Επαναπατρισμός νεκρού

darklife737

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
24/01/2013
Μηνύματα
27
Likes
1
Περιοχή
Athens
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
FACEBOOK
mitsakos.energy
YOUTUBE
mitsakosNRG
Καλησπερα στην ομάδα... το ερώτημα μου είναι κάπως μακάβριο αλλά σχετικό με τον χώρο....

Συγγενής φίλου ο οποίος απεβίωσε στην Αυστραλία θα επαναπατριστει ώστε να ταφεί στον τόπο του σε περίπου 1 εβδομάδα...
Και η ερώτηση μου είναι η εξής.
Γνωρίζουμε τι διαδικασία ακολουθείται σε αυτή την περίπτωση. Δηλαδή φτάνει η σωρός στο Βενιζέλος και μετά τι? Ελέγχεται από κάποιον? Περνάει από το τελωνείο? Γενικά πόση ώρα μετά την άφιξη στο αεροδρόμιο θα παραδοθεί στους οικείους του.?

Ερωτώ καθότι προσπαθούν οι άνθρωποι να κανονίσουν την μεταφορά σε περιοχή της Πελοποννήσου και δεν γνωρίζουν που να απευθυνθούν για περισσότερα.

Ζητώ συγγνώμη αν δεν είναι η κατάλληλη ενότητα για αυτή την ερώτηση. Κάθε πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη.

Σας ευχαριστώ.
 
Δεν γνωρίζω προσωπικά, αλλά φαντάζομαι πως ο καλύτερος (και εγκυρότερος) τρόπος να μάθεις θα ήταν να ρωτήσεις στο γραφέιο κηδειών που θα αναλάβει τη μεταφορά από το αεροδρόμιο (φαντάζομαι θα έχουν εμπειρία με προηγούμενες περιπτώσεις).
 
Συνήθως υπάρχουν γραφεία τελετών που αναλαμβάνουν τέτοιες υποθέσεις (επαναπατρισμούς) και διεκπεραιώνουν όλες τις απαραίτητες διαδικασίες. Ίσως είναι η καλύτερη λύση.
 
Πρώτα απ'ολα πρέπει να το κανονίσεις στην Αυστραλία , γιατί υπάρχει διαδικασία για αυτές τις περιπτώσεις. Εδώ που δουλεύω τις περιπτώσεις αυτές τις αναλαμβάνει η International SOS που είναι μάλλον η μεγαλύτερη εταιρεία για αυτή την δουλειά (και φαντάζομαι ακριβότερη). Το γραφείο στην Ελλάδα μπορεί συνήθως να ενεργήσει σε μικρό χρόνο για την παραλαβή, αν έχει ήδη ειδοποιηθεί.
 
Top