Μπορώ να γίνω επαγγελματίας πιλότος;

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Ιπτάμενο Προσωπικό - Χειριστές - Σχολές
Ioannis_Stanitsas
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 2

Μπορώ να γίνω πιλότος;

Δημοσίευσηαπό Ioannis_Stanitsas » 20 Μάιος 2016, 16:06

Καλησπέρα σας,
Μόλις επέστρεψα από τον οφθαλμίατρο, ο οποίος μου έκανε την καρδιά μου πέτρα. Όνειρό μου είναι να γίνω πιλότος. Δυστυχώς έχω θέμα με τα μάτια. Πιο αναλυτικά έχω 1.50 μυωπία & 1.00 αστιγματισμό στον δεξί οφθαλμό και 0.75 μυωπία & 1.00 αστιγματισμό στον αριστερό οφθαλμό. Τα γυαλιά μου μου δίνουν όραση 10/10, δηλαδή και λέιζερ να κάνω θα έχω 10/10. Παρόλα αυτά έχω μια δυσκολία στην αναγνώριση των αριθμών του Lantern Test. Θα μπορέσω να βγάλω το Medical Class 1 με τις παραπάνω μετρήσεις; Σας ευχαριστώ πολύ!
0 x

skyboy
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 15

Re: Μπορώ να γίνω επαγγελματίας πιλότος;

Δημοσίευσηαπό skyboy » 20 Μάιος 2016, 20:12

Ξυπνας πρωι. Δε τρως τιποτα. Εχεις 152,50E στη τσεπη κ πας στο 251 στη κατεχακη. Φροντισε να εισαι εκει πριν τις 8 για να προλαβεις να κανεις ολες τις εξετασεις. Ειναι οι πλεον αρμοδιοι να σου λυσουν ολες τις αποριες!
0 x

Άβαταρ μέλους
z_pilot
Business-Class
Business-Class
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό z_pilot » 27 Μάιος 2016, 22:10

Καλησπέρα σε όλους. Ένα θέμα που δεν έχω βγάλει άκρη έως τώρα σχετικά με τις προσλήψεις πιλότων αφορά την πολιτική των εταιριών όσο αφορά τα τατουάζ. Διαβάζοντας διάφορες απόψεις στο ίντερνετ (pprune και αλλού) άλλοι λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν δε φαίνονται με στολή, ενώ άλλοι λένε ότι στη συνέντευξη σε ρωτάνε αν έχεις ,ακόμη και αν δε φαίνεται, και θεωρείται σημαντικό μείον. Η Aegean άκουσα ότι είναι εντελώς απαγορευτική και δεν προσλαμβάνει άτομα με τατουάζ όπου και αν τα έχουν. Μπορεί κάποιος του χώρου να με διαφωτίσει; Έχω ένα στο μπράτσο πάνω αλλά δεν φαίνεται, είναι αρκετά πάνω. Θα ήθελα να ξέρω αν πρέπει να το αφαιρέσω..
0 x
Aviate, Navigate, Communicate..

Truly superior pilots are those who use their superior judgment to avoid those situations where they might have to use their superior skills.

gekko83
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό gekko83 » 28 Μάιος 2016, 00:30

Καμια αεροπορικη δεν προκειται να σε γδυσει, οποτε πολυ απλα τους λες , οτι δεν εχεις πουθενα. Ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε καποιον να απασχολει. Και στην τελικη εαν σε προσλαβει καμια εταιρεια, πας επιτοπου και το βγαζεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
0 x

Άβαταρ μέλους
maebius
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 19

Δημοσίευσηαπό maebius » 28 Μάιος 2016, 12:02

Αν κάνεις τους γλάρους τατουάζ δεν θα έχεις πρόβλημα θα το λατρέψουν.
:lol:
1 x

Kavantzas
Tourist
Tourist
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Re: Προσφορά εργασίας-προσλήψεις Χειριστών Α/ΦΩΝ

Δημοσίευσηαπό Kavantzas » 28 Μάιος 2016, 22:04

Χαιρεται, ειμαι καινουριος στο forum. Για να πω την αληθεια δεν εχω ιδεα πως να αρχισω νεο topic και για αυτο το λογο ειπα να γραψω στο πρωτο post που βρηκα και αφορα στο θεμα μου.
Λοιπον..Εχω σκεφτει αρκετα το θεμα της εργασιας ως πιλοτος. Ειναι κατι που θελω να κανω στο μελλον και εχω καποιες ερωτησεις. Να διευκρινυσω πως ειμαι ακομη 15 ετων και ισως σε καποιους φανει νωρις. Η αληθεια ομως ειναι οτι εχω τεραστια αγαπη για την αεροπορια και τις πτησεις και εχω ασχοληθει παρα πολυ με αυτον τον τομεα. Ειναι κατι που αγαπω και προπαντως ενα ονειρο ζωης.
Οι αποριες μου ομως ειναι πολλες. Εχω ακουσει για τους ποικοιλους τροπους προετιμασιας για αυτο το επαγγελμα. Παρ'ολα αυτα, δεν μπορω να αξιολογησω ποιος τροπος ειναι ο ιδανικοτερος. Πχ δινω πανελληνιες σε 3 χρονια, η τις παραλειπω για να κερδισω εμπειρια και να εκπαιδευτω; Εκπαιδευομαι στην Ελλαδα ή το εξωτερικο; Και ποια επιλογη ειναι πιο value-for-money; Και φυσικα, το ερωτημα που με απασχολει πιο πολυ: Ποια ειναι η κατασταση του συγκεκριμενου χωρου στην Ελλαδα; Αξιζει η προσπαθεια για εκπαιδευση και εργασια εδω, η ειναι ματαιος κοπος και πεταμενα λεφτα; Ελπιζω να βρεθει καποιος να μου απαντησει, διοτι θελω να ξεκαθαρισω καποια πραγματα στο μυαλο μου σχετικα με αυτο το θεμα.
Ευχαριστω πολυ,
Kavnatzas
0 x

CHRISTOS55
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT
x 108

Re: Προσφορά εργασίας-προσλήψεις Χειριστών Α/ΦΩΝ

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS55 » 29 Μάιος 2016, 10:52

Νεαρέ Kavantza άκου, απλά και σταράτα: Είναι πολύ νωρίς για να αποφασίσεις. Συνέχισε το διάβασμά σου (που ούτως ή άλλως απαιτείται) και δώσε τις εξετάσεις σου σε κάποια σχολή. Με τα σημερινά δεδομένα απαιτούνται περίπου 150.000€ και χρονική διάρκεια 3 ετών για να αρχίσεις να εισπράττεις 1.500€ τον μήνα ως συγκυβερνήτης. Οι απαιτήσεις χειριστών στην Ελλάδα σήμερα, είναι της τάξης των 10 ετησίως. Εσύ και φυσικά ο πατέρας σου αποφασίζετε. Καλό διάβασμα.
0 x

Andpap
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Andpap » 31 Οκτ 2016, 18:43

Καλησπέρα!
Είμαι νέο μέλος στο forum. Η ερώτηση μου θα είναι σύντομη και ξεκάθαρη.
Είμαι προπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στο Πανεπιστήμιο και σκέφτομαι μετά το τέλος των σπουδών μου να γίνω πιλότος. Έχω αρκετές πιστοποιήσεις από επιστημονικά συνέδρια και εθελοντισμό αλλά και γνώσεις υπολογιστών. Καθώς είμαι ένα παιδί το οποίο δε ζητάει από τους γονείς του αρκετά χρήματα και θεωρώ πως τα λεφτά για την εκπαίδευση ενος πιλότου είναι εξωφρενικά πολλά, θα ήθελα να ρωτήσω αν με ένα γεμάτο βιογραφικό και στα 24 μου, θα έβρισκα υποτροφία σε κάποια σχολή στην Ευρωπή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
0 x

Άβαταρ μέλους
z_pilot
Business-Class
Business-Class
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό z_pilot » 31 Οκτ 2016, 21:50

Απλά ξέχνα το. Οι υποτροφίες που δίνονται αφενός είναι ελάχιστες αφετέρου σχεδόν πάντα απαιτούν να ξέρεις άριστα τη γλώσσα της χώρας στην οποία βρίσκεται η σχολή. Η σχολή της Lufthansa απαιτούσε γερμανικά πχ. Φέτος έδωσε και η egnatia δύο υποτροφίες και απαιτούσε άριστα Ελληνικά. Οπότε απευθύνονταν πρακτικά στους Έλληνες. Είναι και θέμα συγκυριών να πετύχεις διαγωνισμό για υποτροφία. Αν το θέλεις πολύ ξεκίνα να μαζεύεις χρήματα και αν έχεις ήδη κάτι στην άκρη μπορείς από τώρα να ξεκινήσεις ένα πρόγραμμα modular στη κοντινότερη σχολή σου αρχικά αποκτώντας το ppl και αργότερα όσο μαζεύεις χρήματα να κάνεις το hour building και μετά ένα ένα τα υπόλοιπα. Η ηλικία σου είναι μια χαρά. Άλλοι και στα 30 ξεκινάνε και τα καταφέρνουν.
0 x
Aviate, Navigate, Communicate..

Truly superior pilots are those who use their superior judgment to avoid those situations where they might have to use their superior skills.

Κωνσταντίνος Γκάτσος
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνος Γκάτσος » 05 Δεκ 2016, 07:00

Καλησπέρα σας

Με λένε Γκάτσο Κωνσταντίνο και είμαι 21 ετών. Σπουδάζω σε ΤΕΙ και λόγω το οτι δεν μαρεσει και πολυ το επαγγλεμα αυτο και οτι δεν υπαρχει καθολου θεληση και απο μενα αλλα και μηδενικη οργανωση απο την σχολη θα ηθελα να ακολουθησω το επαγγελμα του πιλοτου πολιτικης αεροποριας που παντα μαρεσε. Θα ηθελα να μαθω 1ον) αν υπαρχουν καλες σχολες στην αθηνα που να μου εξασφαλιζουν κατα πασα πιθανοτητα επαγγλεμα στο μελλον 2ον) Ποσα λεφτα χρειαζεται για να παρω το διπλωμα καθως και ποσα χρονια ειναι η φοιτηση και 3ον) Υπαρχει καθολου ζητηση στο επαγγλεμα αυτο. Ευχαριστως να ακουσω και επιπλεον αποψεις γιατι αυτη την στιγμη δεν μου ερχονται και ολα οσα θελω να ρωτησω. Σας ευχαριστω πολυ
0 x

Mokro
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ice
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): SKGS

Δημοσίευσηαπό Mokro » 09 Απρ 2017, 10:08

Καλημέρα σας !

Είμαι 31 χρονών και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω τώρα την εκπαίδευση atpl .

Ζω στη Θεσσαλονίκη και βρίσκομαι στην έρευνα για να αποφασίσω ποιά θα είναι η σχολή που θα

ακολουθήσω .

Μου είναι λίγο ασαφές το ζήτημα του type rating.. Κάποιοι επιμένουν ότι πρέπει να γίνει στα πλαίσια της

σχολής , άλλοι λένε οτι ο ενδιαφερόμενος εκπαιδεύεται απο την εταιρία που θα τον προσλάβει κανονίζοντας

τα έξοδα απο το μισθό σου σε βάθος χρόνου.

Έχει κάποιος άποψη ? Σας ευχαριστω εκ των προτέρων ...
0 x

kotobloco
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): EZY
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGKK
x 49

Δημοσίευσηαπό kotobloco » 09 Απρ 2017, 16:25

Αν σε απασχολει το θεμα της ηλικιας δεν εισαι καθολου μεγαλος για να αρχισεις τωρα.
Σχολες υπαρχουν πολλες και μαλιστα τα επομενα χρονια η βιομηχανια θα χρειαστει πολλους πιλοτους. Οποτε τα στατιστικα ειναι αισιοδοξα. Το θεμα ειναι 1ον αν μπορεις να παρεις Medical class 1 και δευτερον... ποσα λεφτα διαθετεις.
0 x
It can be a coke or a stroke.

EKboy
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): OMDB
x 1

Δημοσίευσηαπό EKboy » 31 Μάιος 2017, 15:12

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια αντίστοιχη ερώτηση με τον παραπάνω φίλο για το όριο ηλικίας. Είμαι 35.5 κ σκέπτομαι να ξεκινήσω από τον Γενάρη εκπαίδευση για ATPL. Ψάχνω για τα όρια ηλικίας πρόσληψης για cadet FOs σε διάφορες εταιρίες κ δ κατέστει δυνατό μέχρι στιγμής. Μόνο για Aegean άκουσα από 2-3άτομα πως έχει όριο τα 37.
Γνωρίζει κάποιος για άλλες εταιρίες; Επίσης αξίζει νά το κάνω σε αυτή την ηλικία κ θα βρώ δουλειά ή τσάμπα τα χρήματα κ ο κόπος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
1 x

skyboy
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 15

Δημοσίευσηαπό skyboy » 31 Μάιος 2017, 23:13

Φυσικα και εισαι μεγαλος να ξεκινησεις εκπαιδευση 36 χρονων. Οσο πλησιαζεις τα 40 οι πιθανοτητες δεν ειναι μαζι σου. Βεβαια στο πολυ προσφατο παρελθον τα εχουν καταφερει και μεγαλυτεροι απο εσενα και εχουν βρει δουλεια σε airline κατευθειαν.

Οσο για το αν κανεις τσαμπα κοπο εξαρταται απο σενα. Ποσο καλος μαθητης θα εισαι, ποσο θα ξεχωρισεις και το κυριοτερο ποσο πολυ το θες!
0 x

Spyros1993
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Spyros1993 » 02 Αύγ 2017, 13:30

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια aviation academy Ελλάδα η Ευρώπη για εκπέδαιυση για πιλότος.Το budget που διαθέτω για όλα είναι απο 80 εως 90 χιλίαδες ευρω για όλα καθώς και αν ξέρετε και πόσο καίρο θα κάνει η απόσβεση μιας τέτοιας επένδυσης.Εχω background χημικού μηχανικού αλλά συνειδητοποίησα οτι δν θέλω να ασχοληθώ με αυτό.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
0 x

Επιστροφή σε “Ιπτάμενο Προσωπικό - Χειριστές - Σχολές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης