Περίεργος θόρυβος σε Airbus A320

andreasl

Business-Class-Member
Εγγραφή
30/03/2012
Μηνύματα
316
Likes
15
Καλησπέρα, σε σημερινή πτήση της easyJet με Airbus A320 ακούστηκε ένας δυνατός ήχος που σχετιζόταν με τους τροχούς.

Ξεκίνησε αφού το αεροπλάνο είχε ήδη τροχοδρομήσει στην πίστα και ήταν σταματημένο για να πάρει σειρά για απογείωση. Ήταν πολύ δυνατός, προερχόμενος από την αριστερή πλευρά, ο οποίος στο βάθος έμοιαζε με ηλεκτρικό μοτέρ. Όμως συντονιζόταν η άτρακτος και έκανε τέτοια κακοφωνία που ήταν σαν κάποιος να κόβει τη λαμαρίνα με πριόνι.

Ο ήχος συνεχίστηκε κατά τη διάρκεια της απογείωσης και σταμάτησε περίπου την ώρα που μαζεύονταν οι τροχοί. Αφού το ταξίδι κύλισε ομαλά, ο ίδιος ήχος ακούστηκε ξανά λίγο πριν την προσγείωση και συνεχίστηκε μέχρι 200 μέτρα πριν το αεροσκάφος φτάσει στη φυσούνα.

Επειδή δεν έχω ξανατύχει σε τέτοια περίπτωση, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς συνέβαινε;
 
To φαντάστηκα ότι ήταν κάποιος στάνταρ ήχος, επειδή το προσωπικό του αεροπλάνου έμοιαζε να τον αγνοεί παντελώς. Με τα δεδομένα που μου έδωσες, υποθέτω ότι έχω ακούσει τον ήχο άπειρες φορές για σύντομο διάστημα χωρίς να δώσω καμία σημασία, ενώ σήμερα η διάρκειά του ξεπέρασε κάθε ρεκόρ. Ευχαριστώ!
 
Εγώ το λεω "γαύγισμα" :D
 
ΟΚ, είναι σίγουρο ότι ήταν αυτός ο ήχος, με παράλληλο συντονισμό της ατράκτου που του έδινε περισσότερο βάθος.
 
Top