Sponsored programm- AB initio- intergrated

Vasilis

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
11/06/2008
Μηνύματα
4
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
Luf
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
zaky
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να κάνω ορισμένες ερωτήσεις και αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Είμαι 28 ετών έχω ήδη ένα πτυχίο political science και αυτή τη στιγμή ψάχνω για σχολή.
Με έχει δεχτεί ήδη μια σχολή με sponsor προγραμμα από μια αεροπορική εταιρία αλλά το σκέφτομαι φοβάμαι το βαθμό δυσκολίας της θεωρητικής εκπαίδευσης. Γνωρίζει κάποιος να μου πεί πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η παρακολούθηση στα αγγλικά με μηχανικούς και αεροπορικούς όρους και πόσο διάβασμα μπορεί να απαιτεί?Γνωρίζω βέβαια σε όποια σχολή και να πάω η παρακολούθηση στα αγγλικά θα είναι αλλά σκέφτομαι ότι στην ελλάδα πχ με έλληνες εκπαιδευτές εάν δε καταλαβαίνω κάτι θα μπορέσω να συννενοηθώ καλύτερα και να μου εξηγήσει στα ελληνικά..Τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά αλλά δε πάυει να είναι δεύτερη γλώσσα και όχι μητρική.

Οπότε εάν δε πάω στο sponsored σκέφτομαι τη λύση της global ή της ΣΕΧΟΑ. Ξέρει κανείς να μου πεί τίποτα για αυτές τις σχολές?

Επίσης λόγω ηλικίας υπάρχουν δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης ή θα πάνε χαμένα τα χρήματα που με κόπο μάζεψα, για αυτό έφτασα και 18 ετών και ψάχνομαι τώρα για σχολή!!!!!

Επίσης ποιά η διαφορά μεταξύ AB initio που προσφέρουν κάποιες σχολές στο εξωτερικό και intergrated για το οποίο μιλά η global?

Εάν κάποιος ξέρει κάτι σας παρακαλώ ας απαντήσει.
 
Αγαπητέ Βασίλη, σεβόμενος τις ανησυχίες σου είδα ότι έχεις ξανακάνει την ερώτηση σε άλλο τόπικ "επιλογή σχολής "
Εάν έχεις μελετήσει τις τοποθετήσεις όλων των μελών στο φορουμ σε όλα τα σχετικά τοπικς θα έπρεπε να έχεις ήδη πάρει τις απαντήσεις που αναζητάς για το ab-initio και integrated / όχι intergrated.

Αφού λοιπόν έχεις εκφράσει τις επιθυμίες και προτιμήσεις σου περί σχολών μπές στο site της Oxford Aviation Academy που είναι ο Ναός της Αεροπορικής επαγγελματικής εκπαίδευσης και θα πάρεις όλες τις απαντήσεις που θέλεις για να δείς αν θα τα καταφέρεις.
Πιστεύω προσωπικά αφού ήδη έχεις αποφοιτήσει απο Πανεπιστημιακές σπουδές , σίγουρα θα έχεις τις Λυκειακές βασικές γνώσεις Μαθηματικών + Φυσικής κλπ και αφού γνωρίζεις και πολύ καλά αγγλικά ότι ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ!

Ομως εδώ είπες ότι σε έχει δεχθεί αεροπορική εταιρία με sponsored πρόγραμμα , είσαι 28 ετών και το σκέπτεσαι ????αφού με κόπο έχεις συγκεντρώσει π.χ τα 120.000 ευρώ που χρειάζονται στην Οξφόρδη για self sponsored??? σκέπτεσαι τα αγγλικά που είσαι σε επίπεδο πολύ καλό /όπως λές ?? Θα ξεσκισθείς λιγάκι στο διάβασμα και θα κάνεις το όνειρό σου πραγματοικότητα με όφελος το κόστος + εργασία σίγουρη !!ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΣ ΓΙΑ ΕΓΝΑΤΙΑ ΚΑΙ GLOBAL ??? ΦΥΓΕ ΜΕ 1000.........
 
Αδερφέ μας,
έχεις ήδη sponsoring από αεροπορική εταιρία και το συζητάς αν θα τα βγάλεις πέρα, κι αν είναι καλύτερα να φύγεις και να πας σε ελληνική σχολή κλπ κλπ? Ούτε μία στο εκατομμύριο...Αφού είσαι ήδη μέσα, τι ψάχνεσαι?...
Προσοχή: Μήπως υπάρχει στο συμβόλαιο κανας πονηρός όρος για το sponsoring που λέει όταν και εάν σε κόψουν σε κάποιο σημείο της εκπαίδευσης πληρώνεις την εκπαίδευση? Στο λέω γιατί εχουν δει πολλά τα μάτια μου. Δηλ εκεί που πας καβάλα και είσαι αητός, στο final check για το πτυχίο σου τραβάνε 2-3 κοψίματα και πας αδιάβαστος μεν αλλά καταχρεωμένος δε και τους μετράς τα ευρώ σου χωρίς να ξέρεις από πού σου ήρθε το αστροπελέκι!
Και μη μου πεις ότι δεν μπορούν να σε κόψουν ανά πάσαν στιγμήν και δι οιανδήποτε αιτίαν, ε?

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο τα θεωρητικά μαθήματα. Ανθρωπος που καθάρισε πανεπιστημιακή εκπαίδευση 4-5 ετών θα κολώσει στα 13 βιβλία του ATPL? Μη τρελαθούμε!...Προχώρει ακάθεκτος!
 
Kαλησπέρα σε όλους. Δεν γνώριζα οτι δίνουν πλέον οι εταιρίες υποτροφίες, νόμιζα ότι αυτό είχε σταματήσει εδώ και χρόνια. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να καταφέρεις κάτι τέτοιο. Τι προυποθέσεις απαιτούνται για sponsored programm και ποιες εταιρίες στην Ευρώπη το κάνουν αυτό? Ας απαντήσει όποιος γνωρίζει.. Ευχαριστώ
 
Αν μπείς αυτή τη στιγμή π.χ στην Oxford Aviation Academy έχει cadet pilot sponsored programm για την NETJET EUROPE.

Κατά καιρούς έχουν κι άλλες εταιρίες στην Ευρώπη ,κυρίως Αγγλία αλλά και η Lufthansa.
 
Top