Yπάλληλοι αεροδρομίου

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Προσωπικό Εδάφους, Ground Handling, Airport Management, ATC κ.α.
giorgos2016
Tourist
Tourist

ΕΡΓΑΤΗΣ ΠΙΣΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό giorgos2016 » 20 Απρ 2012, 18:18

Καλησπέρα παιδιά και από μένα και καλως σας βρήκα.Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια και εγώ με τη σειρά μου.
Ψάχνω για δουλειά (πλάκα μας κάνεις!!!!) και άκουσα ότι αυτή την εποχή παίρνουν κόσμο για εργάτες πίστας λόγω τουριστικής περιόδου.Οι ερωτήσεις μου είναι πια ακριβώς είναι τα καθήκοντα?Οι συνθήκες εργασίας(γιατι φαντάζομαι ότι καλοκαίρι στη πίστα μαζί με τις τουρμπίνες των αεροπλάνων θα δημιουργούν παραδεισένειες συνθήκες)?Ο μισθός πάνω κάτω και τα ωράρια?Έχω τελειώσει μηχανικός περιβαλλόντος και έχω μεταπτυχιακό στην εφ.πληροφορική μπορούν να μου φανούν κάπου χρήσιμα (για κάποιο άλλο πόστο).Επίσης βρήκα και κάτι στο ιντερνετ και στραβοκατάπια λίγο http://edupame.blogspot.com/2012/04/blog-post_13.html ισχύουν αυτά?Είναι κάποιος που δουλεύει τώρα ή είχε δουλέψει πρόσφατα?ΑΑ για Θεσσαλονίκη ενδιαφέρομαι.Αυτή η goldair handling προσφέρει θέσεις εργασίες?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!
0 x

Άβαταρ μέλους
unlucky
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): FIN
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): ESSA

Re: Yπάλληλοι αεροδρομίου

Δημοσίευσηαπό unlucky » 04 Μάιος 2012, 12:42

Η Olympic Air στα πλαίσια στελέχωσης των εκδοτηρίων της στον Κρατικό Αερολιμένα της Μυτιλήνης “ Οδυσσέας Ελύτης ” αναζητά υποψήφιους για την κάλυψη της θέσης “Sales Desk Agent”.

Καθήκοντα θέσης:

Απευθείας πώληση αεροπορικών εισιτηρίων της Οlympic Air, ορθή εξυπηρέτηση των επιβατών σχετικά με την κράτηση, έκδοση και αλλαγή των εισιτηρίων τους, βάσει των εταιρικών κανονισμών και IATA RESO , είσπραξη τελών και οφειλών, συνδεόμενων με το αεροπορικό ταξίδι.

Απαραίτητες γνώσεις και προσόντα για την κάλυψη της θέσης θεωρούνται τα ακόλουθα:

1. Εργασιακή εμπειρία στην έκδοση εισιτηρίων και γνώση αεροπορικού συστήματος κρατήσεων

2. Προσανατολισμός στην πώληση και εξυπηρέτηση επιβατών

3. Πελατοκεντρική προσέγγιση επιβατών ιδιαίτερα σε περιπτώσεις εκτάκτων συνθηκών (ματαιώσεις, καθυστερήσεις και απώλεια ανταποκρίσεων), σύμφωνα με τις Ευρωπαϊκές Διατάξεις και τις εταιρικές διαδικασίες.

4. Γνώση και χρήση συστήματος SAP θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν για τη διαχείριση του ταμείου ημερήσιας είσπραξης

5. Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας

6. Επιθυμητή η γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα μέχρι την Παρασκευή 11/05/2012 με e-mail στο hr@olympicair.com ή με FAX στο 210 – 3550640 αναφέροντας τον τίτλο θέσης “MJT Sales Desk agent ”.
0 x

aviation-computers
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS

Καλοκαιρινές Προσλήψεις στο Μακεδονία

Δημοσίευσηαπό aviation-computers » 05 Ιουν 2012, 13:34

Ξέρει κανείς τίποτα με το θέμα; Θα πάρουν και φέτος επιπλέον προσωπικό για την καλοκαιρινή περίοδο;
Και να ρωτήσω κάτι, ξέρετε αν προσλαμβάνουν ανηλίκους (17) με βιβλιάριο εργασίας και προϋπηρεσία σε τεχνολογικά πόστα (καθ. πληροφορικής σε Γυμνάσιο) ;
0 x
«Το δικαίωμα του δημοσιογράφου στην πληροφόρηση είναι ιερό. Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ αποτελεί ύψιστο κοινωνικοπολιτικό λειτούργημα και κανείς δεν δικαιούται ούτε δύναται να εμποδίσει την έρευνά του δημοσιογράφου και την πρόσβασή του σε πηγές πληροφορίας»

skg2012
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BBT
x 58

Re: Καλοκαιρινές Προσλήψεις στο Μακεδονία

Δημοσίευσηαπό skg2012 » 05 Ιουν 2012, 13:53

Όσο αφορά στο πρώτο σκέλος, θα έπρεπε να στείλεις το βιογραφικό σου την περίοδο Φεβρουαρίου-Μαρτίου. Η θερινή περίοδος ξεκίνησε στις 25/3. Το εποχικό προσωπικό εκπαιδεύτηκε Μάρτη-Απρίλη και προσλήφθηκαν σταδιακά από μέσα Απρίλη, Μάιο και κάποιοι τελευταίοι από 1/6.
0 x

dionisisdio8
Tourist
Tourist

Αν ξέρετε παρακαλώ απαντήστε μου .

Δημοσίευσηαπό dionisisdio8 » 19 Αύγ 2013, 12:10

Γεια σας ,

Εχω σπουδάσει Technology information θα μπορουσα να πιάσω δουλεία σε καποιο αεροδρόμιο ακομα και σε ενα αεροπλάνο ως τι ομως ??

Παρακλώ απαντήστε μου...
0 x

Foxtrot echo
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): lgal
x 1

Re: Αν ξερετε παρακαλώ απαντήστε μου !

Δημοσίευσηαπό Foxtrot echo » 19 Αύγ 2013, 15:01

Ως καθαριστης σε αεροδρομιο, marshaller στη πιστα,αεροσυνοδος σε αεροπλανο,security στον ελεγχο χειραποσκευων.Αυτα ,πρεπει να εχει κι αλλα ,αλλα μου ξεφευγουν αυτη τη στιγμη.... :banana:
0 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
x 495
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 19 Αύγ 2013, 15:05

Αγαπητε Διονύση,
αντι να σπαμαρεις ανελέητα, ξεκινα να διαβάζεις την σχετική κατηγορία αυτού του forum
viewforum.php?f=59
(όπου Εξ´ αρχής θα έπρεπε να θέσεις την ερώτηση σου, και όχι όπου να ναι).

Αν μέσα στις χιλιάδες σελίδες του "επάγγελμα αεροπορια" δεν βρεις απάντηση, ξαναμιλαμε. Μην τα ζητάς όμως μασημενα επειδη είναι η εύκολη λύση. Ψάξε λίγο.
0 x
SX-817

dionisisdio8
Tourist
Tourist

Re: Αν ξερετε παρακαλώ απαντήστε μου !

Δημοσίευσηαπό dionisisdio8 » 21 Αύγ 2013, 19:35

Foxtrot echo έγραψε:Ως καθαριστης σε αεροδρομιο, marshaller στη πιστα,αεροσυνοδος σε αεροπλανο,security στον ελεγχο χειραποσκευων.Αυτα ,πρεπει να εχει κι αλλα ,αλλα μου ξεφευγουν αυτη τη στιγμη.... :banana:

Αεροσυνοδος ? δεν πρεπει να σπουδασεις κατι ? Τι προσοντα πρεπει να εχεις ?
0 x

Άβαταρ μέλους
lgav1966
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό lgav1966 » 20 Ιαν 2014, 13:31

Καλημερα για οποιος ενδιαφερεται για τμημα φορτωσης (LOAD CONTROL)

http://el.aegeanair.com/i-etaireia/theseis-ergasias/
0 x

Άβαταρ μέλους
lgav1966
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό lgav1966 » 17 Φεβ 2014, 15:43

Καλημερα για οποιον ενδιαφερεται

http://www.skyserv.aero/our-company/joi ... reers.html
0 x

lily27
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό lily27 » 27 Μαρ 2016, 14:28

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω για το επάγγελμα του lost and found agent.Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
0 x

Tzeni88
Tourist
Tourist

Επίγεια εξυπηρέτηση αεροδρομίου

Δημοσίευσηαπό Tzeni88 » 29 Ιαν 2017, 13:53

Καλησπέρα σε όλους! Βλέπω και διαβάζω πως είστε πολύ ενημερωμένοι σχετικά με ζητήματα αεροδρομίου γι' αυτό θα ήθελα να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση. Έχω κάνει αίτηση να εργαστώ στο τμήμα του ground handling, αλλά εκτός από την φύση των ωραρίων δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται. Μήπως κάποιος που έχει κάνει ή κάνει γενικά αυτή τη δουλειά μπορεί να με βοηθήσει?? Τι ακριβώς κάνουν οι υπάλληλοι του handling?? Ήξερα για το check-in -αυτό με ενδιέφερε περισσότερο- αλλά δεν έχω ιδέα εαν αυτά τα δύο σχετίζονται και ποιες είναι οι αρμοδιότητες, ειδικά για το handling δεν μπορώ να σκεφτώ τι ακριβώς περιλαμβάνει σαν δουλειά ....Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!
0 x

skg2012
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BBT
x 58

Δημοσίευσηαπό skg2012 » 30 Ιαν 2017, 10:08

Αφορα την εξυπηρετηση του αεροσκαφους στο αεροδρομιο.

Μια εταιρεία ground handling εχει τις εξης βασικές ειδικοτητες προσωπικου:

- Υπαλληλοι επιβατων (check-in & gate agents, lost&found agents, lounge agents, PRM agents, συνοδοι εδαφους, πωλησεις εισιτηριων)
- Υπαλληλοι πιστας (turnaround coordinators/ramp agents)
- Υπαλληλοι γραφειου (load controllers, operations agents)
- Εργατες φορτοεκφορτωσης αεροσκαφων (αποσκευες, εμπορευματα)
- Χειριστες μηχανηματων (σκαλες, ανυψωτικα μηχανηματα, ιμαντες αποσκευων, τρακτερ αποσκευων, βυτια νερου/τουαλετας)
- Οδηγοι λεωφορειων
- Εργατες καθαρισμου αεροσκαφων
0 x

Tzeni88
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Tzeni88 » 30 Ιαν 2017, 12:20

ευχαριστώ για την απάντηση!!Ο PRM agent τι είναι αλήθεια?? Οι θέσεις διαχωρίζονται έτσι όπως τα γράφεις?? Εννοώ πχ ο υπάλληλος επιβατών είναι υπεύθυνος για όλα όσα γράφεις στην παρένθεση?? Εαν κάποιος έχει δουλέψει στον συγκεκριμένο τομέα πάντως περιμένω να μου πει την εμπειρία του! Ευχαριστώ ξανά!
0 x

giannis_oa
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGRP
x 27

Δημοσίευσηαπό giannis_oa » 30 Ιαν 2017, 13:20

Στην αρχή θες τόσο πολύ να δουλέψεις σε αεροδρόμιο όταν αγαπάς τα αεροπλάνα. Όταν λοιπόν δουλέψεις εκεί και μετά από καιρό διαπιστώσεις ότι σε έχουν φάει οι αποστάσεις και οι διαδρομές και όλα αυτά για 500 ευρώ καθαρά , η απογοήτευση είναι μεγάλη. :|
1 x

Επιστροφή σε “Επαγγέλματα Αεροδρομίου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες