LGTS/SKG: Έργα στο intersection των διαδρόμων

Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Λες ότι στο αεροδρόμιο θα μας πουν εάν / πότε θα γίνουν οι πτήσεις μας μετά τις 16 Οκτωβρίου :?:

Δεν με ενοχλεί τόσο η καθυστέρηση των έργων, ούτε το εάν θα έπρεπε να είχαν ήδη γίνει, εάν θα γίνουν φέτος, σε 1 ή σε 10 χρόνια (και κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν), αλλά αυτή η απαράδεκτη καθυστέρηση στην ενημέρωση. Μόνο τον Οκτώβριο (από τις 16 κι μετά) έχω 5 πτήσεις από ή προς Θεσσαλονίκη, κι ακόμα δεν γνωρίζω τί θα γίνει :wall:

Και το πρόβλημά μου δεν είναι οι αεροπορικές (δεν έχω πτήσεις FR ή άλλα LCC..), αλλά το ότι ενδεχομένως πρέπει να αλλάξω το δικό μου πρόγραμμα, εάν δεν βρω πτήσεις σε παρόμοιες ώρες.
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Να ρωτήσω κάτι που ενδεχομένως να μην καταλαβαίνω λόγω της ασχετοσύνης μου; Το ότι θα γίνουν έργα το ήξεραν οι υπεύθυνοι από τις 13 Δεκεμβρίου του 2016 (να θυμίσω ένα μήνα πριν ξεκινήσουν βάση του προηγούμενου πλάνου) όταν αποφασίστηκε αντί για να γίνουν τα έργα Ιανουάριο - Ιούλιο 2017 να τα μεταθέσουν από τις 16 Οκτωβρίου 2017 - τέλη Απριλίου 2018. http://www.iefimerida.gr/news/307066/me ... -makedonia

Τα slots για το διάστημα Οκτωβρίου 2017 - Απριλίου 2018 είχαν ήδη βγει πριν από το Δεκέμβριο του 2016; Αν όχι (που λογικά όχι) τότε αφού ήξεραν οι αρμόδιοι ότι η χωρητικότητα θα μειωνόταν, γιατί δέχτηκαν να γίνονται πάνω από 2 πτήσεις ανά ώρα; Όπως επίσης, γιατί δέχτηκαν πρόσφατα επιπλέον πτήσεις στη γραμμή Θεσσαλονίκη - Αθήνα με 5 λεπτά διαφορά από την προηγούμενη μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου ;

Αν δείτε στη ζώνη 12.00-13.00 : έχουμε τουλάχιστον 5 πτήσεις, στη ζώνη 13.00-14.00 άλλες τόσες. Βέβαια από τις 23.00-06.00 δεν νομίζω να έχει πάνω από 5 συνολικά
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

εγω επίσης,εκτός των παραπανω,δεν καταλαβαίνω ποιος τελικα έχει δικιο για το αν πρεπει να γινουν τα εργα ή οχι..Τόσο ματζιρηδες ειναι στη Φραπορτ που λενε οχι γιατί θα χάσουν έσοδα ή λενε αλήθεια,συμφωνα με τα πορίσματα που εβγαλαν,οτι αντέχει εκείνο το κομμάτι για άλλα 20 χρόνια;...Εάν τελικά γινουν τώρα τα έργα,γιατι χρειάζονται 4 μηνες για ένα τετοιο κομμάτι; και δεν γίνεται με έξτρα πληρώματα/δυναμικό/εξοπλισμό και δουλεύοντας σε Ντουμπάι στυλ-δλδ με εξτρα φωτισμο και το βράδυ-να τελειώσει νωρίτερα;
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

airport123, νομίζω αυτή η επιπλέον πτήση στο SKG-ATH απλά πετάει ATH αντί HER (για επιχειρησιακούς λόγους της Α3), δηλ. δεν έχουμε περισσότερες πτήσεις.

Εκτός απ΄αυτά όμως συμφωνώ απόλυτα. Ακόμα εάν υποθέτουμε ότι θα κλείσουν τον διάδρομο από τα τέλη Οκτωβρίου όταν αρχίζει δηλ. το χειμερινό πρόγραμμα, μάλλον έχει ώρες με περισσότερες πτήσεις. Αφού από πέρσι τον Δεκέμβριο ήξεραν ότι θα γίνουν τα έργα, γιατί δεν περιόρισαν απ’ την αρχή τα σλοτς, έτσι ώστε οι αεροπορικές θα μπορούσαν να σχεδιάσουν ανάλογα τις πτήσεις τους (πριν μπορεί να τις κλείσει ο κόσμος), κι όχι να μας ανακοινώσουν τώρα, λίγες μέρες πριν, δεν ξέρω πόσες αλλαγές κι ακυρώσεις… Ή μήπως οι ίδιοι δεν πίστεψαν πια ότι πραγματικά θα γίνουν κάποια στιγμή τα έργα;

Spotterakis, αυτό όντως άλλη απορία είναι. Απ΄τη μια πλευρά αποφασίζει μάλλον τώρα ο Υπουργός ότι πρέπει να γίνει το έργο, και μάλιστα με κύριο επιχείρημα ότι πήραν συγχρηματοδότηση (λες ότι φοβούνται μήπως θα ανακαλύψουν στις Βρυξέλλες ότι πήραν λεφτά για ένα έργο που δεν είναι κι τόσο επείγον…)

Απ΄την άλλη πλευρά η Fraport, που προφανώς δεν θέλει να χάσει έσοδα και λέει ότι θα μπορούσε να γίνει μετά από 20 χρόνια (για πόσα χρόνια είναι η παραχώρηση;) Και σε 20 χρόνια τα έργα θα δημιουργούσαν λιγότερα προβλήματα;

Τόσο δύσκολο είναι να γίνει μια αντικειμενική μελέτη, εάν και πότε είναι αναγκαία και πότε – από τεχνική άποψη – είναι η πιο κατάλληλη στιγμή; Πολλά ερωτήματα...
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Δλδ συγγνωμη...Από Απρίλιο..άντε απο Μαιο, ο διαδρομος θα ειναι έτοιμος προς χρήση?? Με την επέκταση? Από Μάιο ξεκινάμε τα υπερατλαντικά ? χαχα
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Τι θα γίνει με τα σλοτ και το υπάρχον πρόγραμμα των εταιρειων;δεν εχει υπάρξει καμια ανακοίνωση για αλλαγες ωραρίου και ματαιώσεις πτήσεων...ακομα
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Εγώ πάντως σήμερα έτυχε να μιλήσω ξεχωριστά με 1 άτομο από αεροπορική και ένα από το αεροδρόμιο κανένας δεν είχε ιδέα το πότε και αν αρχίσουν τα έργα.
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Spotterakis, έχω 3 πτήσεις από και προς Θεσσαλονίκη μόνο την επόμενη εβδομάδα. Προς το παρόν δεν βλέπω αλλαγές, αλλά δεν ξέρω τί θα γίνει. Ιδιαίτερα Κυριακή πρωί με 15- 20 πτήσεις σε 2 ώρες, πώς το φαντάζονται; Ήλπισα ότι θα περιμένουν τουλάχιστον μέχρι την αρχή της χειμερινής σαιζόν, όταν αρκετές πτήσεις ούτως ή αλλιώς σταματάνε.

Αν και δεν νομίζω ότι θα αρχίσουν από Δευτέρα, ακύρωσα τη πτήση μου και θα πάω τώρα Κυριακή βράδυ, μετά τα τελευταία δημοσιεύματα δεν τους έχω πια εμπιστοσύνη ότι θα μας ενημερώσουν εγκαίρως.
 
Re: LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Ultrike είναι κι άλλοι σαν κι εσένα!

Στην προκειμένη περίπτωση αυτοί που απάντησαν από την δημόσια ΥΠΑ και από την ιδιωτική Fraport είτε δεν ήξεραν τι να πουν, είτε δεν επιθυμούσαν να δώσουν απάντηση. Διότι από το ύφος τους ο φίλος δεν κατάφερε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα για τις προθέσεις. Η απάντηση «δεν ξέρω» δόθηκε με αμυντικό και διστακτικό τρόπο, που επιτρέπει σε αυτόν που τη δέχεται να αμφισβητήσει την ειλικρίνεια της. Ακούστηκε σαν «κάτι πήρε το αυτί μου, αλλά επειδή δεν είμαι ο αρμόδιος δεν το λέω»!

https://www.voria.gr/article/to-mpachal ... -armodious
 
Top