spotting @ LGIR

  • Thread starter sonam
  • Ημερομηνία δημιουργίας

sonam

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
15/11/2005
Μηνύματα
61
Likes
0
Περιοχή
Heerhugowaard, Netherlands
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EHAM
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ airliners.gr .ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ LGIR. ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΦΙΛΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.
 
Βγάλε φίλε μου όσες θες και μην κωλώνεις ούτε από αστυνομίες ούτε από αντι-τρομοκρατικές!Δεν είμαστε εμείς οι τρομοκράτες που κάνουμε το χόμπυ μας.Αλλού είναι οι τρομοκράτες...Και δε χρειάζεται να μεταμφιεστείς σε φωτογράφο για να κάνεις τρομοκρατική ενέργεια...Βγαίνεις και με το ντουφέκι στο μπαλκόνι και βαράς το αεροπλνάνο άμα θες.Όλα αυτά περί απαγόρευσης φωτογραφιών σε μη-στρατιωτικά αεροδρόμια είναι χοντρές μ@λ@κίες και καλά θα έκαναν αυτοί που τις αποφάσισαν να σκεφτούν και τίποτα πιο σοβαρό απ'τον να μας διώχνουν απ'τα αεροδρόμια...Πάντως έχε μια ταυτότητα μαζί σου για καλό και για κακό...
 
mimithem":13z60v3k said:
Όλα αυτά περί απαγόρευσης φωτογραφιών σε μη-στρατιωτικά αεροδρόμια είναι χοντρές μ@λ@κίες
Ίσως, αλλά επειδή εγώ, εσύ και τα λοιπά μέλη του airliners.gr θεωρούμε έναν νόμο μ@λ@κι@, δεν παύει να είναι νόμος του κράτους. Και ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι απαγορεύεται η φωτογράφηση σε πολεμικά αεροδρόμια. Και το LGIR πέραν από πολιτικό είναι (δυστυχώς για μας) πολεμικό.

Πάντως, μελέτησε το link που έδωσε ο ansarigi για καλό και για κακό ;)

Υ.Γ. Καλώς ήρθες στην παρεούλα μας.
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ. FIRE AND FORGET ΔΗΛΑΔΗ.
 
vre kalos ton patrioti mou :)

opos kai na to kanis to LGIR den exi kai kana tromero meros gia spotting entos tou xorou tou aerodromiou ... alla apo tis kontines paralies den mpori na se empodisi kanis na pairnis fotografies apo ta aeroplana pou pernane ... outos i allos ton ximona den exi kai polla na dis alla entos tou martiou erxontai ta prota charter opote mpaini kai i aniksi spotterika ;)

Alexis
 
Προσωπικα,οσες φωτογραφιες εχω τραβηξει απο το LGIR (και θα ελεγα οτι ειναι αρκετες),τις εχω τραβηξει απο δυο σημεια.Το πρωτο ειναι ακριβως στα συρματοπλεγματα που υπαρχουν φευγοντας προς την πολη του Ηρακλειου,και το δευτερο ειναι η καφετερια που υπαρχει στον οροφο του αεροδρομιου.Και στισ δυο περιπτωσεις,κανεις δεν ηρθε να μου ζητησει το λογο.Απλα θα πω οτι απο το δευτερο σημειο,(εαν βρεις τραπεζι ελευθερο διπλα στα παραθυρα(,εχεις τη δυνατοτητα να τραβηξεις αρκετα καλες photo,ακομα και βιντεακια.Πηγαινα επι τρεις ημερες συνεχομενα,για τουλαχιστον 2,5 ωρες και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.Εξ αλλου,υπαρχει αρκετος κοσμος που τραβαει φωτογραφιες απο το σημειο εκεινο,και δεν εχει τυχει(?) να συναντησω καποιο περιστατικο με την ασφαλεια του LGIR.Βεβαια,δεν σημαινει οτι μπορεις να το παιζεις ανετος.Η τεχνικη fire and forget ισως να φανει χρησιμη,αλλα πιστευω οτι ειναι πιο πιθανο να βαλει καποιους σε υποψιες για την παρουσια σου εκει.Παντως,με λιγη τυχη,το σιγουρο ειναι οτι μπορει καποιος να τραβηξει αρκετα καλα shots.
 
Πάντως ευχαριστω ξανά, και κάνω και μία αλλη ερώτηση εάν κανείς μπορεί να μου πει από που μπορούμε ίσως να βρούμε, και εάν υπάρχει βέβαια πρόγραμμα πτήσεων του LGIR.
 
gia ta charter to kalokairi tha les; sigoura kapios apo to forum pou exi prosvasi se booking system mpori na voithisi.

Genika i kaliteres meres me tin perissoteri kinisi einai deutera kai paraskeui.
Perisi tin deutera erxotane kai to apogeumataki (meta tis 13.00) i Corsair
me 747, sigoura to hghlight tou LGIR :)
 
Όταν φτάσει η ( :thx: Άγια) ώρα των ναυλωμένων τουριστικών πτήσεων,κοινώς και ως charter μπορείς να επισκεπτείς την ιστοσελίδα:
http://www.charterflights.co.uk
για ναυλωμένες πτήσεις από Ηνωμένο Βασίλειο.Είναι μια πολύ καλή σελίδα και έχει πάρα πολλά αεροδρόμια τέτοιου είδους προορισμών,έχει ακόμα και την Καλαμάτα!Εκεί μπορείς να βρεις αρκετές πληροφοριές!
 
Top