Πιλότος και απολυτήριο λυκείου.

AndronikosPan

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
02/12/2015
Μηνύματα
5
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα.

Ετοιμάζομαι να ξεκινήσω την εκπαίδευση σε intergrated atpl. Τα έχω ετοιμάσει όλα,έχω και medical class 1.

Υπάρχει κάτι που δεν είχα σκεφτεί όμως. Ο βαθμός του απολυτηρίου λυκείου,είναι χαμηλός,11,8/20.

Δεν θα με εμποδίσει στο να βρω δουλειά μετά; Ειδικά σε ελληνικές εταιρείες. Τι να κάνω; Έχω προβληματιστεί αρκετά. Δεν μπορώ να τον βελτιώσω κιόλας,μια φορά βγαίνει το απολυτήριο.
Με τα αγγλικά τα πάω μια χαρά.

Τι πιστεύετε;


Θα το εκτιμούσα εάν μου απαντούσατε.

Ευχαριστώ πολύ.


Ανδρόνικος
 
Κοίτα να τα πας καλά και από μόνος του ο βαθμός δεν έχει σημασία. Στην εκπαίδευσή σου όμως ίσως σε βοηθούσαν πράγματα που αν πρόσεχες στο λύκειο θα γνώριζες σίγουρα, επίσημα δε ζητούνται στις σχολές και όμως είναι τόσο χρήσιμα όχι μόνο στην αεροπορία..
 
Τι εννοείς " κοίτα να τα πας καλά και ο βαθμός απο μόνος του δεν έχει σημασία" ; Να τα πάω καλά στην θεωρία;

Η αλήθεια είναι ότι ξέρω τι γνώσεις μαθηματικών,φυσικής και τριγωνομετρίας απαιτούνται για την θεωρία. Δεν με φοβίζουν,τα ξέρω.

Αυτό που με φοβίζει είναι ο βαθμός του απολυτηρίου,πιο πολύ εδώ στην Ελλάδα. Άλλοι θα'ναι με καλύτερους βαθμούς,άλλοι με πτυχία.

Έχω ελπίδες;

Ευχαριστώ πολύ..
 
Πιθανες ελλειψεις απο το λυκειο θα τις βρεις μπροστα σου οποτε θα χρειαστεις ισως μεγαλυτερη προσπαθεια. Τα παντα μετρανε οχι ομως με τον τροπο που νομιζεις. Το υποβαθρο ενος ανθρωπου (δημοτικο, γυμνασιο, λυκειο ακομα και οικογενεια) θα σ ακολουθαει μια ζωη οτι επαγγελμα και να διαλεξεις.
 
Σχετικά με τις ελλείψεις,έχω τις απαραίτητες γνώσεις για το ATPL. Σε όλο το γυμνάσιο και στο λύκειο παρακολουθούσα,πήγαινα και φροντιστίριο. Απλά στο τέλος δεν έγραψα καλά και έτσι βγήκε ένας χάλια μ.ο.

Συμφωνώ σε αυτό που λες. Το πρόβλημα μου (για τις Ελληνικές εταιρείες περισσότερο) είναι αν θα με κοιτάξουν εμένα με το fatpl,ένα lower και ένα τέτοιο απολυτήριο μέσα σε υποψήφιους με περισσότερα προσόντα(πτυχία κλπ.)

Πιστεύετε πως αν είχα περισσότερες ώρες,έστω και με τέτοιο απολυτήριο,θα τα κατάφερνα σε κάποια ελληνική αεροπορική εταιρεία;

Τι μπορώ να κάνω; Δεν μπορώ να με φανταστώ να κάνω κάτι άλλο εκτός από αυτό που πάντα ονειρεύομουν. Αν και πάρα πολλά τα λεφτά,λέω να το κάνω και να προσπαθήσω.

Ευχαριστώ και πάλι.
 
Για να μην κουράζεις το μυαλό σου και γίνει πιο πολύπλοκο το πράμα!!!
Πρώτον πριν ξεκινήσεις ότι και αν ξεκινήσεις πήγαινε φαντάρος να ξεμπερδέψεις έτσι ώστε όταν πάρεις το πολυπόθητο πτυχίο να μην σε πάει πίσω χρονικά και οικονομικά το όλο πράμα.
Δεύτερον έχε υπόψη ότι πρέπει να έχεις περί τις 52.000 ευρώ για να πάρεις στα χέρια σου αυτό το μπλεάσπρο χαρτάκι Α4 (πιο παχύ βέβαια) κοινώς σε πολλούς CPL.
Τρίτον επειδή καμία αεροπορική εταιρεία δεν προσλαμβάνει πλέον χειριστές που μόλις τελείωσαν τη σχολή με 200 ώρες πλην της Olympic air ( εδώ να σου τονίσω ότι πρέπει να σαι και τυχερός γιατί κάνει προκυρήξεις ανά 1.5 και χρόνια, στο καλύτερο δυνατό σενάριο) , και θες οπωσδήποτε αεροπορική εταιρεία πχ Aegean airlines χρειάζεσαι επιπρόσθετα 21.000 ευρώ για να πάρεις πιστοποίηση στο τύπο A320 του στόλου .Εδώ όμως έρχεται ο Βασιλάκης και σου λέει όπα φιλαράκι θα πληρώσεις και τα έξοδα της διαμονής σου στην Ευρώπη ,όπου είναι και οι εξομοιωτές της Lufthansa που χρησιμοποιεί στη Γερμανία κυρίως, άλλα 2.000 ευρώ περίπου .Και επίσης δεν σου διασφαλίζεται η πρόσληψη στην εταιρεία, άρα είναι ένα μεγάλο ρίσκο.!!!!!!!!
Τώρα υπάρχουν κι άλλα πακέτα όπως του κυρ Ολίρι η αγαπημένη των ευρωπαίων ( δικά τους λεγόμενα είναι) η Ryanair που για να πάρεις πιστοποίηση στο B737NG πρέπει να υπολογίσεις 30.000 ευρώ κόστος εκπαίδευσης συν 3.000(παίζεται αυτό το ποσό) ,διαμονή καθόλη τη διάρκεια της επαίδευσης 6 ημερολογιακών εβδομάδων στην Αγγλία ή στην Ολλανδία. Έχεις όμως σίγουρη τη θέση εκεί αν τους δείξεις ότι πράγματι το κάνεις επειδή το λατρεύεις το επάγγελμα και είσαι ικανός χειριστής.
Επίσης η Fly dubai στο ίδιο στυλ με τη Ryanair μόνο που εδώ χρειάζονται 28.000 ευρώ συν τη διαμονή στο Dubai κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης .Βλέπε Ryanair.
Αν βέβαια θες κάτι πιο ήπιο, πχ εκπαιδευτής σε κάποια σχολή και πάλι θες επιπλέον ρευστό αλλά οι τιμές φτάνουν μέχρι 10.000 ευρώ στη χειρότερη.
Αυτά εν ολίγοις αλλά για μένα δώσε βάση στο πρώτο κυρίως και στο δεύτερο που σου έγραψα πιο πάνω.!! :mrgreen:
----Επίσης όσο αφορά το απολυτήριο φιλαράκι δουλεύει στην Aegean με απολυτήριο επάλ!!!!-----
 
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αυτό που με αγχώνει είναι ο βαθμός του απολυτηρίου.

Με απολυτήριο επάλ δουλεύει ο φίλος σου στην Aegean; Για F/O θέση μιλάμε,έτσι;


Άρα μάλλον θα ξεκινήσω..
 
Συμπληρώνοντας τις παραπάνω απόψεις, πιστεύω ότι τα βασικότερα στοιχεία/προϋποθέσεις που πρέπει να διαθέτει ο υποψήφιος σπουδαστής αεροπορικών σπουδών, εκτός βέβαια των απαιτούμενων πιστοποιητικών υγείας, για να μεγιστοποιήσει τις μετέπειτα δυνατότητες και προσδοκίες για την κατά το δυνατόν συντομότερη χρονικά επιτυχή επαγγελματική του αποκατάσταση, ιδιαίτερα στις σημερινές διεθνείς συνθήκες αγοράς εργασίας κι όχι μόνο στην Ελλάδα, είναι:
Υψηλό μέσο όρο ουσιαστικού επιπέδου γνώσεων Μαθηματικών/ Φυσικής Λυκείου, πιστοποιημένη γνώση Αγγλικής γλώσσας, γνώσης και κατανόησης/ δεξιότητες χρήσης Υπολογιστών και απαραίτητη συνειδητή διάθεση για εντατική μελέτη, για το κατά το δυνατόν συνδυαστικά υψηλότερο με την πτητική εκπαίδευση συνολικό αποτέλεσμα.
Μικρή ηλικία, δηλαδή γύρω στα είκοσι με στρατιωτικό τελειωμένο.
Διασφαλισμένη οικονομική επάρκεια αντιμετώπισης του απαιτούμενου κόστους, χωρίς κενά και παύσεις σπουδών.
Τέλος σε συνδυασμό με την παραπάνω παράγραφο, επιλογή αναγνωρισμένης Αεροπορικής Ακαδημίας και ιδιαίτερη σκέψη/απόφαση ως προς την επιλογή προγράμματος σπουδών, εξετάζοντας διεξοδικά μειονεκτήματα/ πλεονεκτήματα Modular και Integrated.
 
Κύριοι,συγγνώμη αλλά δεν με φοβίζει η εκπαίδευση,αλλά το πως θα με αντιμετωπίσουν με ένα τέτοιο απολυτήριο οι Ελληνικές εταιρείες (κυρίως η aegean) .

Φυσικά και δεν κοιτάω μόνο στην Ελλάδα δουλειά αλλά όπου κάτσει εντός Ευρώπης,αλλά γιατί να με εμποδίσει το απολυτήριο(ο βαθμός) να μπω πχ. στην aegean ;

Ο φίλος πιο πάνω είπε πως ο γνωστός του δουλεύει με επάλ απολυτήριο.

Θα ήθελα και άλλες γνώμες πάνω σε αυτό.

Σας ευχαριστώ όλους.
 
Ναι fo στην Aegean εδώ και ένα χρόνο ηλικίας 23 ετών.
 
Top