Φωτογράφιση Ελληνικού

lazarosath

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
26/03/2014
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα καταρχάς.
Μπορώ να πω ότι απλά είμαι τυχερός που επιτελους θα ξεκινησω μερικες βολτες για αεροφωτογραφιση μερικων ωραιων τοπιων γυρω απο την Αττικη, με ενα φιλο που κανει μαθηματα στο Τατοι, αλλα για αυτα και καποιες αποριες που εχω θα σας πω σε αναλογο τοπικ.

Να ζητησω προκαταβολικα συγνωμη αν το θεμα που ανοιγω δεν ειναι στο σωστο μερος.
Ενδιαφερομαι να φωτογραφισω τις κτιριακες εγκαταστασεις του Ελληνικου , και στην Ποσειδωνος και στην Βουλιαγμενης.

Για προσωπικη χρηση, ερασιτεχνικη ληψη, μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα, καθαρα για τις αναμνησεις μου που τοσα χρονια ταξιδευα.(Ουτε φωτογραφικη ειχα, ουτε ηξερα την ολη πορεια πως θα παει).

Επειδη λοιπον στην Ελληνικον ΑΕ, τα μασανε, οι μισοι λενε ναι, οι αλλοι μισοι οχι, αλλα εγγραφη αδεια, δεν απαιτειται, και οταν πηγα εκει, μου τα αλλαξανε ολα, και τα μπαλακια πηγαινανε ο ενας στον αλλο (κλασικη Ελλαδα), ζηταω τη βοηθεια σας.
Μου αρεσε που μια κυρια μου λεει ''σημερα ειμαστε, αυριο οχι, μπορει να προλαβετε τα μπαζα''. Και ελεγε αληθεια, η συγκεκριμενη, τα JCB & Caterpilar & φορτηγα ειναι εξω απο τη παλια πιατσα ταξι και μεταφερουνε πολυ πραγμα.
Παντως το μουσειο, ειναι ανοιχτο στην ποσειδωνος και εχει ακομα και τον Simulator μεσα.
Επιτρεπεται η οχι τελικα η φωτογραφιση στο εν λογω αεροδρομιο?Και αν οχι, ποιος ο λογος απο τι στιγμη που δεν ειναι λειτουργικο και πλεον εχει αποχαρακτηριστει.
Θελω καποιο εγγραφο? Αν ναι, που, ποιο, πως το βρισκω?

Οποιος απο εσας, επιθυμει να παμε παρεα, κανενα απολυτως προβλημα

Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Πρόσφατα είχαμε κάνει (σαν Σύλλογος) παρόμοιο αίτημα και μετά από 2 μήνες όπου μας έστελναν από τον έναν στον άλλον και μία "δεν είναι εδώ ο υπεύθυνος" και μία "θα σας πάρουμε εμείς" και μία "δεν ξέρουμε" κλπ τελικά δεν βρήκαμε καμία άκρη για να καταφέρουμε να μπούμε μέσα στους χώρους του παλιού αεροδρομίου, έστω και με συνοδεία.

Δυστυχώς το βλέπω σχεδόν αδύνατον να καταφέρεις να βρεις άκρη
 
Για όλες τις φωτογραφήσεις-κινηματογραφήσεις απαιτείται ειδική άδεια από την ΥΠΑ και κατά την πραγματοποίηση της πτήσης επιβαίνει επί του α/φους Αξιωματικός της ΠΑ. Όσον αφορά τον μαθητευόμενο φίλο σου δεν έχει δικαίωμα κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης να πάρει μαζί του επιβάτες εκτός αν έχει πάρει έστω το πρώτο πτυχίο.
 
Top