρος (λέμε τώρα.. μαθαίνουμε αθιρμητική). Η Αλήθεια είναι ότι έχω μία αδυναμία να μην καλοδέχομαι επενδυτές με ελληνικά ονόματα και κεφάλαια από την ασιατική ήπειρο...αλλά... άνθρωποι είναι, όνειρα έχουν. Άλλωστε δεν υπάρχει πιο ταιριαστό πρότζεκτ για τα Καμένα Βούρλα από ένα "Cameno Venetian" (ακολουθώντας το ρεπορτάζ πάντα). Το ότι το Volos International είναι μιά ώρα και κάτι δρόμο από τη Λαμία, θα υποθέσω ότι μπορεί δυνητικά να μελετήθηκε από το ΕΜΠ.. και να απορρίφθηκε (λέμε τώρα.. μαθαίνουμε μπίζνες πλαν). Πάντως το lamia International έχει τριγύρω υπέροχους λόφους για καλό σπότινγκ. Το ότι η περιοχή προσφέρεται για σοβαρές επενδύσεις θα το παραδεχτώ με τα χίλλια. Ζώντας άλλωστε στην εν λόγω Περιφέρεια, γνωρίζω τις ανάγκες και τις κινήσεις το τελευταίο διάστημα. Υπάρχει μία κάποια εστίαση στα Καμμένα Βούρλα είναι αλήθεια. Υπάρχει και άλλη μία πιο δυτικά. Κρατάω όμως πολύ μικρό καλάθι γιατί κάποιες κινήσεις (πέστε τις και μελέτες αν θέτε) δεν προχωράνε με σωστά εργαλεία αλλά με σάλτσες και όνειρα γλυκά. Λείπει ένας σωστός "οδικός χάρτης" κα φοβάμαι ότι η έγερση θα είναι απλά για να υπάρξει αλλαγή κατεύθυνσης προς το άλλο πλευρό. Εύχομαι βαθύτατα να διαψευστώ παταγωγδώς.

δικός σας

Υ.Γ. Ψάχνω δε μία φωτογραφία του καλοκαιριού από το Lamia International.. πού θα πάει... θα τη βρω.. :mrgreen:
 
Υπάρχει,άν δέν απατώμαι,και μία αεροπορική εταιρεία Air Lamia (ή Lamia Air,κάπως έτσι) μέ ένα ATRάκι.Θα μπορούσε να χρησιμοποιήση το εν λόγω αεροδρόμιο ώς hub :mrgreen:

Πέραν τής πλακός πάντως,κι'εγώ την έχω την ενστασούλα μου για το "αεροχώραφο" τής Λαμίας,όχι μόνο λόγω τής ύπαρξης τής Αγχιάλου κοντά σ'αυτό αλλά και γιατί τώρα τελευταία βλέπω ότι όλο συζητήσεις γίνονται γιά να ανασυσταθούν ξεχασμένα αεροδρόμια που απέχουν μεταξύ τους λιγώτερο από 100 χιλιόμετρα και τελικά θα καταλήξουμε να έχουμε περισσότερα αεροδρόμια από τίς ΗΠΑ............
 
Top