Πιλότος μετά την Σχολή Ικάρων

Mirage2000

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
25/11/2006
Μηνύματα
2
Likes
0
Geia sas eimai 18xr exw perasei sthn sxolh ikaron kai tha hthela na xerw an meta thn sxolh kai afou bgalo thn trela mou me ta maxhtika an tha borousa na doulepso sthn politikh aeroporia kai me poion tropo. Ton teleuteo kairo akousa oti epeidi oi ores meteorologias pou kanoume sthn sxolh einai liges to diploma mas den anagnorizetai. xeretai an isxuei kati tetoio. exaristo ek ton proterwn.
 
Welcome, αλλα αναρωτιεμαι ποσες φορες πρεπει να ανοιξουμε το ιδιο θεμα?? :cry: Γιαυτο υπαρχει και το κομβιον (<< click it) ωστε να μη γεμιζουμε με το ιδιο και ιδιο θεμα... Αυτα.. Αντε και καλη επιτυχια! ;)
 
καλησπερα φιλε μου...απ'οτι καταλαβα θελεις να γινεις διλιτρος... ;)
Ειναι νωρις ακομα για να ρωτας με ποιο τροπο θα μπεις στη πολιτικη αεροπορια απο τη στιγμη που ακομα δεν εχεις τελειωσει τη σχολη,και εισαι ακομα πρωτοετης...Εχεις πολυ μελλον ακομα μεχρι να παρεις πρωτα πρωτα το πτυχιο σου (και να αποφοιτησεις σαν ιπταμενος) και δευτερον να τερματισεις τη καριερα σου στη Π.Α. .Ισως τοτε να εχουν αλλαξει οι στοχοι σου και να θες να γινεις Αρχηγος ΓΕΕΘΑ :shock: και οχι να ασχοληθεις με την πολιτικη αεροπορια..
Μeχρι τοτε ισως εχουν αλλαξει πολλα στην νομοθεσια αν και νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα με το πτυχιο της Π.Α. απλα δινεις εξετασεις στην ΥΠΑ.
Περισσοτερες πληροφοριες απο τους master :thx: του ειδους που υπαρχουν σ αυτο το forum.
 
Apo oti ksero ontos to ptyxio sou den tha anagnorizetai se politiko,einai sigouro oti tha prepei na peraseis arketes eksetaseis kai den ksero poso akribos tha metrisoun oi ores sou gia tin aponomi politikou ptyxiou,den einai mono thema meteorologias einai kai polla alla akoma.Palia pou yypirxe to b taksis mporouses na to allakseis apeutheias nomizo,tora me diaforous palious xeiristes pou exo milisei tis polemikis mou lene oti pleon den anagnorizetai me tipote.Min skeftesai auto omos,einai poly noris akomi,kane prota to solo,teleiose tin ikaron kane tin trela sou kai meta tha exeis kairo na skefteis pos tha akolouthiseis tin kariera sou.Ektos bebeia an pantote itheles na petas politika aeroskafi,tote sigoura akolouthises lathos dromo
 
Προδιαγραφές για εισαγωγή στη Σχολή Ικάρων

Καλημέρα σας!!!

Επειδή δεν βρήκα κάποιο άλλο τόπικ για την σχολή ικάρων αποφάσισα να το ανεβάσω εδώ το πόστ μου.

Έχω τρέλα με τα αεροπλάνα και θα ήθελα να υπηρετήσω την ΠΑ ώς ιπτάμενος
αλλά έχω μυωπία (2,5 στο κάθε μάτι). Αν κάνω εγχείρηση στα μάτια θα με δέχονται ναι ή όχι;


Ευχαριστώ.

Γιάννης.
 
Oxi,stin usa tha se dexontan alla autoi exoun xeiroteri polemiki lol
 
Κάποτε είχα ακουσει ότι δεν σε Δεχονται αν έχεις κανει εγχείρηση μυωπίας....Άσε που ξέρω ότι αυτή η εγχείρηση για να γίνει και να είσαι ασφαλής πρέπει να είσαι άνω των 24 -- ηλικία που έτσι και αλλίως δεν σε πέρνουνε στην Ικάρων. Το καλύτερο είναι να πάρεις ένα βιβλιαράκι που δίνει το ΥΕΑ με τις προκυρήξεις για τις σχολές όπου γράφει αναλυτικά για κάθε σχολή ιατρικές απαιτήσεις κλπ....και βέβαια να πάρεις τηλ και να ρωτήσεις κάποιον...αν μπορείς βρες κάποιο Ιατρό (οφθαλμίατρο που να δουλεύει στο Στρατιωτικο νοσοκομείο της αεροπορίας στην κατεχάκη...αυτός θα ξέρει να σου πει).
 
φιλε JohnG μην καθεσαι και το ψαχνεις.Για Iκαρων, στα ματια πρεπει να εχεις 20/20.
Ουτε εγχειρισεις περνανε ουτε τιποτα...Και γω λογω μυωπιας δεν πηγα Ικαρων.
Ψαχτο για πολιτικη αεροπορια.... ;)
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
 
file mirage 2000, an agapas to aeroplano des tis enallaktikes na fugeis.
An sou aresei o stratos meine....
Good Luck!!
 
Top