Πρόταση για άμεση διαγραφή posts

  • Thread starter jerry
  • Ημερομηνία δημιουργίας

jerry

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
04/01/2003
Μηνύματα
4.245
Likes
1.080
Website
www.air-born.gr
Έχω να κάνω μία πρόταση προς τη διαχειριστική ομάδα :

Να σβήνονται άμεσα (χωρίς προειδοποιήσεις, επιπλέον warning posts, μεταφορές, κλειδώματα, ξεκλειδώματα) posts που έχουν ανούσιες πληροφορίες, ανούσιες ερωτήσεις, offtopic και άλλα που δε συμφωνούν με τη γραμμή της διαχειριστικής ομάδας.

Και ποια είναι αυτή η γραμμή..? Αυτό πρέπει να καθοριστεί. Ίσως πρέπει να αναρωτηθούμε όλοι μας σε ποιους απευθύνεται τελικά αυτό το φόρουμ. Προφανώς δε μπορεί να απευθύνεται στον κάθε-έναν που ξύπνησε ένα πρωινό και είπε να ποστάρει.
 
Προφανώς κάτι σε νευρίασε φίλε Τζέρρυ.
Αν το καλοσκεφτείς πιο ήρεμα, πιστεύω, ότι θα δείς ότι ζητάς κάτι υπερβολικό.
Εμένα προσωπικά θα μου άρεσε να μή σβήνονται πόστς. Οι περισσότεροι πιστεύω είμαστε και σε ηλικία, αλλά έχουμε και την "κουλτούρα" να κρίνουμε τί διαβάζουμε! Και ο καθένας μας εδώ μέσα, μπορεί να βρίσκεται στην "ανωνυμία" του ιντερνετ, αλλά κρίνεται σύμφωνα πάντα με αυτά που γράφει.
Εμένα πχ. προσωπικά μου κακοφάνηκε πολύ όταν σβήστηκε κάποιο πόστ μου, με το δικαιολογητικό ότι θα προκαλούσε...
Η άποψή μου είναι να γίνεται προειδοποιήση, και να γίνεται κίκ ή και μπάν σε χρήστες που το πάνε αλλού το πράμα.
Σίγουρα για να μπαίνουν στο συγκεκριμένο φόρουμ, σημαίνει ότι τους ενδιαφέρει...
Μετά ήθελα να προτείνω, εφόσον το σάιτ απέκτησε section με νέα, να μη ποστάρουμε κάθε είδηση-άρθρο που θα βρούμε σε κάθε εφημερίδα αλλά και φυλλάδα. Ίσως, αν είναι τόσο σημαντική και έχει "ξεφύγει" από τους διαχειριστές κάπως να τους τη στέλνουμε ή να φτιαχτεί ένας άλλος χώρος με ειδήσεις. Πχ. τελευταία λόγω ολυμπιακής πόσα ποστς με άρθρα, που στην ουσία λένε τα ίδια πράγματα έχουν σημειωθεί! Το βλέπω υπερβολικό...

Τέλος η άποψή μου είναι ότι άμα ισχύσει αυτό που λές, Τζέρρυ, πιστεύω θα μετατραπεί το φόρουμ σε ένα χώρο με δελτία τύπου εταιριών... :evil: Καλό είναι να γίνεται και λίγη κουβεντούλα ;)
 
Εγω παλι θα προτεινα να γινει ενας επισημασμενος σκουπιδοντενεκες στο ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ας πουμε , και να μεταφερονται εκει απ'ευθειας τα αχρηστα-χαζα-ανοητα κλπ κλπ (ΓΙΩΡΓΟ ΜΗΝ ΓΕΛΑΣ ΣΕ ΒΛΕΠΩ :cool: , και εξαλλου εγω σε εχω βυσμα τωρα :D )...........
 
flightnumber":3sohljd8 said:
Οι περισσότεροι πιστεύω είμαστε και σε ηλικία, αλλά έχουμε και την "κουλτούρα" να κρίνουμε τί διαβάζουμε!

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διαβάζουμε συνεχώς post-σαβούρα.

Όλοι μπαίνουμε για κάποιο λόγο. Και προφανώς γίνεται κουβέντα. Και πολλές φορές οι συζητήσεις είναι υψηλού επιπέδου. Τους τελευταίους μήνες δε νομίζω ότι υπάρχει αυτό το επίπεδο...

edit : Να πω ότι δεν αναφέρομαι υποχρεωτικά σε posts του CONFIG2 (επειδή αναφέρθηκε αλλού)
 
airliners.gr

O τίτλος είναι σαφής.

Καταλαβαίνω οτι πολλές δημοσιεύσεις είναι δυσάρεστες, ενοχλητικές και μερικές φορές προσβλητικές και απρεπείς, στην τελευταία περίπτωση, ναι, θα πρέπει να σβήνονται.
Πολλοί ενοχλούνται, ιδιαίτερα οι χομπίστες γιατι οι αντιπαραθέσεις τους φαίνονται βαρετές και δυσάρεστες. Ο τίτλος όμως δεν είναι spotters.gr ουτε air-hobby.gr.
Εδώ έρχονται και επαγγελματίες. Ο κόσμος της πολιτικής αεροπορίας δεν είναι -δυστυχώς- αστραφτερά αεροπλάνα, χρυσά σειρήτια, κούκλες αεροσυνοδοί και ταξίδια σε μέρη μαγικά.
Ειναι, άγχος, ευθύνες, ανηλεής ανταγωνισμός (εταιρικός και συναδελφικός), ανασφάλεια. Ο κόσμος που εργάζεται στην αεροπορία δεν είναι "ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Ο άκρατος εγωισμός, τα κτυπήματα "κάτω απ τη μέση", η αναξιοκρατία, η διαφθορά, η ρουφιανιά και οι ίντριγκες πάνε σύννεφο.


Οσο λοιπόν ο χώρος θα είναι ανοικτός και στούς επαγγελματίες οι διαμάχες θα είναι στην ημερησία διάταξη. Κοιτάξτε άλλωστε τι γίνεται στο forum του ομότιτλου airliners.net (ομηρικοί καυγάδες ΑirbusvBoeing πχ) και στο pprune... Το θέμα είναι να κρατιούνται οι αντιπαραθέσεις σε κόσμιο επίπεδο.

Απ την άλλη το να έρχεται αυτό το συνάφι εδώ δίνει στούς απλούς χομπίστες έγκυρη και σωστή πληροφόρηση γύρω απο τα αεροπορικά θέματα και μια ιδέα για το τί πραγματικά συμβαίνει σήμερα στούς νέους που θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά στο μέλλον με την πολιτική αεροπορία.
Είναι στο χέρι τών διαχειριστών να αποφασίσουν τι θέλουν, μονο τους χομπίστες, ή όλους με το αναγκαίο κακό των αναπόφευκτων έντονων και διαρκών αντιπαραθέσεων.
 
εγω προτεινω απο την αλλη να δημιουργηθει ενα chat γιατι αυτο που εχει γινει σημερα με τα threads της ΟΑ και της Α3 εχουν ξεπερασει καθε προηγουμενο....
Εκει τουλαχιστον θα πηγαινουν οσοι θελουν να λυσουν τις διαφορες τους και δεν θα ειμαστε υποχρεωμενοι ολοι να διαβαζουμε σε ενα thread που μας ενδιαφερει τις προσωπικες κοκορομαχιες των Α3 fans vs OA funs.... :wall:


ΥΓ συμφωνω απολυτα με το Jerry τωρα.....
 
Ναι, τους ειδαμε και τους επαγγελματιες.

"Ποιος ειναι ο τραγουδιστης" στο ενα, "Ο μεγαλος Ζησης Πεχλε που κουναει τα χερακια του" στο αλλο, "Ερχονται οι γερμανοι", "Ερχονται οι στραταιοι","TRE στα 320(χωρις καν να εξηγησει τι σημαινει TRE"), "Πετουσα το 777 με το ενα χερι εξω απ το παραθυρο και τσιγαρο στο αλλο και μετα την προσγειωση εριξα κ ενα μανικι(παλαιοτερο αυτο)", πηξαμε στη σοβαροτητα! Δεν εννοω,φυσικα, οτι δεν εχουμε και σοβαρα παιδια του επαγγελματος εδω, ουτε και οτι αυτοι που "πιανουν" τα παραδειγματα που εδωσα παραπανω ειναι μονο γκρινια και μαγκια. Σαφως και δεν ζηταει κανεις να γινει "spotters.gr" το site, αλλα ας μας αποδειξουν οι "επαγγελματιες" οτι ειναι τοσο σοβαροι οσο τους φανταζομαστε εμεις οι απ εξω! Για να σας δω...
 
Νομίζω οτι το έγραψα πολύ καθαρα αλλά μου φαίνεται δεν το διάβασες:

Ο κόσμος που εργάζεται στην αεροπορία δεν είναι "ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Ο άκρατος εγωισμός, τα κτυπήματα "κάτω απ τη μέση", η αναξιοκρατία, η διαφθορά, η ρουφιανιά και οι ίντριγκες πάνε σύννεφο.
 
OK, και γιατι θα πρεπει να τα τρωμε στη μαπα εμεις? Ειδες πουθενα ιντριγκες,ρουφιανια κλπ κλπ κλπ αναμεσα σε spotters,simmers,ταξιδιωτες κ.α. ? Τελοσπαντων, αποψη σου και αποψη μου.
 
Έχω την εντύπωση ότι τις τελευταίες μέρες αρκετός κόσμος το έχει παρακάνει σε αυτό το φόρουμ. Θέλαμε να ήμαστε πιο ελαστικοι, να μην κάνουμε τόσο γρήγορα ban, αλλά μερικούς τους δίνεις το μικρό δαχτυλάκι και αυτοί σε κόβουν ολόκληρο το χέρι!!!

Αν είναι δυνατόν! Υπάρχουν μέλη που καταπατούν τους Κανόνες του φόρουμ με σχεδόν κάθε τους ποστ! Διορθώνεις τα ποστ τους, επειδή δεν ξέρουν ούτε καν πως να ποστάρουν σωστά και από πάνω σε βρίζουν κιόλας. Όχι κύριοι! Αυτό είναι απαράδεκτο.

Δεν θα το ανεχτώ πλέον! Φυσικά και κάθε ένας είναι ευπρόσδεκτος! Αλλά πολλοί ξεχνούν ότι έτσι όπως δεν θέλουν να τους φέρονται δεν πρέπει κι αυτοί να φέρονται στους άλλους. Τέλος λοιπόν!!! Όποιος δεν σκέφτεται λίγο πριν να κάνει κλικ στο "Υποβολή" θα πρέπει πλέον να αποδεχτεί τις συνέπειες των πράξεών του.
 
Top