Όταν σας κάλεσε η μαμά πατρίδα...

dimitris chatz

Economy-Class-Member
Εγγραφή
02/07/2010
Μηνύματα
129
Likes
0
..που σας πήγε?

Αν και υποθέτω οι περισσότεροι γνωρίζεστε και εκτός φορουμ, οπότε πανω-κάτω..
Εγώ πήγα αρχικά Άρτα, στο Κ.Ε.ΥΓ. το Νοέμβριο του '10. 313 ΕΣΣΟ. Αργότερα πέρασα και από τους τέθωρες στον Αυλώνα και από εκεί με C-130 για Κύπρο και 355 ΕΜΑ.
Μαύρα μπερέ κι έτσι. Φοβερή εμπειρία.
Την πτήση με το C εννοώ. :D
 
Τι μου θύμησες τώρα.....
Μετά την πρώτη πτήση με το Dornier των 17 θέσεων (όταν ήμουν 12 χρονών περίπου) η πρώτη μου πτήση με 'κανονικό' αεροπλάνο (το κλασικο Β737 των ΟΑ) ήταν από την Κω στην Αθήνα !! Έχω την εντύπωση ότι είχε και απαγορευτικό εκείνη την ημέρα , αλλά ακόμα και τώρα θυμάμαι για πολλοστή φορά την αίσθηση που έχεις όταν συνειδητοποιείς πόσο μακριά βρισκόσουν πριν από 1-2 ώρες !!!
 
ακεφτηκα πολυ πριν απαντησω σε ενα τετοιο θεμα αλλα εχω μια ¨αναμνηση¨σχετικη με στρατο και αεροπορια.
υπηρετουσα σε μια μοναδα του ΠΝ και καθως χρειαζομουν να μεταβω απο τη Σαλαμινα στην Κρητη για να παρω το πτυχιο μου, ζητησα δυο ημερες αδεια για το ταξιδι. Η μαμα πατριδα με σοφία οπως παντα θεωρησε οτι μιση εργασιμη ημερα για ενα τετοιο ταξιδι ηταν υπερ αρκετη! μονη μου λυση το αεροπλανο και η Air Greece. αν θυμαμαι καλα το εισητηριο ηταν περιπου 17.500 δρχ το καθε σκελος -ποσο ιδιαιτερα σημαντικο για φανταρο ετσι κι αλλιως- αλλα αρκετα φθηνοτερο απο τις 22.000 δρχ που κοστιζε τοτε το ταξιδι με την ΟΑ. ετσι απο τη Σαλαμινα, βρεθηκα στο Ελληνικο κατα τις 10.00 το πρωι, και κανενα δυωρο αργοτερα ημουν στη σχολη μου για τα παρεταιρω.
η ποδαρατη επιβιβαση, το μπλε-θαλασσι ATR με τη χρυση γραμματοσειρα και τους μαιανδρους και τον Πηγασο της Air Greece (τρελα κιτς και υπερφορτομενο livery κατα τη γνωμη μου), το Ανατολικο που φιλοξενουσε τις ξενες εταιριες και την Air Greece βεβαιως, η απογειωση και η θεα της Σαλαμινας απο αερα γνωριζοντας οτι εκει ημουν πριν δυο ωρες και εκει θα ειμαι και το επομενο πρωι ειναι καποιες αναμνησεις που εχουν μεινει..
 
Χαχαχαχαχαχαχαχχ, αυτή είναι η "αεροπορική τρέλα"...
Ο Δημήτρης ρώτησε ποιά ήταν η πρώτη μετάθεση του καθενός και οι "τρελαμένοι" (χωρίς παρεξήγηση, για καλό το λέω), απαντάνε για αεροπορικά ταξίδια...
Άμα τό 'χεις το μικρόβιο...
 
dimitris chatz":19slvxer said:
...Αργότερα πέρασα και από τους τέθωρες στον Αυλώνα ...
Ψηλά, ψηλά, τα μαύρα τα μπερέ κι έτσι :cool:
2 μήνες Αυλώνα, υπόλοιπη θητεία σε επιλαρχία αναγν/σεως, 15 χλμ απ΄το σπίτι μου. Μου είχε ζητηθεί μάλιστα, εθελοντικά, να μεταβώ ΚZS σε αυθημερόν επίσκεψη με Σινούκ αλλά αρνήθηκα...
 
dimitris chatz":1u94178f said:
..που σας πήγε?

Αν και υποθέτω οι περισσότεροι γνωρίζεστε και εκτός φορουμ, οπότε πανω-κάτω..
Εγώ πήγα αρχικά Άρτα, στο Κ.Ε.ΥΓ. το Νοέμβριο του '10. 313 ΕΣΣΟ. Αργότερα πέρασα και από τους τέθωρες στον Αυλώνα και από εκεί με C-130 για Κύπρο και 355 ΕΜΑ.
Μαύρα μπερέ κι έτσι. Φοβερή εμπειρία.
Την πτήση με το C εννοώ. :D

Πτήση με C..τι μου θύμησες τώρα...πάνω απο 60 πτήσεις σε όλην σχεδων την Ελλάδα..οι 32 χωρίς προσγείωση με το C αλλά με αλεξίπτωτο...τρελές εμπειρίες ειδικά όταν εμένα μέσα χωρίς άλμα σαν επιστροφεας μαζευοντας τις θήκες των αλεξιπτωτων...βούρ πιλοτηριο όταν τελείωνε η δουλεια ,και δίπλα στους πιλότους..αυτο που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι η ταχεία άνοδο σε μικρό μήκος αεροδιαδρομου και τρέλα touch and go..είναι απίστευτο για τον όγκο του C τι μπορεί να κάνει..επίσης το χειρότερο ήταν σε άλμα πρώτος στην πόρτα πάνω απο την ΖP Μυτιλήνης κανοντας κυκλους πάνω απο 40 λεπτά με 40 βαθμούς καλοκαίρι και να αναπνέω φουλ κυροζινη όπου τελικά μετά απο ατελείωτο καυγα αρχηγού (ο οποιος ηταν ξαπλωμενος κατω απο τα ποδια μου) και πιλότου διότι ο δεύτερος δεν έμπαινε σωστά στην ζωνη,με αποτέλεσμα αφού δεν τα βρήκαν ποτέ ,ο πρώτος να μας ρίξει για μπανακι...

Ξέχασα ...10 πτήσεις με φορτηγο chinook χωρις γαμωτο να ζησω προσγειωση και 2 με αθάνατο huey να ζούμε στιγμές Καμποζης...
 
Τι δεν καταλαβαίνεις ;τι δεν καταλαβαίνεις; :D :cool: :D
 
ΠΑ = Πολεμικη Αεροπορια , ( 76/2 ) Μαρτιος του '76 , Τριπολη . Μα'ι'ος '76 , Καβουρι . Ιουλιος '76 , 28 ΑΤΑ , Λαρισσα , '77 , 31 ΔΑΕ , Τατο'ι' . Σεπτεμβριος ' 78 , μαζεψα ... υπογραφες . !!!! ( και μια ιστοριουλα , ειχα προσπαθηση 1-2 φορες να παρω την Ντακοτα απο την 110 για Ελευσινα , για να γλυτωσω την ταλαιπωρια του τραινου, αλλα ολο μας πεταγαν τελευταια στιγμη εξω οι γαλλοναδες της τελευταιας στιγμης . Παω καιγω και βρισκω στην αποθηκη κατι γαλλονια σμηνια , τα κολλαω στα μανικια , και επιτελους πεταξα και εγω τσαμπα μια φορα . )
 
Αγαπητέ FLYGHOST, τα αεροδρόμια ΔΕΝ, επαναλαμβάνω ΔΕΝ έχουν αεροδιαδρόμους. Έχουν τροχοδρόμους, διαδρόμους αποπροσγείωσης, αλλά ΟΧΙ αεροδιαδρόμους.
Οι αεροδιάδρομοι βρίσκονται στον Α-Ε-Ρ-Α http://en.wikipedia.org/wiki/Airway_%28aviation%29

Για όνομα του Θεού, σε ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ forum γραφετε, μάθετε την ορολογία...
 
Top