Σχετικα με Medical.

eliasg17

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
24/12/2006
Μηνύματα
72
Likes
0
Περιοχή
Ioannina
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGIO
Γεια σας!
Θα ηθελα να ρωτησω κατι.Εχω χαμηλο σιδηρο με επιπτωσεις(ζαλαδες..αλλα σπανια)
Καποιοι μου εχουν πει οτι δεν παιρνεις medical αμα πασχεις απο αυτο... :(
Επισης μικρος ειχα ασμα...μηπως με επηρεαζει για την αποκτηση medical?
Πιο πολυ με ανησυχει το 1ο...εσεις τι λετε?
 
Για το άσθμα άμα αυτή την στιγμή δεν το έχεις k έχεις να εκδηλώσεις κρίση πολύ καιρό δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί μπορεί να σου έχει φύγει μια k καλή οποτε για commercial pilot είναι σαν να μην υπάρχει (για πιλότος πολεμικής αεροπορίας στο λέω από τώρα ξεχνα το). Τώρα για το πρώτο που είπες, η χρονια ανεπάρκεια σιδηρου μπορεί να προκαλέσει αναιμία, ζαλάδες (το ανέφερες ήδη), θρομποκυτωση στο αιμα ακόμη k θρομπους στης αρτηρίες που είναι από μονο του πολύ επικίνδυνο. Ο πιλότος δεν πρέπει να έχει καμια ασθένεια που να επηρεάζει την αντίληψη του ως προς το περιβάλλον γύρω του. Τώρα βεβαια εξαρτάται k από τον γιατρό που θα εξεταστείς που θα κρίνει την κατάσταση σου k θα πράξει ανάλογος.

Στην θέση σου θα άρχιζα με τα μούτρα να τρώω συκώτι από κοτόπουλο (εκτος άμα έχεις πρόβλημα στην απορρόφηση του σιδηρου από το έντερο k χρειάζεσαι φαρμακευτική αγωγή) :cool:
 
Αλίμονο αν οι έχοντες σιδηροπενική αναιμία κινδύνευαν από θρομβοκυτττάρωση και θρόμβωση αγγείων τη σημερινή εποχή.
Αγαπητέ φίλε κάνε μια γενική αίματος και μια βιοχημική εξέταση σιδήρου και φερριτίνης και με τα αποτελέσματα πήγαινε σε έναν γιατρό. Αν έχεις σιδηροπενική αναιμία θα πάρεις σίδηρο και όλα καλά.
Τώρα για το άσθμα. Το άσθμα έχει σταδιοποίηση . Η σταδιοποίηση γίνεται με σπιρομέτρηση. Ανάλογα λοιπόν από το στάδιο που είσαι ο πνευμονολόγος θα σου πει και τα αποτελέσματα.

Και για να σου λύσω την απορία δεν τα έχω διαβάσει από κάποια ιστοσελίδα απλώς τυχαίνει να είμαι γιατρός

Φιλικά Γιώργος
 
Αγαπητέ μελλοντικέ συνάδελφε gioair ουδέποτε είπα ότι όλες οι περιπτώσεις σιδηροπενικής αναιμίας καταλήγουν σε δημιουργια θρομπων. Ίσως να μην το έθεσα σωστά αλλα αυτό που ήθελα να πω είναι οτι ΧΡΌΝΙΑ σιδηροπενική αναιμία ΧΩΡΊΣ αγωγή στην χειρότερη της μορφή μπορεί να προκαλέσει θρομπους στο αιμα. Το θέμα όμως του eliasg17 είναι άμα επηρεάζει αυτό το medical exam. Χωρίς αγωγή βεβαίως k το επηρεάζει, με αγωγή k άμα όντως είναι από έλλειψη σιδηρου στην δίαιτα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Όπως είπε k ο συνάδελφος με μια εξέταση σιδηρου k φερριτίνης θα δώσει την λύση.

Καλο k το internet αλλα τίποτα καλύτερο από ένα βιβλίο ;)
" Untreated iron deficiency can lead to increased platelet count which can subsequently cause thrombocytosis and eventually arterial thrombs
Lange - Current Medical diagnosis & treatment 2007.
Chapter 13: Iron deficiency anemia
 
Εχω ελπιδες! :p
Σας ευχαριστω!
 
Γεια σας!
Θα ηθελα να ρωτησω ποσο δυσκολο ειναι να χασεις καποιο medical?
Ανησυχω αρκετα για αυτο το θεμα,γιατι φανταζεσται πχ ενας πιλοτος 30 χρονων με αρκετα χρονια σε μια εταιρεια ξαφνικα να χασει το medical?Τι κανεις τοτε?
Δεν ξερω κιολας αν υπαρχουν δουλειες μη ιπταμενες για αυτους που την εχουν πατησει...υπαρχουν?
 
Δεν είναι κ εύκολο να το χάσεις. Πρέπει να έχεις π.χ. κάποια σοβαρή πάθηση στα μάτια ή να μην ακούς καλά αν κ οι πιο πολλοί το χάνουνε λόγω πίεσης(αρτηριακής εννοώ) κ λόγω παθήσεων στην καρδιά.
Υπάρχουν ασφάλειες που μπορείς να κάνεις κ σε καλύπτουν σε περίπτωση που χάσεις το medical.
 
Σωστα...το ειχα ξεχασει,αλλα αμα καποιος το χασει πχ στα 25 του?τοτε?
 
Παιδιά καλημέρα, όσον αφορά το medical ήθελα να αναφερθώ και γω με τη σειρά μου σε ένα άλλο θέμα...Μπορεί κάποιος να γίνει Κ1 αν έχει σακχαρώδη διαβήτη 2?Έχω περάσει ατέλειωτες ώρες ψαξίματος χωρίς μια τελική απάντηση..διάβασα κάπου ότι κάτα JAR-FLC μπορείς να πάρεις ακόμα και class 1 με κάποιους περιορισμούς...γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει κατι τέτοιο?οποιαδήποτε πληροφορία(ή και link) σχετικά με το διαβήτη καλοδεχούμενη...ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Kαλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με το Medical, γνωρίζετε τι εξετάσεις περίπου γίνονται?
Επίσης, γίνονται και εξετάσεις ανεύρεσης αλκοόλ και ουσιών?
 
Top