Ìç÷áíåò êáé Ç÷ïò

cavo_paradiso

Business-Class-Member
Εγγραφή
25/12/2005
Μηνύματα
398
Likes
0
Περιοχή
Athens
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AUA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGMG
Èá çèåëá ôçí ãíùìç óáò ãéá ôï ðïéï áåñïóêáöïò å÷åé ôïí êáëõôåñï ç÷ï ìç÷áíùí. Ðñïóùðéêá áðï ïóá å÷ù ðåôáîåé èá äéáëåãá ôï MD80 k to 757 ìå ôéò RR engines...
Éäéêá ôï Super80 to spool up ôïõ åéíáé óáí ìïõóéêç óôá áõôéá ìïõ :p
 
Διευκρινιστική ερώτηση:

Ήχο εννοείς εντός η εκτος αεροσκάφους?
Μονο αεριοωθουμενα και και προπέλες?


Ok, I know, είναι 2 ερωτήσεις... :cool:
 
C-5 Galaxy και τα αυτιά στα κάγκελα. Όποιος δεν το έχει ακούσει σε spool up, να μεριμνήσει για τα δέοντα :thx:
 
D

Προσφατα φιλος ταξιδεψε με Ο.Α απο lgir---->lgav ,με νοικιαζμενο αεροπλανο MD-80 εταιριας ονοματι mapair(an εδν κανω λαθος)
καθοταν φτερο και του εκανε μεγαλη εντυπωση oti ekane αισθητα λιγοτερο θορυβο απο τι τα συνιθισμενα md-80(υποψην ο φιλος ειναι καμμενος σαν εμας και κατοχος ppl).

επισης ξερει κανεις την εν λογω εταιρια?

Eνα μικρο δειγμα για αυτο που λεει ο αγαπητος gonso

http://www.flightlevel350.com/Aircraft_ ... -4869.html
 
Εκτος του οτι θα συμφωνησω με gonso για το Galaxy (και βασικα, σε ο,τι φαση κ να το ακουσεις, οχι μονο στην απογειωση) και θα προσθεσω:
-Β747-200/Α300/DC-10 με GE CF-6-50 :cool:
-Concorde. Οποιος προλαβε να το ακουσει, ξερει τι εννοω ;)
-Β777 με GE-90-115B (τα -300ER/-200LR) μονο στην εκκινηση, οταν περναει το καυσιμο στον κινητηρα. Κατα τ αλλα, μαζι με τα αλλα αεροπλανα της γενιας του (Α380,Α345/346) ο ηχος τους ειναι λιγο πιο δυνατος απο το σεσουαρ της γυναικας μου. :)
-DC-8 και Β707. Σε γενικοτερες γραμμες, ο,τιδηποτε φοραει PW JT-3 και JT-8... Μαζι με τον καπνο, το απολυτο θεαμα! :shock:
-Ο,τιδηποτε φοραει RR RB-211 (L1011,B742,B752) ειδικα στην εκκινηση. Το απολυτο μπασο!
-Τupolev 134. Οταν τα μαχητικα ειναι αθορυβα!

Αυτα προς το παρον - ωραιο τοπικ!
 
d

θα συμφωνισω σ'ολα αυτα που λες seven4seven

αλλα θα ηθελα να προσθεσω στα αθορυβα και τα Α320(ΜΗ ΡΩΤΙΣΕΙΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ)ξερεις....αυτα που φορανε της cyprus.

Eπισης τρομερο θορυβο εχει και το 737-200 (απο εξω,απο μεσα δεν εχω δοκιμασει :D )και αυτο κυριως κατα τη φαση της απογειωσης/
 
:arrow: Ìáêåäïíáò
Ãåíéêá êáé áðï ìåóá ê áðï åîù :D

Å÷åé ðåôáîåé êáíåéò ìå Tupolev 154 ìå Soloviev D-30KU-154s ç Kuznetsov NK-8-2 ìç÷áíåò íá ìïõ ðåé ãíùìç??
 
Από ρωσικα:
Tu-154 στη φάση του airborn.
An-124


Δυτικής κατασκευής:
Douglas DC-3
Boeing B732 και απέξω αλλα και από μέσα, όταν κάθεσαι διπλα και λίγο μπροστά από τα "καπάκια" αναστροφης ώσης ( ;) pilot767 )
McDonnellDouglas MD-11
και σίγουρα B742!

Τώρα δε μου έρχεται κανένα ακόμα, εάν έχει καμια φαεινή ιδέα θα κάνω update! :p ;)
 
Σε αυτό το βίντεο, στο 1:45 περίπου της διάρκειας ακούγεται αρκετά καλά το spool-up. Σαν τραγουδίστριες της λυρικής δεν ακούγονται ή μόνο εμένα μου ακούγεται έτσι? :)
http://www.flightlevel350.com/Aircraft_ ... -3772.html
 
ATR σε φάση spool-up ειδικά αν κάθεσαι σειρά 3-5 (εφιάλτης για μερικούς :cool: ) και 734 σε φάση reversing.
 
Top