LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Ξέρουμε αν ξεκίνησε η κατασκευή του νέου τερμιναλ? Είχαμε διαβάσει ότι θα ξεκινούσε τον Νοέμβριο :

Όπως είπε ο κ. Βήλος, στον υφιστάμενο τερματικό σταθμό θα γίνουν εργασίες εσωτερικής αναδιαμόρφωσης που θα χουν ως αποτέλεσμα να διπλασιαστεί ο χώρος που περιμένουν οι επιβάτες για την επιβίβασή τους στα αεροπλάνα». Συμπλήρωσε επίσης, ότι «θα αλλάξουν οι χώροι όπου γίνεται το security check (έλεγχος ασφαλείας) των επιβατών και ότι θα γίνει αναδιαμόρφωση των υφιστάμενων εμπορικών χώρων».

Πηγή: http://www.voria.gr/article/mesa-stis-e ... -makedonia
 
Θα κάνουν κάτι με τα 24 σκαλοπάτια που κάθε φορά που αναχωρούμε είμαστε υποχρεωμένοι να κατεβούμε ( οι αναχωρήσεις βρίσκονται στο 1ο πάτωμα), φορτωμένοι με τρόλει ή σακ βουαγιάζ ή ακόμη και μωρά ;
Φυσικά ούτε λόγος για φυσούνες. Τουλάχιστον ας βάλουν ένα ασανσέρ , όχι μόνο τεράστια κέρδη κυρία Φραπόρτ.
 
Ανελκυστήρας για όλους τους επιβάτες είναι πρακτικά αδύνατον, εκτός αν εξυπηρετεί με συνοδό μόνο συγκεκριμένους επιβάτες με δυσκολίες. Η μόνη εναλλακτική λύση είναι κυλιόμενη κλίμακα και μάλιστα με στέγαστρο για την βροχή.
 
Στις φωτογραφίες πάντως που έχει στη σελίδα του αεροδρομίου η fraport δε φαίνονται ούτε φυσούνες ούτε κυλιόμενες σκάλες, αλλά μόνο οι παλιές γνωστές σκάλες. Επίσης, στο καινούριο τέρμιναλ φαίνεται ότι είναι τύπου ζικ ζακ και όχι μια ευθεία όπως είναι σήμερα... Οπότε μάλλον χειρότερα είναι εκεί τα πράγματα...

Πρέπει να το ξανά δουν αυτό και να βάλουν κυλιόμενες στο παλιό τέρμιναλ και φυσούνες στο καινούριο. .
 
Τι φυσουνες στο καινουργιο; :shock: :D

Δεν προβλεπονται θεσεις σταθμευσης αεροσκαφων εκει.
 
Ας μην το υπερβάλλουμε. Δεν ξέρω πόσες εκατοντάδες μέτρα πρέπει να κουβαλάω τις χειραποσκευές μου σε μεγαλύτερα αεροδρόμια, επίσης έχω σκάλες και στο αεροπλάνο (εφόσον δεν έχει φυσούνα), πρέπει να τις σηκώσω για να τις βάλω στα overhead bins κλπ….

Εάν κάποιος έχει πρόβλημα με τις σκάλες στη Θεσσαλονίκη, ίσως θα ήτανε καλό να σκεφτεί εάν οι χειραποσκευές του είναι πραγματικά χειραποσκευές στα επιτρεπόμενα όρια... Ενώ για τα άτομα με κινητικά προβλήματα, ηλικιωμένους, παιδικά καροτσάκια κλπ. υπάρχει ασανσέρ.

Ναι, θα ήτανε καλό οι κυλιόμενες σκάλες, φυσούνες κλπ., αλλά νομίζω ότι υπάρχουν πιο σημαντικά προβλήματα. Και η Fraport δεν θα φτιάξει ένα ολοκαινούριο τέρμιναλ, αλλά απλά θα κάνει (ελπίζω) βελτιώσεις και επεκτάσεις στο υπάρχον. Που μάλλον δεν μπορείς να βρεις ιδανική λύση για τα πάντα...
 
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά σαφώς ζητούμε το αεροδρόμιο που εξυπηρετεί 6.5 εκατομμύρια επιβάτες να έχει κάποια ουσιώδη πράγματα. Χρόνια τα ζητούσαμε, αλλά.... Πιστεύω ότι κάτι θα γίνουν κάποια πράγματα από την fraport!

Επίσης, η αίθουσα αναμονής επιβατών πρέπει να διπλασιαστεί χτες! Δε γίνεται να περιμένουμε σε αυτό το κοτέτσι ούτε να μην υπάρχουν καθίσματα αντίστοιχα του Βενιζέλος.
 
πολλα θα και ακομα να ξεκινησουν τα εργα...Το τερμιναλ υποτιθεται πρεπει να εχει στοχο να εξυπηρετησει την μελλοντικη κινηση του αεροδρομιου που θεωρητικα θα ειναι αυξημένη,γατί αυτος πρεπει να ειναι ο στοχος τους.οχι να εξυπηρετει μονο την υφισταμενη..Το γιατι το θέλουν τσίπικα χωρις φυσουνες κτλ δεν το ξερω,ουτε κατά ποσο ειναι κατασκευαστικα εφικτό..Ας φτιαξουν τουλαχιστον ενα τερμιναλ της προκοπης,λειτουργικο και αισθητικά ομορφο κι ας μην εχουμε φυσούνες...Εκεί έχουμε φτάσει..να ζητάμε τα αυτονόητα να γινουν ως κάτι το αξιοθαύμαστο διότι δεν μπορούμε να έχουμε προσδοκίες για κάτι καλύτερο...
 
skg2012":1cl81x9s said:
Τι φυσουνες στο καινουργιο; :shock: :D

Δεν προβλεπονται θεσεις σταθμευσης αεροσκαφων εκει.



Εδώ φαίνεται ότι έχει θέση στάθμευσης στο νέο τέρμιναλ. Αν κάνεις λίγο ζουμ θα δεις κάποια αεροπλάνα της British Airways και της Alitalia.

Κοιτάξτε το νέο τέρμιναλ φαίνεται πανέμορφο και θα προσφέρει πολλά άλλα μέχρι να γίνει τι κάνουμε; Εκεί είναι το θέμα. Κακώς είχε παρατηθεί τόσα χρόνια το αεροδρόμιο...

Το μόνο άσχημο είναι ότι δεν έχει φυσούνες αλλά κακά τα ψέματα ποια εταιρεία που χρησιμοποιεί το αεροδρόμιο, χρησιμοποιεί φυσούνες; Η aegean στα δρομολόγια εσωτερικού ούτε στην Αθήνα δεν χρησιμοποιεί. Μόνο για 1-2 δρομολόγια την ημέρα θα υπήρχαν φυσούνες; Στο μέλλον αν έχουμε περισσότερα δρομολόγια από τις μεγάλες εταιρείες ας ελπίσουμε ότι θα ζητήσουν...
 

Attachments

  • INTERIOR-7.jpg
    INTERIOR-7.jpg
    130,1 KB · Προβολές: 1.876
Ulrike":3ufho1le said:
Ας μην το υπερβάλλουμε. Δεν ξέρω πόσες εκατοντάδες μέτρα πρέπει να κουβαλάω τις χειραποσκευές μου σε μεγαλύτερα αεροδρόμια, επίσης έχω σκάλες και στο αεροπλάνο (εφόσον δεν έχει φυσούνα), πρέπει να τις σηκώσω για να τις βάλω στα overhead bins κλπ….

Εάν κάποιος έχει πρόβλημα με τις σκάλες στη Θεσσαλονίκη, ίσως θα ήτανε καλό να σκεφτεί εάν οι χειραποσκευές του είναι πραγματικά χειραποσκευές στα επιτρεπόμενα όρια... Ενώ για τα άτομα με κινητικά προβλήματα, ηλικιωμένους, παιδικά καροτσάκια κλπ. υπάρχει ασανσέρ.

Ναι, θα ήτανε καλό οι κυλιόμενες σκάλες, φυσούνες κλπ., αλλά νομίζω ότι υπάρχουν πιο σημαντικά προβλήματα. Και η Fraport δεν θα φτιάξει ένα ολοκαινούριο τέρμιναλ, αλλά απλά θα κάνει (ελπίζω) βελτιώσεις και επεκτάσεις στο υπάρχον. Που μάλλον δεν μπορείς να βρεις ιδανική λύση για τα πάντα...
Προσωπικά δεν έχω δει ασανσέρ στους χώρους αναχώρησης μετά τον έλεγχο των καρτών επιβίβασης .
Μπορείς να μας πεις που ακριβώς βρίσκονται τα ασανσέρ στις εντός Σένγκεν και εκτός Σένγκεν αναχωρήσεις;
Μπορείς να μας περιγράψεις πως κάποιος ( που δεν είναι ΑΜΕΑ και δε δηλώνει ανάγκη βοήθειας κατά την έκδοση του εισιτηρίου) , δηλαδή οι ηλικιωμένοι γονείς μου, που μπορούν να περπατήσουν άνετα, αλλά δυσκολεύονται να ανεβοκατεβούν σκαλοπάτια , πως θα φτάσουν στα ασανσέρ που αναφέρεις ;
 
Top