Πιλότος και απολυτήριο λυκείου.

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Ιπτάμενο Προσωπικό - Χειριστές - Σχολές
Σάββας18
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS

Re: Πιλότος και απολυτήριο λυκείου.

Δημοσίευσηαπό Σάββας18 » 14 Μάιος 2016, 00:06

astronautofemotion έγραψε: Ποιόν θα διαλέξεις;

Τώρα ναι. Σε πιάνω!!! Το περνάς ωραία. Τον πρώτο φυσικά. Αλλά να ξέρεις υπάρχει και ένας, τρίτος δυσεύρετος βέβαια:

Αυτός που έχει 600 ώρες σε a320, δικηγόρος, με lower και proficiency.

Πολύ δυσεύρετος όμως.
0 x

Άβαταρ μέλους
astronautofemotion
Business-Class
Business-Class
x 108

Δημοσίευσηαπό astronautofemotion » 14 Μάιος 2016, 14:27

Όπως λες και εσύ αυτός είναι δυσεύρετος, όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αν και σε γενικές γραμμές οι απαιτήσεις των εταιρειών για πρόσληψη είναι παρόμοιες, η κάθε μια έχει κάποια διαφορετικά κριτήρια. Κάποιες ζητάνε να έχεις πτυχίο Γερμανικών, άλλες να έχεις type rating, άλλες να μην έχεις, άλλες θέλουν να τις πληρώσεις για να σε πληρώσουν κλπ.
0 x
<< Δεν θα πεθάνουμε ποτέ εμείς Μάκη μου >>
Σπύρος Δημητρίου

Youtube Channel https://www.youtube.com/channel/UCGtHBk ... prrh5B4sog

überschalgeschwindig
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό überschalgeschwindig » 06 Ιαν 2017, 17:16

Καλησπέρα και χρόνια πολλα σ' όλους. είχα στείλει μηνυμα σε μια σχολη αεροπορίας σ αυτο το φορουμ ομως απάντηση δεν πηρα κι ετσι γράφτηκα για να κανω ερωτησεις που εχω και δεν βρηκα ολοκληρωμενες απαντησεις διαβασα αρκετα για τις σχολες ομως θελω να ξερω καποια πραγματα.
Αρχικα ειμαι 15 χρονων, ελληνογερμανος , παω α λυκειου δεν θα δωσω εξετασεις και δεν κανω φροντιστηρια ασχολούμαι με τον αθλητισμο παρα πολύ και μιλαω αψογα γερμανικα(το ορθογραφικο στο ονομα ειναι που δεν με επαιρναν οι χαρακτηρες), ελληνικα (οχι αψογα) και αγγλικα (τωρα τα τελειοποιω). ο πατερας μου ειναι ναυτικος μου εδωσε ενα βιβλιαριο για να το κανω οτι θελω σε σχεση με το επαγγελμα( σπουδες στην γερμανια ή μαγαζι κτλ. )σκέφτομαι λοιπον σχολη πιλοτων
1. πρέπει να εχω το απολυτηριο του λυκειου ή μπορώ απο τα 16 π.χ. να παω σε σχολη μαζι με το σχολειο;
2.αν ναι συνδυαζεται σχολειο και σχολη;
3. ποσες ωρες ειναι τα μαθηματα; πρωι ή απογευμα;
4. το σχολειο γενικα το εχω χεσμενο πρέπει να στοχευσω στο βαθμο ή να μην με απασχολει;
5. η κατευθυνση που θα παρω του χρονου παιζει ρολο;
6. αν πρεπει να παω μετα τα 18 θα παω πρωτα στα αλεξιπτωτα και μετα στη σχολη αυτα τα δυο θα μπορουσαν να αξιοποιηθουν για σχολη ικαρων (εννοω εκτος απο τις εξετασεις που δεν... αλλο παραθυρακι αν υπαρχει για ιπταμενος στην πολεμικη (ή ακομα και αξιοποιηση στον γερμανικο στρατο που αυτο λογικα δεν θα το ξερετε θα πρεπει να το ψαξω αλλου)
7 κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω εκτος απο αυτα που ειπατε (πληροφορικη κτλ.;)
οποιος μπορει ή θελει να απαντησει τον ευχαριστω!!
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 191
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 06 Ιαν 2017, 17:56

überschalgeschwindig έγραψε:το σχολειο γενικα το εχω χεσμενο
Επιτέλους, η νέα γενιά δείχνει να ξυπνάει.
überschalgeschwindig έγραψε:αν πρεπει να παω μετα τα 18 θα παω πρωτα στα αλεξιπτωτα και μετα στη σχολη αυτα τα δυο θα μπορουσαν να αξιοποιηθουν για σχολη ικαρων (εννοω εκτος απο τις εξετασεις
Το ξεχνάς.
1 x

CHRISTOS55
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT
x 79

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS55 » 06 Ιαν 2017, 21:16

Νεαρέ, αυτά που γράφεις εμένα τουλάχιστον μου φαίνονται γερμανικά. Αν έχεις χεσμένο το σχολείο σου, να ξέρεις ότι θα σε χέσει και το επάγγελμα του πιλότου. Τώρα απορώ με τον πατέρα σου που θαλασσοπνίγεται, πως σου εμπιστεύθηκε το βιβλιάριο. Πήγαινε λοιπόν στην γερμανία και ίσως βρεις εκεί την άκρη. Θα σου συνιστούσα όμως να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψες διότι δείχνουν θράσος και αυθάδεια.
0 x

überschalgeschwindig
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό überschalgeschwindig » 06 Ιαν 2017, 22:40

δεν μπορω να καταλαβω τα σχολια σας και γιατι ολοι μου λενε να σηκωθω και να φυγω απο ελλαδα. δεν ξερω εσεις τι μαθατε στο σχολειο εμενα ομως μου φαινεται χασιμο χρονου αφου μαθαινω 1000 αχρηστα και κατι σχετικο που κι αυτο χανεται μεσα στις τοσες βλακειες. μου θυμιζεται τους καθηγητες μου παντως χωρις να με ξερουν επειδη με βλεπουν γυμνασμενο και με ξυρισμενο κεφαλι αμεσως μου δημιουργουν προβλημα και μου δινουν αποβολες με το ετσι θελω...
1 x

Άβαταρ μέλους
astronautofemotion
Business-Class
Business-Class
x 108

Δημοσίευσηαπό astronautofemotion » 06 Ιαν 2017, 23:09

Όχι δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει το λύκειο, λεφτά μόνο χρειάζονται, τα αγγλικά δεν παίζουν βασικό ρόλο, εάν γνωρίζεις κάποια βασικά θα είσαι εντάξει, άλλωστε τα γερμανικά είναι η παγκόσμια γλώσσα της αεροποριας, πολύ καλή σχολή είναι η αερολεσχη Αρκαδίας (υπάρχουν σχετικά θέματα σε αυτήν την ιστοσελίδα), αυτά είναι η βάση, γίνεσαι πιλότος.

Έπειτα, μόλις τελειώσεις από εκεί, βάλε 3.000 ώρες σε Cessna 152, κάνε ένα type rating στο εξωτερικό για το convair 990 (διότι δεν θα βρεις στην Ελλάδα σχολή που να στο δώσει, είναι ένα συγκεκριμένο αεροσκάφος που στα επόμενα χρόνια οι αεροπορικές εταιρείες, θα ζητήσουν αρκετούς πιλότους με αυτό το rating).

Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι, κι άσε τους άλλους να λένε!
1 x
<< Δεν θα πεθάνουμε ποτέ εμείς Μάκη μου >>
Σπύρος Δημητρίου

Youtube Channel https://www.youtube.com/channel/UCGtHBk ... prrh5B4sog

überschalgeschwindig
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό überschalgeschwindig » 06 Ιαν 2017, 23:13

ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας το λυκειο θα το τελειωσω η ηλικια που μπορω να φοιτησω στη σχολη με νοιαζει. αν ειναι τα 2 επομενα χρονια αφου στο σχολειο θα μαλακιζομαι μονο να μπορουσα να εκανα και αυτο να μην χανω το χρονο μου αδικα.
0 x

Άβαταρ μέλους
solro
First-Class
First-Class
x 89

Δημοσίευσηαπό solro » 06 Ιαν 2017, 23:33

Έχε το σχολείο χεσμένο...μην πάρεις κανένα άλλο χαρτι... Αλλά όταν θα βλέπεις τους άλλους αυτά που κάνεις εσύ να καταλάβεις 1 βδομάδα αυτοί να κάνουν μια ώρα μην απορείς.
Και μην απορείς όταν κάποιοι βαρεθούν-κουραστούν και πιάσουν δουλειά γραφείου ή τέλος πάντων κάποια ανώτερη θέση και θα είναι 8-3 στο γραφείο και μετά σπίτι ενώ εσύ θα κάνεις red eye...

@austronaut of emotion...Τι του λες του παιδιού??? Ασε τα σαπάκια και πιάσε το dc-3!!!

ΥΓ. Ευχαριστώ που με ώθησες να φρεσκάρω τα Γερμανικά μου. Σκέφτηκα, πρόσθεσα μόνος μου το keit που λείπει και μετά το έβαλα το google translate να κάνει τη δουλειά, γιατί χωρίς το keit δεν το έπαιρνε. Μάλλον τα γερμανικά δεν τα είχα χεσμένα όταν ήμουν μικρός...
0 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 203

Δημοσίευσηαπό aris320 » 07 Ιαν 2017, 00:46

Κοίτα και εγώ έτσι έλεγα όταν ήμουν στην ηλικία σου αλλά μόλις απέτυχα στις πανελλαδικές τον στόχο μου (πυροσβεστική) τότε κατάλαβα ότι το σχολείο δεν πρέπει να το έχεις χεσμένο φίλε μου γιατί αν το έχεις χεσμένο σε χ@@ζει και αυτό μετά.

Λοιπόν επειδή και εγώ κάποτε στο βαθύ μέλλον θέλω να γίνω πιλότος το μόνο που θα σου έλεγα είναι άσε τα αγγλικά που είναι η βασική γλώσσα και μάθε γερμανικά ή γαλλικά μπορεί να σε πάρουν και για Test pilot στην Airbus αν ξέρεις γαλλικά. :lol:

Ρε Astronautoofemotion μη σου πω και type rating στο Junkers 52 η σε κάποιο δίπλανο σε τι δεκαετια έφτασα.

Λοιπόν πέρα από την πλάκα φίλε όπως λένε στο χωριό μου μια παροιμία και αυτό εφαρμόζω και εγω για να γίνω πιλότος "θέλει κ@@λο και άλλον κ@@λο και κομμάτι από άλλον κ@@λο" ελπίζω να κατάλαβες.

Αυτό που θέλω να καταλάβεις είναι ότι θέλει πολύ δουλειά,θέλει και τα αγγλικά του,θέλει και πτυχίο Λυκείου.
Τα υπόλοιπα τα ξέρουν τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ.

(Πραγματικά θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τους συντονιστές και τον διαχειριστή που λέγονται τέτοιες λέξεις εδώ μέσα γιατί δεν αρμόζει σύμφωνα με του κανόνες που έχω διαβάσει, απλώς μιλάω και μιλάμε έτσι για να καταλάβει το παιδί,δηλαδή μιλάμε την γλώσσα του.)
1 x

überschalgeschwindig
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό überschalgeschwindig » 07 Ιαν 2017, 15:37

καλησπέρα και πάλι. Αυτο που ζητησα να μου πειτε ηταν το οριο ηλικιας για να μπορεσει καποιος να παρακολουθησει μια σχολη και αν συνδυαζεται με το σχολειο. δεν ειπα οτι θα το σταματήσω γιατι θελω να κανω και αλλα πραγματα που χρειαζεται το απολυτηριο ομως αυτο δεν σημαινει οτι με ενδιαφερει να μαθω το λυω λυομαι και να προσπαθω να βρω ποιος ειναι ο αφηγητης μιας ιστορίας και αλλα τετοια πολυ ενδιαφεροντα για πολλους για μενα ομως αχρηστα.
0 x

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 203

Δημοσίευσηαπό aris320 » 08 Ιαν 2017, 01:53

Μου φαίνεται πως για επαγγελματικό πτυχίο (ATPL)χρειάζεται να είσαι 18+ για πιο κατώτερο (PPL) μπορείς να μην είσαι και 18.

Ας απαντήσει λίγο όποιος ξέρει γιατί μπορεί να κάνω και λάθος σαν πιο μικρός από τους υπόλοιπους συμφορουμιτες.
Αλλά και εσύ κοίτα λίγο πιο παλαιότερα θέματα ίσως να υπάρχει η απάντηση που αναζητάς.
0 x

C421
Economy-Class
Economy-Class
x 15

Δημοσίευσηαπό C421 » 08 Ιαν 2017, 02:22

"πολύ καλή σχολή είναι η αερολεσχη Αρκαδίας (υπάρχουν σχετικά θέματα σε αυτήν την ιστοσελίδα)"

Ενας φίλος από το Αργος, ρώτησε πριν μια βδομάδα στην ΥΠΑ εάν μπορεί να πάρει το ερασιτεχνικό πτυχίο στην Αερολέσχη Αρκαδίας γιατί η Τρίπολη είναι πολύ πιο κοντά από τα Μέγαρα και τον διευκολύνει. Του είπαν οτι η σχολή της αερολέσχης έκλεισε στα μέσα Δεκεμβρίου. Του είπαν οτι η Αερολέσχη Αρκαδίας υπάρχει και λειτουργεί δηλ όταν έχεις πτυχίο μπορείς να νοικιάσεις το αεροπλάνο της να κάνεις βόλτες, η σχολή εκπαίδευσης χειριστών δεν υπάρχει. Του είπαν επίσης οτι εάν είναι μαθητής της σχολής της αερολέσχης θα πρέπει η σχολή να του δώσει πιστοποιητικό εκπαίδευσης δηλ τι έχει κάνει μέχρι τώρα από πτήσεις και θεωρία ώστε να συνεχίσει την εκπαίδευσή του σε άλλη σχολή. Κι έτσι η μόνη σχολή αερολέσχης που υπάρχει στα Μέγαρα για εκπαίδευση ερασιτεχνών χειριστών είναι η Αερολέσχη Δυτικής Ελλάδος.
Πάντως στην ιστοσελίδα της ΥΠΑ στον κατάλογο των σχολών, η σχολή της Αερολέσχη Αρκαδίας δεν υπάρχει (ενώ πχ η σχολή της Αερολέχης Μεσογείων με έδρα το Τατόι υπάρχει).
0 x

pilot33
Tourist
Tourist
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό pilot33 » 21 Ιαν 2017, 22:29

Καλησπέρα,
Για παράδειγμα παίρνω το ATPL Integrated στην Global Aviation.
1. Είναι αρκετά δύσκολο ή με επαρκές διάβασμα μπορώ να το πάρω?
2.Μετά πρέπει να πάρω και άλλα πτυχεία? ή μπορώ να αρχίσω κατεθείαν σε κάποια μικρή ή μεγάλη εταιρία?
Ευχαριστώ πολύ
0 x

Επιστροφή σε “Ιπτάμενο Προσωπικό - Χειριστές - Σχολές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης