Μπορώ να γίνω επαγγελματίας πιλότος;

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Ιπτάμενο Προσωπικό - Χειριστές - Σχολές
Άβαταρ μέλους
VASMAD1
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGHI
Επικοινωνία:

Re: Μπορώ να γίνω επαγγελματίας πιλότος;

Δημοσίευσηαπό VASMAD1 » 06 Αύγ 2018, 09:43

Δεν υπαρχει καμμια διαμαχη ,αποψεις μοιραζομαστε .
0 x

ECO
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό ECO » 06 Αύγ 2018, 10:13

Πολύ σωστά, δεν υπάρχει καμία διαμάχη, μοιραζόμαστε απόψεις σε πολιτισμένο επίπεδο και μάλιστα πιστεύω εποικοδομητικό, για νέους που ενδιαφέρονται να μπουν στην αεροπορική οικογένεια .
Με τη παρούσα τοποθέτησή μου θέλω μόνο να απαντήσω συγκεκριμένα στην τοποθέτηση του φίλου z_pilot ότι δηλαδή “ Το αεροπλάνο μαθαίνεται στον αέρα, όχι στα θρανία” με την εξής παραβολή – Δεν μπορείς να γίνεις ποτέ καλός γιατρός/χειρουργός, αν δεν κάτσεις στα θρανία για να αποκτήσεις θεωρητικές γνώσεις
Καλημέρα σας
1 x

Άβαταρ μέλους
z_pilot
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό z_pilot » 06 Αύγ 2018, 12:38

Πράγματι δεν υπάρχει καμία διαμάχη. Ανταλλάσουμε απόψεις και προβληματισμούς.
ΕCO, βεβαίως απαιτούνται θεωρητικές γνώσεις και δεν είμαι ενάντια σε αυτό. Η ένστασή μου είναι στην ατελείωτη θεωρητική ύλη και στη λεπτομέρεια που σε αναγκάζουν να αποστηθίσεις προκειμένου να περάσεις τις εξετάσεις στην ΥΠΑ. Στη πραγματικότητα αυτά που μαθαίνεις στα ερωτηματολόγια του database δε θυμάσαι ούτε τα μισά ένα μήνα μετά τις εξετάσεις, και να μη πω αν θυμάσαι κάτι μερικούς μήνες μετά. Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν είναι σωστό ή επιφανειακό το διάβασμα αλλά με το γεγονός ότι είναι αδύνατον να θυμάσαι τόσα πολλά πράγματα. Το σωστό είναι να μάθεις αυτά που πρέπει, την ουσία, και όχι να παπαγαλίζεις μέχρι και αριθμούς (βλέπε air law και πολλά άλλα μαθήματα). Αυτά δε σε κάνουν σωστό πιλότο και η αλήθεια είναι ότι έχοντας συζητήσεις με φίλους πιλότους σε μεγάλες εταιρίες τα περισσότερα από αυτά δε τα θυμούνται ούτε καν αυτοί.. Είναι πράγματα που δεν ξανασυναντάς στη ζωή σου. Aviation exam, αυτή τη στιγμή περίπου 16500 ερωτήσεις μόνο.. Έτσι θα γίνουμε καλοί πιλότοι;
2 x
Aviate, Navigate, Communicate..

Truly superior pilots are those who use their superior judgment to avoid those situations where they might have to use their superior skills.

Επιστροφή σε “Ιπτάμενο Προσωπικό - Χειριστές - Σχολές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης