Planespotting @ CDG

flying Doc

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
22/04/2007
Μηνύματα
1.771
Likes
181
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EBBR
Είναι γνωστό ότι η φωτογράφηση αεροσκαφών στο αεροδρόμιο Charles De Gaule απαγορεύεται αυστηρά και επισύρει πρόστιμο 400€ και πιθανή κατάσχεση του εξοπλισμού.
Μόνο όσοι έχουν την εισδική άδεια που εκδίδεται από την Αστυνομία μπορούν να φωτογραφίζουν άφοβα. Η άδεια ισχύει ες αεί.

Σήμερα λοιπόν έφτασε ζεστή ζεστή από το Παρίσι και η ΔΙΚΗ μου άδεια (βρήκα το επόμενο spotting trip) μου.

Για να αιτηθείτε για την άδεια χρειάζονται τα εξής:
1) Μια επιστολή ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ που να εξηγείτε αναλυτικότατα τους λόγους που ζητάτε την άδεια φωτογράφησης.
2) Φωτοτυπία/scan του διαβατηρίου

Εγώ πρόσθεσα και την ταυτότητα του Συλλόγου ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ (τελικά ανοίγει πολλές πόρτες). Όλα αυτά τα στέλνετε είτε με mail στον περίφημο Commadante Xavier Huby στο
xavier.huby@seine-saint-denis.pref.gouv.fr ή με fax στο +33.01.48.62.75.88

Πρέπει να σας πω ότι την άτηση την έκανα αρχές Δεκέμβρη του 2010...
 
Βρέθηκα στο CDG τον περασμένο Μάιο και μην έχοντας προνοήσει να ψάξω για περαιτέρω πληροφορίες όσον αφορά το planespotting στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο (είτε airliners.gr είτε site του αεροδρομίου) ρώτησα κατευθείαν τις υπηρεσίες του αεροδρομίου και οι οποίες μου είπαν ότι εκτός του ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο σημείο για φωτογραφήσεις είναι ελεύθερη η φωτογράφηση χωρίς κανέναν περιορισμό.
Ξεκίνησα λοιπόν ώσπου αντίκρισα μια πινακίδα να γράφει όσα σχεδόν αναφέρεις παραπάνω(πρόστιμο 400 ευρώ, ειδική άδεια κλπ). Οπότε φοβισμένος γαρ έσπευσα ξανά για διευκρινίσεις όπου και πάλι με καθησύχασαν ότι δεν τρέχει τίποτα και δεν υπάρχει πρόβλημα.
Επέστρεψα εν τέλει και για σχεδόν 5 ώρες έβγαλα πολύ πράμα χωρίς να με ενοχλήσει κανείς απολύτως αν και με είδε πολύς κόσμος.
Πάντως flying Doc αξίζει!! Έχει τρελό οφθαλμόλουτρο! :great:
 
dr πρέπει να είναι αναγκαστικά στα Γαλλίκα? γτ κάπου διάβασα το airliners.net http://69.64.153.151/aviation-forums/av ... ain/352419 ότι μπορώ να το γράψω στα αγγλικά

απλά θέλω να ξέρω, να παρακαλέσω μια γνώστη μου να το γράψει το γράμμα στα γαλλικά η να στο στείλω στα αγγλικά

α κι κάτι ακομά, στο Orly επιτρέπεται η φωτογράφιση ή όχι?
 
Aγαπητέ Θανάση ιδρυτή των U2, απ' ότι θυμάμαι υπάρχει ένα υπέροχο ντεκ στην κορφή του διεθνούς τέρμιναλ. Πλεξιγλάς μεν αλλά καλές σχετικά συνθήκες και δωρεάν. Αν άλλαξε από το 2007 δεν το γνωρίζω.

δικός σου
 
τηλέφωνο της μάνας μου σήμερα

-ρε γαϊδούρι πότε πήγες Παρίσι κι δε μας είπες τίποτα?
- μα μάνα, δε έχω πάει ακόμα εκεί. Γιατί ρώτας?
- λέγε τι έκανες κι σου έστειλε γράμμα η αστυνομία του CDG.

μου πείρε κάνα 10 λέπτο να της εξηγείσω άλλα έλαβα κι γω την καρτούλα μου :)
 
Αγαπητέ Θανάση φίλε του Μπόνο, φαντάζομαι να της είπες ότι τουλάχιστον δεν έφαγες "Χ". Θεϊκός διάλογος. Στα μπεστ των οικογενειακών σποτερικών διαλόγων. :mrgreen: :great:

δικός σου
 
Αγαπητέ Θανάση, είσαι τυχερός που έλαβες την άδεια (αν και δεν ειναι κάρτα όπως την περιγράφεις, αλλά ενα δισέλιδο έγγραφο) μιας κι οπως διάβασα στο A.net, αναστέλλεται προς το παρόν η έκδοση νέων αδειών φωτογράφησης. Κοινώς, όποιος πρόλαβε , πήρε. Παρακάτω το σχετικό link (η πληροφορία βρίσκεται στην 3η απάντηση και σε μερικές πιο κάτω)

http://www.airliners.net/aviation-forum ... in/363376/
 
Αγαπητέ μας δόκτωρα, εάν εδιάβασα ορθώς στον σύνδεσμό σου, μάλον ετοιμάζεται ένα νέο έγγραφο σχετικό με το θέμα για τον λαό, οπότε ίσως να μην αργήσει πολύ η σποτοαπαγόρευση. :mrgreen:

δικός σου
 
Γεια χαρά σε όλους! Έχω lay-over περίπου τρεις ώρες μεταξύ δύο πτήσεων της Air France στις αρχές Μαίου στο Terminal 2F. Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με τα δεδομένα προ δύο ετών; Στο plane-mad διάβασα ότι δεν απαιτείται άδεια για το σημείο ανάμεσα στα δύο terminals, εκεί όπου εκτίθεται το Concorde. Αξίζει τον κόπο;
 
H απαγόρευση ισχύει, υπάρχει νέο έντυπο άδειας (την έχω βγάλει) κι άμα σε πιάσουν δεν υπάρχει "δεν ήξερα"...
 
Top