Hellas Airlines!

Πήγα στην παρουσίαση και αυτά που είπε λίγο πολύ αναφέρονται στο site http://www.flyhellasairlines.com/
για να μην τα αναφέρω λεπτομερώς ,έχουμε να κάνουμε με κατά-βαση αμερικανούς επενδυτές και προσωπικό που έχει δουλέψει στην αμερική και συγκεκριμένα SOUTHWEST.Έναρξη πτήσεων 15 Ιανουαρίου σε Ελλάδα και Εξωτερικό με 2 Α320.Το Μάιο άφίξη 3 ακόμα Α320 όλα με lease όλα economy-seat 143??.Βάση στην Ανχίαλο σε φουλ προγράμμα 20 πτήσεις καθημερίνα.Πλάνο για κατασκεύη υποστέγου συντήρησης και μεγαλύτερου terminal μια και το υπάρχον δεν θα φτάσει.Αυτό που αξίζει να αναφέρουμε είναι την πολιτική της εννιαίας φίξ τιμης στα δρομολόγια 50 ευρω Αθήνα ,Ρώμη 120,Λονδίνο 160 κλπ.Το προσωπικό θα είναι απο την Θέσσαλια και υπολογίζετε περίπου σε 35 άτομα ανα αεροσκάφος.Διάφορες προσφορές αναφέρονται στο site http://www.flyhellasairlines.com/.Για όσους ενδιαφέρονται στις 15 Σεπτεμβρίου θα έχει interview για αεροσυνοδούς στο XENIA VOLOY
GOOD LUCK
FLY HELLAS AIRLINES
THE DIFFERENT AIRLINE.....
 
Πήγα κι εγώ στην παρουσίαση. Το εγχείρημα αν πετύχει θα είναι ευλογία για την περιοχή!
 
The different airline ..... Σίγουρα θα είναι σε πολλά σημεία ...

Σαν site δεν είναι κακό φαίνεται ότι γίνεται μεγάλη προσπάθεια (γενικότερη) να αναδείξουν την περιοχή μπράβο τους...

Βέβαια αναγράφονται κάποιες ίσως υπερβολές , άτοπες και άστοχες πληροφορίες ... Γιά να δούμε τι θα δούμε σε ένα πραγματικά δύσκολο οικονομικό περιβάλλον πως θα ανθίσει μια τέτοια προσπάθεια ... τις καλύτερες μου ευχές.

Κρατώ κάποιες επιφυλάξεις.... Που θα βρουν άρτια καταρτισμένο προσωπικό στον βόλο δεν ξέρω..... και δεν αναφέρομαι φυσικά σε ground αλλά και αέρος . Για παράδειγμα είδατε τις αγγελίες προσλήψεων ; πχ ποια κοπέλα από την περιοχή είναι αεροσυνοδός άρτια εκπαιδευμένη στο να μεταφέρει αποσκευές - καρότσια με εμπορεύματα μέχρι 100 κιλά ; :shock: όχι να μου βρείτε μια . Πληροφορίες http://www.flyhellasairlines.com/index. ... attendants

Τίποτα δεν έχουμε δει ακόμα . ΝΑΙ θα διαφέρει από τις άλλες εταιρείες δεν είναι τυχαίο το σλόγκαν τους ''the different airline''

Όλα αυτά και άλλα πολλά στα επόμενα επεισόδια της νέας εταιρείας HELLAS AIRLINES.

Καλές πτήσεις είπαμε ;;;;
 
Να σπρώξει ή να έλξει ένα καρότσι 100 κιλών δεν είναι δύσκολο.Δε θα το σηκώσει!Εντάξει δε θέλουν να είναι η άλλη άψυχη να μην μπορεί να τραβήξει και να κλείσει την πόρτα το α/φους.Είδα μία της Α3,για να κλείσει την πίσω πόρτα είχε κοκκινίσει από την πίεση!
 
To προσωπικό είναι το μόνο που δεν θα έχουν πρόβλημα να βρουν, 50% ανεργία στους νέους έχουμε και κάθε μέρα στο φόρουμ ένα νέο μέλος να ρωτάει πώς θα κάνει αίτηση για Σαουδική Αραβία, Ντουμπάι και άλλες μαγευτικές τοποθεσίες, στον Βόλο θα κολλήσουν;
 
Καλά,μην το λες.Πιο φθηνά είναι τα ενοίκια στο Ντουμπάι από το Βόλο και τη Λάρισα!
 
Είδα να γράφει πιο πριν κάποιος Βόλος - Αθήνα 50 ευρώ. Τόσο δίνεις και με το ΚΤΕΛ από Λάρισα με επιστρφή. Και κάνεις 4 ώρες να πας. Τώρα ξεκινόντας από Λάρισα με το λεωφορείο της εταιρίας να φθάσεις Αγχίαλο, check.in , αναμονή επιβίβαση άφιξη στην Αθήνα δε νομίζω να πάρει πολύ μα πολύ λιγότερο απο 4 ώρες. Αν το πολιτικό αεροδρόμιο ήταν στη Λάρισα στο κέντρο της Θεσσαλίας θα ήταν καλύτερα.

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Η ενιαία φίξ τιμή έχει εφαρμοστεί ποτέ από άλλη αεροπορική εταιρία του κόσμου και με τι αποτέλεσμα?
Τι κίνητρο θα έχω σαν επιβάτης να αγοράσω το εισιτήριο μέρες, βδομάδες ή και μήνες νωρίτερα αντί να το πάρω την μέρα που ταξιδεύω?
Στα ΚΤΕΛ αυτό το σύστημα λειτουργεί.
Σε αεροπορική εταιρία έχει δουλέψει ποτέ?
 
Το τελικό livery πως σας φαίνετε?
 
Ένα παρόμοιο σύστημα εφαρμόζει η Αλιτάλια στην γραμμή Μιλάνο-Ρώμη, που έχει 3 τιμές (με περιορισμούς ή 2 χωρίς) φιξ ανάλογα με το πόσο νωρίς αγοράζεις το εισιτήριο πχ 3, 5 ημέρες νωρίτερα κλπ

http://www.alitalia.com/IT_IT/voli/ital ... /roma.aspx

βέβαια αυτό δεν απέχει και πολύ από ότι εφαρμόζουν όλες οι εταιρίες. 50Ε return για όλες τις θέσεις δεν βγαίνουν τα κουκιά ακόμα και με 100% πληρότητα (των 143 θέσεων που μάλλον δεν είναι 143) και ακόμα και αν η ΕΨΑ δίνει την λεμονάδα τζάμπα. Συν το λεωφορείο που είναι δωρεάν :oops:

Όσο για το livery, ελπίζω μόνο να μην είναι αυτό το τελικό. Τα λέω αυτά και δεν θα μπορούσα να ζητήσω τίποτα παραπάνω από Παρίσι-Λαρισα σε 3-4 ωρίτσες με 150Ε return...
 
Top